Olgay Abdikoğlu: Oyuncu Gelişimi 2. Plana Atılıyor

Altyapibasket.com ÖZEL | Tekirdağ Ligi takımlarından Elite 59 SK’nın antrenörü Olgay Abdikoğlu yeni sezon öncesinde sitemize açıklamalarda bulundu.

Kulübünün genel durumuna, hedeflerine değinen Olgay Abdikoğlu, ayrıca Tekirdağ’daki altyapı basketboluyla ilgili düşüncelerini de altyapibasket.com aracılığıyla paylaştı.

Röportaj: Mert Dekin

-Merhaba, öncelikle bize biraz kendinizi tanıtabilir misiniz?

Merhaba. Olgay Abdikoğlu, Elite 59 SK’nın antrenörüyüm. 15 yıldır antrenörlük yapıyorum. 1968 doğumlu, evli üç çocuk babasıyım. Tekirdağ’da yaşıyorum. Antrenörlüğümün ilk 8 yılı bölgesel lig, 2. lig erkekler, 1. lig bayanlar olmak üzere, ikinci 7 yılı ise altyapıda devam ediyor.

Bölgesel Lig (Tekirdağ Telekom) / 2. Lig (Tekirdağ Telekom) (2001-2002)  / 1.Lig Bayan (Burhaniye Bld.) (2004-2005) / Altyapı (Tekirdağ Elit 59 SK) olmak üzere sınıflandırılabilir.

-Uzun süredir Tekirdağ altyapısında görev yapıyorsunuz. Şu ana kadar geçirdiğiniz süreçten bahsedebilir misiniz?

Altyapıda geçen süreç yetiştirdiğiniz oyuncular ile yerel liglere katılım ve mücadele ile geçer. Çalışacak salon sorunu çözüldüğünde her antrenör gibi emek ve zaman harcamaya maximum devam ettim. Eğitim sistemi ile beraber bu özveriyi sürdürmek ayrı bir zorluk olsa bile.

-Kulübünüzde kaç yaş aralığında oyunculara ne gibi hizmetler sunuyorsunuz?

Elite 59 Spor Kulübü, 2000 ve 2009 yaş aralığı kategorilerinde altyapı çalışmalarını sürdüren yerel bir kulüptür. Amaç oyuncu yetiştirmek.

olgayabdikoglu-Tekirdağ’da altyapı basketboluna yönelik olarak yapılan çalışmaları nasıl görüyorsunuz? Yeterli çalışmalar yapılıyor mu? Sizin önerileriniz nelerdir?

Altyapı çalışmaları her ilde olduğu gibi maç kazanma, velilerin ve oyuncuların gözlerini boyayarak para kazanmak amaçlı olarak görüyorum. İstisnalar var tabi. Oyuncu gelişiminin 2. plana atıldığı, skorboard endexli bir görüş hakim.

-Tekirdağ’ın ve hatta genel olarak Trakya bölgesinin A takım seviyesinde üst düzey anlamda çok fazla temsil edilememesini neye bağlıyorsunuz? Kadınlarda Edirne Belediyesi ve Erkeklerde Çorlu Belediyesi dışında çok fazla örnek yok…

A Takım veya üst seviye temsil sponsor ve sabit gelir ile beraber tesisle doğru orantılı gelişen yatırımdır. Bu da Tekirdağ’da yok. Enerji SK Bayanlar 1. lig denedi (2015-2016) ama yeterli desteği göremediğinden dolayı yatırım yapmayı durdurdu. A Takım bunların dışında vizyonu geniş antrenör kimliği içerir. Kısacası biri olduğunda diğeri olmaz. (Yatırım vardır antrenör yoktur, antrenör vardır yatırım yoktur.)

-Türkiye’de genç takım senesi dolan oyuncuların A takıma geçişi konusunda ne gibi sıkıntılar yaşanıyor? Bunun önüne geçebilmek adına önerileriniz nelerdir?

Genç takım oyuncularının A takımda oynaması yabancı oyuncu sayısının miktarı ile ilgilidir. Mevcut sistemde altyapıda olduğu gibi üst seviyelerde de scoreboard endexli olduğu için çözüm çözümsüzlükte yatmakta aslında. Ana sebep bu ama altyapıda oyuncu yetiştirilmemesi de bu sistemi körüklüyor. Parası olan kulüpler neden altyapıdan oyuncu gelmediğini sorgulamıyor. Altyapı antrenörleri ve çalışma programları denetlenmiyor. Dolayısıyla para ile bu açık yabancı oyuncularla kapatılıyor. Oyunu kuralına göre mi oynuyorlar yoksa kuralı olmayan bir oyun mu oynuyorlar?

-Genç oyuncuların kendilerini geliştirmek adına yeterli bireysel çalışmaları yaptığını düşünüyor musunuz? Ayrıca bir antrenör olarak özeleştiri yapmanız gerekirse sizin oyuncular üzerindeki etkiniz ne kadar? Genel olarak Türkiye’deki altyapı antrenörlerini yeterli buluyor musunuz?

Düşünmüyorum. Benim oyuncularım üstündeki etkim öğrettiklerimle doğru orantılıdır. Her antrenörün olması gerektiği gibi. Altyapı antrenörleri yeterli değil, monitör antrenör kursundan sonra federasyon tarafından yeterli olarak denetlenmiyorlar. Aslında çalıştıkları kulüpler tarafından denetlenmeleri gerekir ama basketbol herkes tarafından denetlenecek bir spor değil.

-Basketbol okulları altyapılar için ne kadar önemli? Sizce doğru çalışmalar yapılabiliyor mu?

Oyuncu bulmak aynı zamanda kulübe girdi sağlamak şeklinde düşünmek lazım. Her spor okuluna kayıt olan oyuncu olabilse zaten yukarıda cevapladığım hiçbir soruya gerek kalmazdı.

-Küçük yaşlarda sporcularla çalışıyorsunuz. Onları mental ve fiziksel anlamda hazırlamak adına yöntemleriniz nelerdir?

Öncelikle bilmedikleri bu oyun ile tanışmalarını sağlıyorum, daha sonra bu oyunu kuralsız oynamalarını. Daha sonra da hayatta her şeyin bir kuralı olduğunu hatırlatarak tanıştıkları ve kuralsız oynadıkları bu oyunu öğrenme aşamasına geçtiklerinde kurallarını da öğreterek(mental) uygulamada(pratik) tam saha ile tanışmalarını sağlıyorum.

-Altyapı basketbolunda velilerin rolü oldukça önemli olarak görülüyor. Bu konu hakkında neler söylemek istersiniz? Onlarla iletişiminiz nasıl?

Aile destekli bir spor basketbol. Ailenin emeği bana göre en başta, antrenör ve oyuncudan çok fazladır. Aile bu sporun vazgeçilmez destekçisi ve önemli bir parçasıdır.

-Son olarak altyapılardaki sporculara tavsiyeleriniz nelerdir?

Altyapıdaki oyuncuların doğru antrenör ile çok çalışması gerekir.

Bize vakit ayırdığı için sevgili Olgay Abdikoğlu’na teşekkürlerimizi sunar, yeni sezonda başarılar dileriz…

Bu haberle ilgili görüşlerinizi paylaşabilirsiniz...