Turan Kaya: Hedefimiz Trakya’da Basketbolun Kalbi Olmak

Altyapı Basket ÖZEL | Tekirdağ basketbolunun önde gelen kulüplerinden Tekirdağ Enerji Spor Kulübü kurucusu Turan Kaya sitemizin sorularını yanıtladı.

Tekirdağ basketbolunun yaşadığı sıkıntılara değinen başarılı basketbol adamı ayrıca A takım seviyesinde sadece kısa bir ara verdiklerini söyledi.

*** Röportaj: Mertkan Üçüncüoğlu

-Öncelikle bize biraz kendinizi tanıtabilir misiniz?

Turan Kaya: 17 Ağustos 1974 Üsküdar doğumluyum. Kocaeli Üniversitesi İktisadi İdari Bil. Fak. İşletme Bölümü mezunuyum. 2004 yılında basketbol antrenörlüğüne başladım. Çocuklara iyi bir gelecek sunabilmek, onları kötü alışkanlıklardan uzak tutabilecek ve kendilerine, ailelerine, ülkelerine yararlı birer evlat olabilmeleri, kişiliklerinin gelişimi için bildiğim tek şey basketboldu ve bende hayatlarında bir nefes olabilmek için bu işe gönül verdim. 2005-2011 yılları arasında Tekirdağ Anadolu Lisesi spor kulübünde altyapı sorumlusu ve Bölgesel Erkek takımının baş antrenörü olarak görev yaptım. 2009 yılında kendi kulübüm olan Enerji Spor Kulübü’nü kurdum ve halen kendi kulübümde Gençlere, evlatlarımızın hayatlarına bir nefes olmaya çalışıyoruz. Bu arada son iki sezondur da Kulübümüz Ulusal Kadın liglerinde mücadele etmeye başladı.,

-Tekirdağ Enerji Spor Kulübü 2009 yılında kuruldu. Kulübün şu anki durumu hakkında düşünceleriniz nelerdir? Yola çıkarken koyduğunuz hedeflerin ne kadarına ulaşabildiniz?

Turan Kaya: Dediğin gibi kulübümüz 29 Ekim 2009 yılında Ulu Önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK’ün izinde evlatlarımıza nefes olmak, destek olmak adına kuruldu ve bu bağlamda hedeflerimiz her birine ulaştık. Bizim için sporun yanında eğitimde önemli oldu. Şu ana kadar Üniversite okumayan kimse yok, her sene muhakkak en az bir okul birincisi bünyemizden çıkıyor. Bunun yanında kurulduğumuz yıl sadece Minik ve Küçük Erkek takımlarımız varken şu an 4 erkek 4 kız kategoride (yeni düzende kategoriler çoğaldı buna da ayak uyduracağız 1 sene içerisinde inşallah) Altyapı liglerine katılan, bununla yetinmeyip çocuklarımıza hedef olabilecek, ufuklarını açabilmek için birde Kadınlar 1. Ligde mücadele eden bir A takım yaptık. Bunların ışığında baktığımızda hedeflerimizin her birine teker teker ulaşıyoruz. Şu anki hedefimiz kendi salonumuzu yapmak ve altyapıdan gelen sporcularımız ile birlikte Erkek ve Bayan A takımları oluşturmak.

turankaya“KULÜBÜMÜZÜ VE KENTİMİZİ İYİ BİR ŞEKİLDE TANITTIK”

-Geçtiğimiz sezon TKBL’de mücadele ettiniz. Genel olarak son iki sezonu değerlendirebilir misiniz? Kulüp olarak yaşadığınız deneyimler size neler kattı?

Turan Kaya: Evet geçen sene bizim için TKBL’de zor bir sezon oldu. Bunun en büyük sebebi ise şehrin ileri gelenlerinden gereken desteği alamamak oldu. Biz A takımı kurarken amacımız kentimize ve çocuklarımıza hizmet etmekti, ama kentimiz bu oluşuma sahip çıkmadı. Yaşanan zorluklara da tam olarak kurumsallaşmamış bir yapıda tek başınıza mücadele etmek çok zordu. Nitekim ligi istediğimiz,  düşlediğimiz sıralarda bitiremedik, genelde son periyodun son dakikaların da bir çok maçı kaybettik. Bunda kendi hatalarımız kadar gerekli desteği bulamamamız da etken oldu. Hele ki hakem hatalarının canımızı çok fazla yaktığı maçlarda arkamızda kendi İl temsilciliğimizin bile desteğini göremedik. Bu yaşanan iki yıla kulüp açısından baktığınızda parayla satın alınamayacak düzeyde tecrübe kazandık. Kulübümüzü ve kentimizi en iyi şekilde Ülkemize tanıttığımıza da inanıyoruz. Şunu çok iyi biliyoruz artık bu liglerde oynamak sadece yürekle, sevdayla olmuyor. Maddi desteğiniz yoksa siz bir hiçsiniz. Kişisel olarak ise Ulusal ligde antrenörlük yapmanın keyfini Kadınlar liginde de yaşamış oldum. Bu heyecanı seviyorum ve daha uzunca yıllar içinde olmak istiyorum.

-Bu yıl A takım seviyesinde olmama kararı aldınız. Bu süreçten bahsedebilir misiniz?

Turan Kaya: Bu çok zor bir karar oldu. Bunca yılın emeğini bir anda çöpe atmış olduk. Bu kararı verirken gözyaşlarımı tutamadım. Maalesef ki yukarıda da bahsettiğim gibi kentimiz ileri gelenlerinden, Belediyemizden gerekli desteği ve ilgiyi göremedik. Varsa yoksa Tekirdağspor ve futbol. Bizde maalesef acı olan bu kararı vermek zorunda kaldık. Başvuruların yapılacağı son gün son ana kadar bir şeyler yapabilmenin çabası içinde olduk, hatta süre dolduktan sonra bile katılmak için çaba gösterdik, ama bu sezon için olmadı. Bu sadece bir senelik bir ara. En kısa zamanda ait olduğumuza inandığımız yerde olmak için çaba göstereceğiz.

-Tekirdağ basketboluna yönelik olarak yapılan çalışmaları nasıl görüyorsunuz? Yeterli çalışmalar yapılıyor mu? Sizin önerileriniz nelerdir?

Turan Kaya: Tekirdağ’da altyapılarda son yıllarda büyük bir gelişim var ve bunu da bölge şampiyonalarında ve Anadolu Şampiyonlarında aldığımız dereceler ile perçinliyoruz. Ama buna rağmen sadece Tekirdağ değil Türkiye basketbolu için çalışmalar yeterli değil. Eğitim-Öğretim sistemimizin bu kadar yarışmaya yönelik olması ve çocukların yarış atı gibi durmaksızın sürekli ders çalışmaya zorlanması, salon yetersizlikleri gibi ilk anda öne çıkan problemler yeterli çalışmaların olmasını engelliyor. Federasyonumuzun bu konularda çalışmalar yapıyor. Öncelikle devletimizin bir spor politikası olmalı ve Milli Eğitim ve Basketbol Federasyonun birlikte hareket etmesi şart.

Basketbol Okulları adı altında yetersiz çalışmalara izin vermemek lazım. Bölge Şampiyonalarına katılımı arttırmak lazım. Bazı illerden katılacak takım sayısını arttırarak o illeri yatırım yapmaya teşvik etmek lazım. Bölge şampiyonalarına katılımları incelerseniz bazen 2 takımla bölge şampiyonası yapan bölgeler var. Marmara ve Ege’de ise bu sayı 10—11 takımı buluyor. Bununla birlikte bu illerin bazılarında 2. olan ve en az 1. kadar şampiyonada olmayı hak eden takımlar oluyor. Biz yıllarca Banvit’in Marmara grubunda olmasından dolayı Bölge Şampiyonasından öteye gidemedik bu da il puanlarının artmasını ve daha çok takımın katılım sağlamasının önünde engel oldu. Bu sene yeniden düzenlenen yönetmelikler ile inşallah bu durum düzelir.

“FUTBOL TAKIMLARINDAN SIRA GELMİYOR”

-Tekirdağ, Kocaeli gibi önemli sanayi şehirleri sponsor bulma konusunda zorlanıyor. Sportif anlamda sanayi kuruluşlarının ilgisini yeterli buluyor musunuz? Ayrıca spor kulüpleri açısından baktığınız doğru projeler üretiliyor mu?

Turan Kaya: Tekirdağ ve Kocaeli’nin kaderleri birbirleri ile benzer. Ben Kocaeli Üniversitesi’nde okuduğum ve orada 5 sene yaşadığım için net şeyler söyleyebilirim. Birincisi bu fabrikaların çoğunun merkezi İstanbul’da ve çoğununda sahibi o ilin büyüttüğü kişiler değil, bu da o ile yatırım yapma konusunda soğuk davranmalarına neden oluyor. İkinci ortak konu ise futbol. Maalesef ki her iki ilinde futbol takımları için o kadar çok gidiliyor ki sıra bizlere gelmiyor. Halbuki belli sayıda işçi çalıştıran fabrikalar için tesis zorunluluğu ve spora yatırım zorunluluğu var. Sosyal sorumluluk projesi olarak bile spora yatırım yaparak çocukların gelişimine destek olabilirler. Bu bence zorunlu kılınmalı ve denetlenmeli.

turankaya2

-Tekirdağ’ın ve hatta genel olarak Trakya bölgesinin A takım seviyesinde sportif olarak üst düzey anlamda çok fazla temsil edilememesini neye bağlıyorsunuz? Kadınlarda Enerji Spor Kulübü, Edirne Belediyesi, ve Erkeklerde Çorlu Belediyesi dışında çok fazla örnek yok…

Turan Kaya: Bu saydığın takımlardan önce bir dönem Tekirdağ’da Salat Spor vardı. Salat yağ fabrikalarının desteklediği. Olin bence Edirne’de altyapılarda ki rekabeti bitirdi ve kendi altyapılarından oyuncu yetiştiremeyince yüksek maliyetler ile devam ettiler. Halbuki Edirne Olin ile müthiş bir bağ kurmuştu. Maliyetler yüksek olunca bir süre sonra firma bunu taşıyamaz oldu. Sorunun birinci kısmına gelecek olursa yukarıda yazdığımız nedenler öne çıkıyor. Destek, tesis yetersizliği, kurumsal kimlik gibi. Bu takımlar dışında Erkekler Bölgesel ligde uzun zamandır oynayan Kırklareli Belediye ve Lüleburgaz Akademi Spor kulüpleri var. Onlarda ve saydığın takımlarda kişilerin sevdası ve çabaları ile bir yerlere gelmeye çalışıyor.

“TRAKYA’DA BASKETBOLUN KALBİ OLMAK İSTİYORUZ”

-Bundan sonraki süreçte hedefleriniz nelerdir? Yeniden A takım seviyesinde olmayı planlıyor musunuz?

Turan Kaya: Kulüp olarak hep daha iyisini yapmak için çabalıyoruz. En büyük hedefimiz kendine, ailesine, içinde yaşadığı topluma ve Ülkesine yararlı eğitim ve kültür seviyesi yüksek, saygılı ve yüreğinde sevgi barındıran evlatlar yetiştirmek. Basketbolu evlatlarımıza sevdirmek ve gelecekte onların ama yönetici, ama antrenör, ama sporcu olarak basketbolu sahiplenmelerini sağlayarak sonraki nesillerin gelişimlerine de katkıda bulunmak. Kısa vadede 2017-2018 sezonunda Kadınlar yada Erkekler, hatta yapabilirsek her ikisinde A takım seviyesinde var olmak, çocuklarımızın önüne hedef koymak. Uzun vadede ise başarabilirsek kendi tesislerimize sahip olmak ve Trakya’da basketbolun kalbi olmak. Ülke Basketbolun ve Milli Takım seviyesine çıkabilecek yetenekli ve kişilikli sporcular yetiştirmek.

-Basketbol okulları altyapılar için ne kadar önemli? Sizce doğru çalışmalar yapılabiliyor mu?

Turan Kaya: Basketbol Okulları altyapılar için değil Üst yapılar içinde olmazsa olmazların başında geliyor. Burada çocuklarımıza basketbolu sevdirmeli, en iyi şekilde de basketbolu öğretmeliyiz ki geleceğimizi kurtarabilelim. Sorunun ikinci kısmı ise maalesef Ülkemizin kanayan yarası. İşini doğru yapan büyüklerimi ve küçüklerimi tenzih ederek söylüyorum maalesef Basketbol Okulu adı altında o kadar çok yanlışlar yapılıyor. Bir çok yetenekli evladımızı keşfedemeden kaybediyoruz, ya da basketbola küstürüyoruz. Bununla baş edebilmenin yolu önce eğitim, sonra da kontrol mekanizması oluşturmak.

“BENİM İÇİN DETAYLAR ÖNEMLİ”

-Küçük yaşlarda sporcularla çalışıyorsunuz. Onları mental ve fiziksel anlamda hazırlamak adına yöntemleriniz nelerdir?

Turan Kaya: Öncelikle onları hazırlamak için önce kendimi iyi hazırlamaya çalışıyorum. Her gün bıkmadan usanmadan yeni şeyler öğrenmek, öğrendiklerimi pekiştirmek adına sürekli araştırıyorum. Sonrasında bunları antrenmanlarda ve antrenman dışında toplantılarla sporcularıma aktarmaya çalışıyorum. Basketbol basit ama bir o kadar da kocaman bir kavram. Benim için detaylar önemli. Detaylar deyince de Fundamental giriyor. Fundamentalden kastım sadece topu yere vurmak, şut –turnike-pas atmak değil. Zamanlama, ayak çabuklukları, analitik düşünme ve bunu sahaya yansıtabilme, oyunu okuyabilme, stance, iyi bir screen, screen çıkışları, savunmayı okuma, savunma yardımlarında ellerin bile alacağı duruş vb. sayabileceğim bir çok şeyi en iyi şekilde çocuklarıma öğretmeye çalışıyorum. Bunları da görseller ile birleştirmeye çalışıyoruz. Bunların dışında saha dışında da sosyal aktiviteler ile sporcularımız ve velilerimiz ile birlikte zaman geçirmeye çalışıyoruz.

-Altyapı basketbolunda velilerin rolü oldukça önemli olarak görülüyor. Bu konu hakkında neler söylemek istersiniz? Onlarla iletişiminiz nasıl?

Turan Kaya: Evet veliler bu oyunun önemli bir parçası. Kimi zaman bilinçsizce işler yaparak çocuklarının hayatlarını etkileyebiliyorlar. Velilerin seçimlerini yaparken çok iyi araştırması ve sonrasında güven duymaları gerekli diye düşünüyorum. Çok çabuk karar vermemeli ve ufak bir şeyde takım değiştirmemeliler. Güven duymalı ve sabırlı olmalılar. Kulüp olarak bilinçli ve ne istediğini bilen velilerle çalışmaya gayret ediyoruz. Bizim için esas olan Enerji Ailemiz içinde sevgi ve saygıyı sağlayabilmek. Velilerimiz bu kulübe geldiklerinde iyi biliyorlar ki çocuklarını kendi evladımız gibi sahipleniyor, bir disiplin içinde hayatlarına nefes olmaya çalışıyor, ailelerin çocuklarının yetiştirmesinde destek olmaya çalışıyoruz. Kulübümüzdeki her bir velimiz ile ilişkilerimiz son derece iyi durumda. Öncelikle 13 senenin getirdiği birikim ve hiç değişmeyen duruşumuz ve karakterimizi bilerek Velilerimiz çocuklarını bize emanet ediyorlar. Geçmişten bugüne her bir velimiz ile iletişimimiz devam ediyor.

-Altyapibasket.com bu yıl 40’tan fazla şehre yönelik haberlere yer vermeye hazırlanıyor. Tekirdağ basketbolu da sitemizde önemli bir yer bulacak. Altyapibasket.com ile ilgili düşünceleriniz ve de önerileriniz nelerdir?

Turan Kaya: Altyapibasket.com benim uzunca bir süredir takip ettiğim ve günlük olarak tıkladığım bir site. İstanbul liglerini takip ederek başladığım sitenizde bugün birçok ilin haberlerini okumak, altyapı maçlarına ulaşmak çok keyifli oluyor. Rekabet içinde bulunduğumuz illerdeki basketbolun bir nebze olsun nabzını ölçebiliyoruz. Bu açıdan sizleri tebrik ediyor, Kulübüm ve şahsım adına teşekkür ediyorum. Sizin sayenizde çocuklarım da kendi haberlerini ulusal bir sitede okumanın keyfini yaşıyorlar ve diğer illeri, basketbolu takip etme şansına sahip oluyorlar. Başarılarınızın devamını diliyorum.

Bu haberle ilgili görüşlerinizi paylaşabilirsiniz...