Connect with us

Ömer Buharalı: Türkiye potansiyeli yüksek bir ülke

ÖZEL RÖPORTAJ | FIBA 18 Yaş Altı Kızlar Avrupa Challengers’ta mücadele eden 18 Yaş Altı Kız Milli Takımı’nın Başantrenörü Ömer Buharalı sitemize özel açıklamalarda bulundu.

27 Temmuz-1 Ağustos tarihleri arasında Çekya’nın Klatovy kentinde düzenlenecek FIBA 18 Yaş Altı Kızlar Avrupa Challengers’ta mücadele eden 18 Yaş Altı Kız Milli Takımımız turnuvaya galibiyetle başladı. Başantrenör Ömer Buharalı altyapılara ve kadın basketboluna yönelik önemli değerlendirmelerde bulundu.

“GENÇ OYUNCUYA VİZYON KAZANDIRARAK BAŞLAMAK GEREKLİ”

– Uzun yıllarda A Takım seviyesinde görev yapıyorsunuz. Genç oyuncularda A Takım seviyesine geçtiklerindeki dikkatinizi çeken en temel eksiklikler nelerdir?

Tabii ki altyapı ile A takım arasında çok büyük farklılıklar var. Bu farklılık sadece basketbol seviyesinde değil organizasyon alanında da ortaya çıkıyor. Bu sebeple bir oyuncuyu altyapı yaşı bitmeden önce A takıma ısındırmak gerekiyor. Her takımın kadrosunda genç oyuncu kuralından ötürü birkaç altyapı oyuncusu bulunuyor. Ancak bu çocuklar prosedürü karşılamak için bulunuyor. Bu noktada onlara yoklarmış gibi davranmak yerine, her şeyden evvel A takımın anlamını ve önemini öğretmek lazım. Kısaca genç oyuncuya vizyon kazandırarak başlamak gerekli.

Buradan sonra oyun üzerinde en önemli eksiklik fiziksel alanda karşımıza çıkıyor. Maalesef genç oyuncuların büyük çoğunluğu sahada mücadele edecek kuvvete sahip değiller. Bu nedenle hem antrenmanlarda bocalıyorlar hem de sahip oldukları bireysel yetenekleri sergileyemiyorlar. Basketbol bakımından ise ilk göze çarpan eksiklik oyun bilgisi. Bu sadece antrenmanlarla kazanılabilecek bir yeti değil. Oyuncu çok maç izlemeli ve kendi takımının maçlarını yardımcı antrenörler yardımıyla doğru analiz etmeyi öğrenmeli.

“PANDEMİ ÇOCUKLARIN GELİŞİMİNİ OLUMSUZ ETKİLEDİ”

– Pandemi sürecinin altyapılar üzerindeki etkilerini nasıl değerlendirirsiniz? 1.5 yılı aşkın süredir yerel ligler oynanamıyor ve antrenmanlar oldukça sınırlandı. Bunun ileride ne gibi etkileri olacaktır?

Eğitimin her alanında olduğu gibi sporda da pandemi çocukların gelişimini olumsuz etkiledi. Öncelikle altyapı oyuncuları için en önemli zaman olan yaz döneminin tamamı antrenmansız geçildi. Devamında sezon içerisinde kısa dönemler halinde parça parça antrenmanlar yapılabildi. Teması ve bulaş riskini azaltmak amacıyla takım çalışmalarından bireysel çalışmalara ağırlık verildi. Tabii ki bireysel antrenmanlar çok önemli ve bu işin temeli ama basketbol bir takım oyunu. Toplu beceriler kadar topsuz beceriler de çok değerli.

Basketbol düzleminde çocukların en sıkıntı yaşayacağı kısım da benim kanaatimce topsuz oyunu geliştirmek olacak. Buna ilaveten maç eksiği de ileride büyük bir sorun oluşturacaktır. Zaten oyuncularımızın en önemli eksiği oyun bilgisi ve oyun okumaktı, şimdi bu durum daha ciddi bir sorun haline dönüşecektir. Örneğin; pandeminin başladığı sezon yıldız takıma başlayan bir oyuncu, hiç şampiyona oynamadan kategori atlamak durumunda kaldı. Maalesef bunun olumsuz etkilerini önümüzdeki birkaç sezonda daha net göreceğiz.

“BASKETBOL ALIŞKANLIKLAR OYUNUDUR”

– Son dönemde hem A Takım seviyesinde hem de altyapılarda milli takımlar bazında bir duraklama sürecine girdiğimizi söyleyebiliriz. Sizce bunun en temel sebepleri nelerdir? Bu durumu aşmak için neler yapılabilir?

Bu, üzerine saatlerce konuşulacak bir konu. En özet cevap: “Türk oyuncuların kulüplerinde yeteri kadar sorumluluk almaması”. Süre almaktan bahsetmiyorum sorumluluk almaktan bahsediyorum. Çünkü kural gereği zaten 2 yerli oyuncu sahada bulunuyor. Ama yüklendikleri görev ya da onlara verilen rolün boyutunu tartışmak lazım. Türk oyuncunun başlıca görevleri; yabancının sahada daha uzun süre kalabilmesi için onun yapmadığı savunmayı yapmak, hücumda ise topa çok dokunmadan beklerken pas gelirse ve boş ise şut atmak… Bir de son toplarda takımın faul hakkı varsa onu kullanmak. Hiç sorumluluk almayan bu oyunculara milli takımlarda gelin 3 belki 5 maçta kullandığınız topu bir maçta kullanın ve maçı kazandırın diyorsunuz. Basketbol alışkanlıklar oyunudur.

Bu noktada oyuncuların da hatası var. Oyuncuların kontratlarını ülkemizdeki asgari ücret oranında diğer ülke sporcularının kendi ülkelerindeki asgari ücret oranlarında karşılaştırdığınızda Avrupa’nın en pahalı ligi olduğumuzu söyleyebiliriz. Oyuncular bu kadar yüksek kazanç sağlayınca, yukarıda bahsettiğimiz durumdan ne kadar şikayetçi olsalar da konfor alanlarını terk etmeyi düşünmüyorlar. Maalesef kendilerine verilen bu rolleri kabul ediyorlar. Bir sezon Litvanya’da çalışma olanağı buldum. Neden bu kadar çok sayıda oyuncu çıkardıklarını orada anladım. Öncelikle antrenör ve kulüpler “önce benim ülkemin oyuncusu” diyor. İkinci liglerinde 3 ABD’li hakları olmasına rağmen takımına yabancı alan kulüp sayısı bir elin parmakları kadar. Önce kendi insanına değer veriyorlar.

Diğer taraftan her oyuncu yüksek ücret alamıyor. Belli bir seviyenin üzerinde kazanabilmek için gerçekten iyi oyuncu olmak gerekiyor. Bu durumda her oyuncu ekstra çalışmak zorunda kalıyor. Bu sezon Kadınlar Eurocup finalinde şampiyonluk topunu Valencia’da 2001 doğumlu İspanyol oyuncu kullandı. Biz ne zaman ki bunun yapabiliriz işte o zaman bu sorunu çözmüşüz demektir. Ama şu an için neredeyse bu durum bir ütopyadan farksız.

“TÜRKİYE POTANSİYELİ YÜKSEK BİR ÜLKE”

– Türkiye’de kadın basketbol altyapı yapılanmasını değerlendirebilir misiniz? Kaliteli organizasyon sayısı sizce yeterli mi? Organizasyonların kalitesinin artırılması ve oyuncu havuzunun genişletilmesi için neler yapılabilir?

Ülkemizde kadın basketbolu dar bir coğrafya ile sınırlı kaldı. Altyapıya değer veren ve yatırım yapan kulüplerin sayısı çok azaldı. Bugün KBSL ve TKBL’de gerçek anlamda altyapı organizasyonu olan kulüp sayısı çok çok az. Bu durumda her bölgeye ulaşmak ve yeni yetenekler keşfetmek imkansız. Özkaynaklara dönülmediği sürece kesin ve istikrarlı bir çözüm bulma olanağımız bulunmadığını düşünüyorum. Ülke genelinde arada birkaç iyi jenerasyon yakalanabilir ama onlar da gelip geçici olur. Türkiye potansiyeli yüksek bir ülke. Bu potansiyeli ortaya çıkarmak için “tabana” yayılmak lazım.

Daha Fazla Haber