Connect with us

Ömür Özcan | Hafife Alırsak Fransa Gibi Bizi de Cezalandırabilirler

Ömür ÖZCAN

Bugün günlerden yarı final.  Genç Milli Takımımız, Perşembe günü çok zorlu bir Litvanya karşılaşmasından zaferle ayrılarak hem yarı final yükseldi, hem de gelecek sene Debrecen’de düzenlenecek olan U19 Dünya Şampiyonası biletini cebine koymayı başardı. Staff ve oyuncu grubu başta olmak üzere tüm ekibi tebrik ederek yazıya başlamak istiyorum. Gerçekten çok önemli bir iş başardık. Şu an itibariyle de bunun tadını çıkartıyoruz. İzmir halkı da müthiş desteğiyle takımın itici gücü oldu. Bugünkü yarı finalde de şahane bir atmosfer bizleri bekliyor olacak. Rakip Slovenya ve ev sahibi avantajı ile birlikte artık favori konumdayız. 

Öncelikle biraz Litvanya maçına değinelim. Daha sonrasında Slovenya’nın inanılmaz Fransa zaferinden bahsedelim. Son olarak da bugünkü Slovenya karşılaşmasını mercek altına alalım.

Litvanya maçı beklenildiği gibi çok sert geçti. Maça iyi başladık aslında. Litvanya kısalarına beklenen o baskılı savunmayı çok iyi yaptık ve direkt olarak düzen dışına çıktılar. Murauskas savunmasını da düşünerek Koç Fikret Doğan, maça Yiğit Hamza Mestoğlu ile başladı ve onun da ritim bulmasını engelledik. Hücumda ise dışarıdan isabetlerle başladık ve oyun direkt olarak açıldı. Tan Yıldızoğlu ve Özgür Cengiz’den gelen üçlüklerin yanı sıra Berke Büyüktuncel de organizasyonda çok iyi iş çıkarttı ve çeyreği 22-17 üstün kapattık.

İkinci çeyrek ile birlikte oyun dengelendi. Litvanya yoğun taraftar baskısına rağmen soğukkanlı kalmayı başardı. Fakat kısalarına yaptığımız yoğun baskıya devam ettik ve hücumda ritim bulmalarını yine engelledik. Paulisus Murauskas ve Motiejus Krivas ikilisi hücum yükünü sırtladılar ve skor olarak oyunda kaldılar. Biz ise rotasyondan çok iyi katkılar aldık. 9 farklı oyuncumuz sayı buldu ve soyunma odasına 32-27 önde gittik. 

İkinci yarı ise soğuk terler döktük adeta. Yiğit Hamza Mestoğlu’nun başarılı Murauskas savunması bize çok yardımcı oluyordu. Fakat üçüncü periyodun ortasına doğru 4.faulünü alması işleri biraz zora soktu.  Hücumda da Berke Büyüktuncel (’04) çeyreği 9 sayıyla bitirdi ama ona yardımcı olabilecek hiçbir oyuncu çıkaramadık. Jocys ve Bartninkas’tan gelen ekstra üçlüklerle Litvanya son periyoda 4548 önde girdi. 

“TOPA BASKIMIZ GERİ DÖNÜŞÜN FİTİLİNİ ATEŞLEDİ”

Son periyotta ise acayip bir maç izledik gerçekten. Murauskas’ın çok özel basketiyle çeyreğin ilk yarısında farkı 7 sayıya kadar çıkarttılar. Fakat daha sonrasında inanılmaz topa baskımız geri dönüşün fitilini ateşledi. Litvanya guardlarının adeta dünyalarını kararttık. Emir Arda Sivas maç boyunca 8 top çaldı ve bu topa baskının başrolündeki isimdi. Son 2 dakikada da 5 sayı birden bulan Emir Arda Sivas, galibiyetin mimarı olmayı başardı ve adımızı yarı finale bu şekilde yazdırdık. Çok özel bir maçtan çok özel bir zaferle ayrıldık. Şimdi rakip Slovenya ve rotamız final. 

Litvanya cephesinde ise Motiejus Krivas- Paulius Murauskas ikilisi gerçekten çok özel bir ikili. Bunu belirtmeden geçmeyelim. Murauskas’ın topu yere vurabilme becerisiyle birlikte 4 numaradan çok önemli bir kariyere sahip olacaktır. Krivas da uzun bir oyuncu olmasına rağmen parmak hassasiyeti ve oyun bilgisiyle üst seviyede ismini çok duyuracak.

Slovenya, Fransa’yı 57-58 geçerek son yıllardaki en büyük sürprize imza attı. Herkes Fransızları turnuvanın favorisi olarak görüyordu. Çok potansiyelli ve çok yetenekli bir ekipler. Zacharie Perrin, Rayan Rupert, Kymany Houinsou, Sidy Cissoko, Melvin Ajinca… Tüm bu isimler NBA potansiyeline sahip oyuncular. Ama Slovenya, oyun aklıyla ve vazgeçmemesiyle Fransa karşısında yılmadı. Bir ara 17 sayı kadar geri düşseler de geri dönmeyi başardılar ve Gasper Skorjanc’ın üçlüğü ile müthiş bir işe imza attılar. Turnuvaya 3 eksikle geldiklerini de belirtelim. Urban Klavzar (’04), Sasa Ciani (’04) ve Jan Vide (’05) üçlüsü İzmir’de yoklar. Bu eksiklere rağmen yarı final yapabilmeleri de ekstradan tebriği hak ediyor. 

Bugünkü Slovenya maçına gelecek olursak anahtar, maçı bırakmamak olacak. Slovenya’ya oranla daha potansiyelli ve daha yetenekli bir takımız. Maçın da favorisiyiz. Anahtar kısaları olan Jan Zemljic’e yapacağımız baskı ritim bulmalarını engelleyecektir. İçerisini de efektif kullandığımız takdirde maçı kazanmamamız için hiçbir neden yok. Slovenya gerçekten çok karakterli bir takım. Son ana kadar savaşıyorlar ve iyi basketbol oynuyorlar. Rakibi hafife alırsak Fransa’yı cezalandırdıkları gibi bizi de cezalandırabilirler. Seyirci desteğini de arkamıza alarak iyi savunmayla finale gidebiliriz. 

Jan Zemljic (’04): 10.0 sayı-4.0 ribaund-5.2 asist-2.4 top çalma

Arne Osojnik (’04): 9.4 sayı-6.2 ribaund

Son olarak bireysel istatistiklerimize de değinelim. Berke Büyüktuncel (’04) 11.8 sayı-7.4 ribaund-2.5 asist-2.8 top çalma ortalamalarıyla çok iyi bir turnuva geçiriyor. 3 numaradan çok iyi iş çıkarttı ve %41 ile üçlük atıyor. Geçireceği iyi bir yarı final turnuvanın en iyi beşindeki yerini hazırlayacaktır. Kerem Kuthan Konan (’04) 7.8 sayı-4.8 ribaund ortlamalarıyla takıma çok yardımcı oluyor. Litvanya maçında hücumda devreye giremese de maçın sonundaki savunma enerjisi gerçekten üst seviyedeydi. Son Litvanya maçının yıldız olan Emir Arda Sivas (’05) da 7.2 sayı-2.6 asist-3.5 top çalmalarıyla mücadele ediyor. 

Hedefimiz final. Maç saat 20:30’da başlayacak ve yine TRT Spor Yıldız’dan canlı yayınlanacak. Yolun sonu final olsun. Çünkü bunu fazlasıyla hak ediyoruz.  

Daha Fazla Haber