Connect with us

Ömür Özcan | Zorlu Yolda İlk Engel Litvanya

Ömür ÖZCAN

Gençler Avrupa Şampiyonası’nda geldik çeyrek finallere. Turnuva takvimlerinin en gözde günü bana göre çeyrek finaller. Çünkü günün 4 maçı da kıran kırana geçecektir. Açıkça konuşmak gerekirse turnuva kalite olarak beklenenin bir tık altında. Gelmeyen oyuncular, böyle konuşmamın ana sebebi tabii ki.  Umarım söylediklerimde yanılırım da son 3 gün müthiş mücadelelere sahne olur. Turnuvada günün takvimini paylaşalım, daha sonrasında da Litvanya maçına yavaş yavaş geçelim. Çünkü bizi baya zorlu bir gün bekliyor.

Saat: 13:45 | Fransa – Slovenya

Saat: 16:00 | İsrail – Sırbistan

Saat: 18:15 | İspanya – İtalya

Saat: 20:30 | Türkiye – Litvanya

Genç Milliler dün Büyük Britanya’yı farklı bir skorla geçerek sürprize izin vermedi ve adını çeyrek finale yazdırdı. Öncelikle dünkü Büyük Britanya karşılaşmasından biraz bahsedelim. Maça agresif başlayıp karşılaşmayı ilk çeyrekte çözmek çok iyi oldu. Tüm rotasyonu işin içine soktuk ve bugünkü maça dinlenerek çıkacağız. Maçın teknik detayları hakkında çok konuşmaya gerek yok. Büyük Britanya takımı gerçekten baya kötü bir takımdı. Millilerimiz çok iyi iş çıkarttılar tabii ki bu yanlış anlaşılmasın. Ama şu zamana kadar yer aldığım tüm uluslararası turnuvaları baz altına alırsam, dünkü Britanya kadar kötü bir takımı izlediğimi gerçekten hatırlamıyorum. Amerikalıların bu kadar basketbol ile yaşayıp İngilizlerin bu işin hiç içerisinde olmaması da gerçekten beni çok şaşırtıyor. Bu nedenden ötürü de düne çok değinmeye gerek olmadığını düşünüyorum. Sadece bir iki noktaya dokunacağım. Mehmet Efe Demirel (’05)’i sahada görmek gerçekten mutlu ediyor insanı. Gelecek yıl daha baskın olacaktır. Dünü 9 sayı-7 ribaund ile kapatarak iyi iş çıkarttı. Keza ilk turda hiç kullanamadığımız Karahan Efeoğlu’nun 10 sayı-5 ribaundluk performansı, bugün adına umutlandırdı bizi. Samet Yiğitoğlu (’04) da 17 sayı-9 ribaund ile dünü iyi kapatan oyuncularımızdan oldu. Gelelim bugüne.

Litvanya da bizim gibi dünü rahat geçen bir diğer ülke. Çek Cumhuriyeti karşısında hiç zorlanmadılar. Maçı ilk çeyrekten çözdüler ve içerisini domine ettiler. Tüm maçta tam 65 ribaund almışlar. Acayip bir seviye. Bunların 26’sı hücum ribaundu. Motiejus Krivas (’04) 16 sayı-14 ribaund ile iyi iş çıkarttı. Paulius Murauskas (’04) 20 sayı-5 ribaund ile maçın bir diğer yıldızı oldu. 

Bugün enteresan bir maç bizi bekliyor. Çünkü Millilerimiz ile Litvanya’nın güçlü olduğu yönler aynı yönler. Uzunların savaşı olacak bugün. Biz turnuva genelinde Kerem Konan-Berke Büyüktuncel ikilisini iyi kullandık. Samet Yiğitoğlu da savunmada iyi işler yapmıştı. Litvanya da Krivas-Murauskas ikilisiyle buraya kadar geldi ve orada çok kuvvetliler. Motiejus Krivas (’04) gerçekten özel bir oyuncu. 14.5 sayı-14 ribaund ortalamalarıyla oynuyor ve bence turnuvanın en özel uzunlarından. Parmak hassasiyeti üst seviyede. Kısa devrilmeleri oynayabilen, saha görüşü iyi olan bir uzun. Murauskas ile de çok iyi anlaşıyorlar. 4-5 bağlantı oyunları dikkat etmemiz gereken kritik noktalardan. Paulius Murauskas (’04) da 16.8 sayı-6.3 ribaund ortalamalarıyla çok iyi turnuva geçiriyor. 

Forvet pozisyonunda oynayan Rokas Jocys (’04)’a da dikkat etmemiz gerekecek. Jocys dışarıdan iyi bir atıcı (%43.8 3FG). Onu riske etmemiz bize pahalıya mal olabilir. Oyun kurucuları Kajus Kublickas (’04) ise takımın en önemli kısası. Tavanı çok üst seviye olmasa da iyi bir rol oyuncusu diyebiliriz. 7.3 sayı-4.3 asist ortalamalarıyla oynuyor.

Maçın anahtarı bana göre uzunların savaşı olacak. Ama bu noktada da kısaların desteği çok önemli. Kısalarımız dış savunmada etkili olup içeri ne kadar çok dengesiz top indirtirsek Murauskas-Krivas ikilisini o kadar rahat bozarız. 4-5 bağlantı oyunları gerçekten çok tehlikeli. O yüzden ribauntlara çok konsantre olmalıyız. (Dün Litvanya 65 ribaund aldı!) Koç Fikret Doğan’dan maçın genelinde uzun beşler bekliyorum. Hem Litvanya’nın kısa tehdidinin çok yüksek olmaması hem de ribauntları alabilmemiz açısından uzun 5 tercihleri denenebilir.  Samet Yiğitoğlu’nu eğer yalnız bırakırsak çok büyük sıkıntılar yaşayabiliriz. 

Kerem Kuthan Konan (’04) ve Berke Büyüktuncel (’04) istikrarlı katkılarıyla bugün de işlerini yapacaklardır. Samet Yiğitoğlu’nu da hücumda ne kadar etkili kullanırsak Krivas’ı o kadar çok yorabiliriz. Pick and roll oyunlarında Samet’i kullanmamız bizim adımıza bu yüzden önemli. Burada da en iyi pick and roll oyuncumuz olan Eray Büyükcangaz’a önemli görevler düşüyor.  Koç Fikret Doğan, Eray Büyükcangaz’ı genelde 2 numarada kullanıyor. Eray da %43 ile dış atış atıyor ve iyi iş çıkarıyor. Ama bu maç özelinde direkt 1 numarada kullanılabilir mi sorusu da aklıma takılmıyor değil. Çünkü yukarıda da belirttiğim gibi Litvanya’nın uzunlarını yormalıyız. Tempoyu çok arttırmak bu maç özelinde çok işimize yaramayabilir. Çünkü karşımızda akıllı bir takım var, cezalandırılabiliriz. 

Kısacası çok zor bir maç bizi bekliyor. Artık zor bir yolun içerisindeyiz. Bugün Litvanya, eğer geçersek de sonrasında Fransa bizi bekliyor. İşte o İspanya maçını geçip grup 1 olabilseydik final yolu çok açıktı. Öbür taraf gerçekten bu tarafa oranla çok çok rahat. Neyse, artık bu yola bir kere girdik. Son topa kadar mücadele etmemiz gerekiyor. Maçın favorisi miyiz? Bundan çok emin değilim açıkçası. Ama kadro kalitesi olarak onlardan çok daha iyi durumdayız. Yetenek bazında özel bir takımımız var. Umarım yarı finale yükselen taraf biz oluruz. Oyuncu grubuna ve staffa gönülden başarılar. 20.30’da yine çok baskın bir ortam bizleri bekliyor. Haydi yolumuz yarı final olsun.

Daha Fazla Haber