Connect with us

Ömür Özcan | İlerlemek istiyorsak hiçbir maçta geri adım atmamalıyız

Ömür ÖZCAN

Gençler Avrupa Şampiyonası heyecanı İzmir’de tam gaz devam ediyor. Burada vakit çok çabuk geçiyor. İlk tur gruplarını bitirdik bile. Takımlar bugün dinleniyorlar. Artık yarın tabiri caizse kan gövdeyi götürmeye başlayacak. Karar maçlarına geçiyoruz ve en ufak bir hatanın telafisi olmayacak. Bilindiği üzere grup aşamalarında hiçbir takım elenmedi. Tüm takımların şu anki hedefi son 16. Dilerseniz öncelikle son 16 eşleşmelerini paylaşalım. Daha sonrasında da Genç Millilerin dünkü Almanya maçına değinip ilerleyen günlere odaklanalım.

Saat: 13:45 | Fransa – Almanya
Saat: 13:45 | Sırbistan – Karadağ
Saat: 16:00 | İsrail – Polonya
Saat: 16:00 | Slovenya – Hırvatistan
Saat: 18:15 | İtalya – Yunanistan
Saat: 18:15 | Litvanya Çek Cumhuriyeti
Saat: 20:30 | TÜRKİYE – Büyük Britanya
Saat: 20:30 | İspanya – Kuzey Makedonya

Gelelim dün akşama. Boğalardan gelen erken uyarı sonrasında Genç Milliler dün akşam grubun son maçında Almanya ile karşılaştı. İlk iki güne oranla Koç Fikret Doğan, ilk beşte önemli oynamalar yaparak bu maça başladı. İspanya maçında 3 numaradan, Berke Büyüktuncel’den sağlam katkı alınca maçın başındaki tercihimiz de o oldu. Kerem Konan’ı 4 numaraya çektik. Ayrıca ilk iki maçta kenardan gelen Eray Büyükcangaz da 2 numaradan ilk beşte başladı maça. İlk çeyrek baya sıkıntılı geçti açıkçası. Kerem Konan (’04) ve Berke Büyüktuncel (’04)’den skor katkısı alsak da kısalarımızın yaptıkları tercih hataları biraz can sıktı ve açık sahayı Almanlara bıraktık. 6 top kaybıyla oynadığımız çeyrekte Almanlar 6 farklı oyuncudan sayılar bularak çeyreği 7 sayı önde kapattılar. (14-21)

İkinci çeyrekte Milliler toparlandı. Top kayıplarını minimize ederek Kerem Kuthan Konan (’04)-Berke Büyüktuncel (’04)-Hamza Mestoğlu (’04) üçlüsünden çok önemli katkılar aldık. İç dış dengesini de kurarak hem boyalı bölgeden hem de dışarıdan sayılar bulduk. Çeyreğin yıldızı kuşkusuz ki Kerem Konan oldu. Dışarıdan gelen tüm fırsatları değerlendiren Kerem, açık sahada da yakaladığı bir pozisyonu müthiş bitirerek Karşıyaka Spor Salonu’nu ayağa kaldırdı ve devreye 39-39 eşitlikle gidildi.

İkinci yarıda seyircinin de desteği ile kaçacağımızı düşünmüştüm. Fakat öyle olmadı. Kısalar oyunun içerisinde hiç giremedi. Çeyreğin sonuna kadar kafa kafaya mücadele devam ederken Koç Fikret Doğan’dan kısaların devreye girebilmesi adına 3 oyun kurucu hamlesi geldi. Fakat istediğimiz randımanı o son 4 dakikalık bölümde yakalayamadığımız gibi Panzerler 10-0’lık seri yakaladılar ve son çeyreğe 51-59 önde girdiler.

Son periyoda ise 3 oyun kuruculu sistemle devam ederek başladık. Koç Fikret Doğan hamlesi geri çekmedi, sonucunda da istediğini aldı. 3 çeyrek boyunca hiç oyuna giremeyen guardlarımız tempoyu arttırdılar. Eray Büyükcangaz’ın üçlüğü ile son 5 dakikaya 1 sayı önde girdik. Daha sonrasında da Tan Yıldızoğlu’nun sorumluluk almasıyla Milliler, müthiş atmosferden galibiyet ile ayrılmayı başardı ve 2 galibiyete ulaşarak son 16 turuna yükseldik.

Maçın özelinde ve daha sonrası için değinmemiz gereken birkaç nokta var. 3 numara katkısını ilerleyen günlerde de çözebileceğimizi düşünüyorum. Karahan Efeoğlu’nu etkili kullanamasak da Berke Büyüktuncel ve Kerem Konan oradan bize iş çıkartacaklardır. Özellikle Berke’nin yüzü dönük agresif penetreleri iyi sonuç veriyor.

Artık karar maçlarını geldiğimizi düşünürsek de 4 oyun kurucumuzdan alacağımız katkılar çok önemli olacak. Alacağımız dalgalı katkılar karar maçlarında gergin bir ortama sebep olabilir. Nitekim Almanya maçının son çeyreğinde kısalarımızın vites arttırmasıyla dümeni elimize aldık ve neler yapabileceğimizi gösterdik. Eray Büyükcangaz’ın varlığı oldukça önemli. Skor anlamında bizi taşımasa bile mental olarak oyunun içerisinde olduğu anda büyük katkılar getirebiliyor. Ayrıca son iki günde gördüğüm kadarıyla rakip kısaların penetreleri sırasında oyun kurucularımız biraz kolay geçilebiliyor. Dış savunmada daha agresif olmalıyız. Kısalardan alacağımız net katkılar hem maç içerisindeki iniş çıkışlarımızı minimuma çekecek hem de tempoyu elimize almamızı sağlayacak.

İkinci bir nokta 5 numaradan alacağımız katkılar. Yiğit Hamza Mestoğlu 4 numaradan o istediğimiz boyalı bölge sayılarını sırtı dönük oyunlarıyla bize verdi. Nitekim dün de 10 sayı-4 ribaund ile maçı tamamladı. Ama Samet Yiğitoğlu’nu devreye sokmakta bir hayli zorlanıyoruz. Samet dünü 6 sayı-4 ribaund (2/7 2FG) ile kapattı. İki guardlı, hatta üç guardlı sistemlerimizde pick and roll oyunlarıyla Samet’i daha çok beslememiz gerekecek. Eğer Samet’i de efektif kullanabilirsek iç-dış dengesini sağlayıp karar maçlarında çok net işler yapabiliriz.

4 numaralarımızdan iyi katkılar alıyoruz. Berke Büyüktuncel (’04) 3 maçtır içeriden ve dışarıdan bize çok yardımcı oluyor. Agresif oyunu var ve geri adım hiç atmadı. (3 maç, 13.7 sayı-7.3 ribaund-2.3 asist-%41 3FG) Kaptanın bu iyi oyunu bizim adımıza önemli. Muhtemelen Koç Fikret Doğan onu 3 numarada kullanmaya devam edecek. Uzun fiziği ile ters eşleşmeler yaratabiliyor ve yüzü dönük oyunlarında son iki gündür oldukça başarılı.

Ayrıca Kerem Konan (’04) parantezini açmak lazım. Kötü İspanya maçından sonra dün sahada parıl parıl parladı Kerem. Dışarıdan net şutu olduğunu yine gösterdi. Açık sahadan katkı verdi ve en önemlisi savunmada çok savaştı. Kağıt üzerinde yetenekli isimlerimizin sayısı çok fazla. Kerem de bu ekibin içerisinde ve sessiz sedasız işini çok iyi yapıyor. Dün maçın açık ara yıldızıydı. 21 sayı-9 ribaund-7/15 FG. Turnuva ortalamaları da 11 sayı-5.3 ribaund-%55 3FG. Bana göre Koç Fikret Doğan’ın karar maçlarındaki en önemli silahlarının başında gelecek. Bunu da fazlasıyla hak ettiğini düşünüyorum.

Son olarak değinmek istediğim nokta yıllardır kanayan yaramız olan faul atışları. Grup aşamalarında %49 ile faul attık ve bu alanda 14.sıradayız. Yani belki çok detaya takılıyorum ama inanın yaklaşık 8 senedir Altyapı Avrupa Şampiyonaları takip eden biri olarak bu sorunu hep yaşamamız beni baya geriyor.  Dün de 11/27 ile faul kullandık. (11/27 %41 FT) Umarım ilerleyen günlerde faul çizgisinde başarılı olabiliriz.

Yarın rakip Büyük Britanya. Açık konuşmak gerekirse maçın net favorisiyiz. Sonrasında ise rotamız çok daha zorlu. Litvanya ve Fransa yolu bizi bekliyor. Eğer ilerlemek istiyorsak hiçbir maçta geri adım atmamalıyız. Gelecek sene U19 Dünya Şampiyonası olduğunu düşünürsek ilk 4’e kalmak bizim adımıza önemli olacak. Çocuklar çok isteklileri iyi niyetliler ve savaşıyorlar. Umarım yolun sonu başarı olur ve biz de keyifli bir şekilde izleriz.

Daha Fazla Haber