Serhat Dardağan: TKBL’de Gelişim takımı olan tek kulüp Mersin BŞB

Mersin Büyükşehir Belediyespor Kadın Basketbol Altyapı Sorumlusu olarak görev yapan Serhat Dardağan sitemizin sorularını yanıtladı. 

Gelişim takımlarınında TKBL’de oynadığına dikkat çeken Dardağan ayrıca Mersin’de bir pilot okul bularak okul-kulüp işbirliği içerisine girmeyi planladıklarını da açıkladı.

***

-Öncelikle bize biraz kendiniz tanıtabilir misiniz?

Serhat DARDAĞAN. 03.07.1986 İstanbul doğumluyum. İşletme ve Spor Yöneticiliği mezunuyum. 1996 yılında Fenerbahçe Spor okulunda İbrahim Kutluay’ın yönlendirmesiyle basketbol hayatıma başladım. 1997-2003 yılları arasında Burhan Felek-Taçspor kulüplerinde oynadım. Genç takımın sona ermesiyle oyunculuk kariyerimi noktaladım. 2007 yılında TBF’nin açtığı 1.Kademe kursa katılarak antrenörlük hayatıma başladım. 4 yıl Mersin’de spor okulu, minik, yıldız, genç ve okul takımları çalıştırdım. Askerlikten sonra Trabzon İ.G , Ted İstanbul Koleji , Gemlik Gücümspor ( A takım yardımcı antrenör-genç takım ) , Antalyanın Yıldızları S.K.- Kadirli Belediye S.K. ( Bayan A Takım yardımcı antrenör ) ve bu sezonda Mersin Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü yıldız takım antrenörlüğü ve bayan takım altyapı sorumluluğu görevini üstlenmekteyim.

Mersin BŞB uzun süredir Türk basketbolunda önemli bir yere sahip. Özellikle son dönemde kadın basketbolunda düzenli olarak üst seviye oynuyor. Bu yapının varlığında altyapı çalışlarının yeri nedir?

Benim düşüncem özellikle süper ligde oynayan takımların idarecileri A takım antrenörlerinin altyapıda çalışan antrenörlerle ne kadar ilgilendiği veya ilgilenmek isteyip istemedikleridir. MBBSK olarak A takım antrenörümüz Özlem Şencan ile diyaloğumuz gayet iyi durumda. Her zaman rahatlıkla ulaşabiliyorum sorunum varsa çözebiliyorum basketbolla ilgili her daim konuşabiliyorum. Süper lig-Euroleague’de oynayan takım olarak altyapı antrenörleri bir nevi kimliği oluyor. Altyapıdan yetiştireceğimiz oyuncular A takımda görev alması, maçlarda , şampiyonalarda temsil etmemiz yerimizi belirliyor. Klişe bir cümle ama şampiyon olmak mı altyapıdan a takıma oyuncu çıkarmak mı ? Bunu MBBSK’de sağlıyoruz ilerisi için de altyapı antrenörünün A takımda olması değerini arttırıyor.

-Gelişim takımının bulunduğu TKBL’de oldukça önemli takımlar var. Mersin BŞB Gelişim takımının altyapıdan yetişen oyuncular için ne gibi yararları var?

Süper ligde oynayan ve TKBL’de takımı olan tek kulüp Mersin Büyükşehir Belediye’dir. Gelişim takımı altyapı ve süper ligin arasında köprü görevi üstlenmektedir. Altyapı oynayan oyuncu süper lig kadrosunda yer almak en büyük hayallerinden biri oluyor. Çoğunlukla yabancı oyuncuların süre aldığı ligimizde genç oyuncular A takıma yükselse de kenarda havlu sallamak yerine Gelişim takımında kendilerini geliştirip, eksikliklerini tamamlayarak daha fazla süre alıp süper lige hazır hale gelebilirler. MBBSK gelişim takımı genç takım ağırlıklı oyunculardan oluşuyor bu da bir avantaj sağlamakta. MBBSK anlaştıktan sonra yardımcı antrenörüm yıldız takım antrenmanında iken oyuncular antrenman sonunda kendi aralarında konuşurken su cümlelere tanık oldum. ” Bu sene iyi antrenman yapıp Türkiye şampiyonasında iyi sonuç almamız lazım bunu yaparsak gelişim takımında oynayabiliriz.” Bu cümlelere gelişim takımının yararını açıklıyor.

-Geçen yıl Genç Kızlarda beşinci, Küçük Kızlarda altıncı olma başarısı gösterdiniz. Altyapı anlamında bundan sonraki dönemde hedefleriniz nelerdir? Çalışmalarınızdan biraz bahsedebilir misiniz?

Bundan sonraki hedefte geçmişte olduğu gibi tüm kategorilerde Türkiye Şampiyonası’nda yer almak. Milli takım ve A takımımıza oyuncular vermek. Genç takım gelişim liginde ve kendi kategorisinde oynuyor. Yıldız takımımızda 4 tane 200,  6 tane 2002 doğumlu oyuncu yer alıyor. 2003′ lü takımımız iyi bir jenerasyon geçen sene 2002’li takımların arasında Türkiye Şampiyonasında 6. oldular. 2006-2007 doğumlu oyuncularımız antrenmanlarına devam etmektedir. Okullar açıldıktan sonra Mersin’de okullar taranılıp yeni oyuncular bulunup çalışmalarımıza devam edeceğiz. Oyuncular her ne kadar basketbol oynasa da eğitimleri bizim için önemlidir. Oyuncularımız arasında eğitim-basketbol işbirliği gayet iyi gitmektedir. Mersin’ de pilot okul belirleyip okul-kulüp işbirliğini sağlayacağız.

serhatdardagan-Mersin’de yapılan basketbol altyapı çalışmalarını yeterli buluyor musunuz? Geliştirilmesi gereken yönler ve tavsiyeleriniz nelerdir?

Yeterli bulmuyorum. Özellikle erkek basketbolunda Mersin’in geride kaldığını düşünüyorum. Antrenör arkadaşlarla sohbetlerimizde, gözlemlerimde uğraşın olmadığını , bazı takımların tamamen şehir dışından oyuncu getirmek için çaba sarf ettiğini gördüm. Mersin’de şampiyon olmak bölgede 1. olmak daha ilerisi Anadolu şampiyonası yeterli bulunuyor. Rekabet edecek takım sayısı oldukça az durumda. Bayan takımı son yıllarda TÜRKİYE şampiyonalarında yer almakta, oyuncu yetiştirme konusunda gayet başarılı, liglerde oynayan oyuncu sayısı artmaktadır. Her ilde olduğu gibi salon sıkıntısı Mersin’de de var. Kulüpler çalışacak yer konusunda sıkıntı yaşamaktadır. Bu da oyuncu kulüp organizasyonunu etkilemektedir. Diğer konu antrenörlerin çıkar ilişkileri, yüze gülüp arkadan iş çevirmeleri , bir cümleyi alıp başka anlamlara taşımalar vs… Altyapı çalışmaları sadece kulüpler ile olmuyor. G.S.İ.M ve il temsilciliğinin rolünün büyük olduğunu düşünüyorum. Dostlar alışverişte görsün olmamalı. Herkes şehirde basketbol için bir şeyler yapmak zorunda. Mersin’de Muhittin Palamut hocamızla konuşurken bir jenerasyon için “Sadece ikimiz çalışıyoruz, başka takım yok” cümlesi her şeyi açıklıyor.

-Türkiye’de kadın basketbolunda son dönemde antrenörler oyuncu havuzunun darlığından dert yanıyorlar. Sizce bu havuzun genişlememesindeki etkenler neler? Ne gibi çözümler üretilebilir?

Geçen hafta KBBL takımlarından bir kulübün menajeri ile telefonda konuşurken lige katılmak için geç kaldıklarını idari işlerin ancak sonuçlandığını söyledi. Oyuncularla ilgili çalışmalar ne durumda dediğimde telefonun susmadığını oyuncuların menajerlerin aradığını en rahat ettikleri konunun bu olduğunu söyledi. Üst ligde aynı şekilde geçen sezon bitmeden takımların kurulduğunu söylemektedirler. Erkek takımların ümitler ligi kurulması, bayanlarda KBBL bir nevi de olsa açığı kapatmaktadır. Çoğu takımlar genç oyuncularla sezona başlıyor. 2. transfer de durumlarına göre takviyeler yapılmaktadır. Belirli kendini ispatlamış oyuncular dışında kalan bu oyunculara yakın oyuncuların olmaması takımların istediklerini bulamamasıdır. Bayan takımı çalıştıran antrenörlerin oyuncu yetiştirmeleri ciddi anlamda bu doğrultuda çalışmaları, bayan altyapılarda takımların çoğalması gerekirse teşvik edilmesi, belirli kulüplerin dışında daha aktif olunması. Oyuncuların da kendileri için gelişimleri için daha fazla süre alacakları takımlara gitmesi özellikle menajerlerin de oyuncularını üst düzeyde göstermeleri. İyi oyuncu zaten hak etiğini bulur. Zlatan İBRAHİMOVİÇ ‘İN dediği gibi ” beni isteyen kulüpler direkt bana ulaşabilir, kötü oyuncular menajerle çalışır.” Oyuncularda biraz P-A-R-A yerine kendilerini tercih etsin.

Türkiye’de basketbolda altyapı çalışmalarına yeterli özenin gösterildiğini ve genç oyuncuların yukarı çıkması için yeterli olanağın sağlandığını düşünüyor musunuz?

Altyapı antrenörlerinin iş kaygısı-maddi durumları-sigortaları-hakları

-Çalışma ortamları

– TBF A takımı olan kulüplerin altyapıda takım çıkartma zorunluluğunu gözden geçirip ciddi kararlar alması, kulüplerinde iş olsun diye altyapıda faaliyet göstermemesi

– İdarecilerin zihniyetini değiştirip altyapıya harcanan paraları boşa görmemesi

– Kulüplerin antrenörlerin oyuncuları altyapıda kendi takımlarında oynatmak için vaatlerde bulunması sonra işi bitince tanımaması

– TBF altyapı için olanak destek sağlaması, A Takımda genç oyuncular için kararlar alınması yabancı sisteminin değişmesi

– Antrenörleri eğitimlere gönderilmesi. Antrenör kendini eğitsin ki oyuncuları eğitsin.

– Spor okullarının düzene girmesi bakkal açar gibi spor okulu açılmaması

-A Milli Kadın Basketbol Takımı son olarak Rio Olimpiyatlarında boy gösterdi. Oldukça önemli bir jenerasyon vardı. Yukarıdaki bu simge oyuncuların altyapılardaki oyuncular için motivasyon kaynağı olduğunu düşünüyor musunuz? Bunun devamlılığı nasıl sağlanabilir?

Motivasyon kaynağı olduğunu düşünüyorum Türk oyuncular takımlarında daha fazla süre alıp, altyapı oyuncuları da onları izleyerek çalışmak isteyeceklerdir. Milli takımımızın başarıları onlara etki edecektir. Kendilerini onların yerine koyacaklardır. İyi oyuncular ne olursa olsun takımda oynayacaktır. Altyapı oyuncusu bunu görecektir. Bölgesel seminerler eğitimler olabilir. Anadolu’daki oyuncu İstanbul’daki oyuncuları sadece TV’de görmeyecekler.

Daha da konuşulacak konular var söylenecekler var. Amacımız Basketbolu daha ileriye götürmek daha iyi yerlere gelmesini sağlamak basketbol bizim için bir aşk ve tutkudur.

Röportaj için çok teşekkür ediyorum, ileride tekrar görüşmek dileğiyle…

Bu haberle ilgili görüşlerinizi paylaşabilirsiniz...