Cengiz Kahraman: Kocaeli’de üst yapıda bir kıpırdanma başladı

Altyapı Basket ÖZEL | Kocaeli İl Basketbol Temsilcisi Cengiz Kahraman geçtiğimiz günlerde başlayan yeni sezonla ilgili görüşlerini altyapibasket.com aracılığıyla paylaştı.

Cengiz Kahraman altyapılarda yaşanan önemli sorunlara değinirken, Kocaeli basketbolunun sanayi kuruluşları tarafından yeterli desteği göremediğini belirtti.

** Röportaj: Mertkan Üçüncüoğlu

Öncelikle yeni sezonla ilgili görüşleriniz alabilir miyim?

Cengiz Kahraman: Bu sene U14’lerde sezona başladık. Değişen sistemin basketbolun kalkınması açısından faydalı olacağına inanıyorum. Yaş kategorilerinin U11, U12, U13, U14, U16, U18 olarak ayrılmasını olumlu buluyorum. Daha fazla kişinin spor yapması sağlanacak. Böylelikle 1-2 kategoride maçlara katılan takımların bu işe daha fazla yatırım yapmaları gerekecek. Ben TBF’nin yapmış olduğu uygulamayı destekliyorum.

Uzun zamandır basketbolun içindesiniz. Sizce özellikle altyapılarda göze çarpan en önemli sorunlar neler?

Cengiz Kahraman: Eğitim sistemi nedeniyle bütün takımlar sporcu bulmakta sıkıntı çekiyorlar. Ayrıca kulüpler spor salonlarından yeterince faydalanma imkanı bulamıyorlar. Gençlik Spor artık kulüplerden ücret almıyor. Belki bu konuda kulüplerin önü biraz açıldı ama müsabakaların yoğunluğu nedeniyle takımlar okul salonlarında kira karşılığında antrenman yapma imkanı bulabiliyorlar. Hafta sonu antrenman yapma şansı bulamıyorlar. Salon sayısının yetersiz olması, antrenmanların az olması sıkıntı yaratıyor.. TEOG ve ÖSS sınavları nedeniyle çocuklar 7-8 ve 11-12. sınıflarda sporla ilgilenmiyorlar. Yeterince kaliteli sporcu çıkaramıyoruz. Biliyorsunuz Federasyon bir çalıştay yaptı. Dünya şampiyonalarında madalyalar alan oyuncuların süre alması için bazı değişiklikler yapılması ve sürelerine varana kadar bir takım radikal kararlar alınması lazım.

2002 yılından sonra yeniden Kocaeli İl Temsilcisi olarak görev yapıyorsunuz. Kocaeli basketbolunun geldiği yeri nasıl buluyorsunuz? 

Cengiz Kahraman: Daha önce burada 1. Ligde Erkek Takımı ve Kadın Takımları vardı. Çeşitli sebeplerden dolayı bu takımların etkisini kaybetmesinden sonra yine böyle gayretler içerisine girdik. Gölcük Belediye’yi yaptık. Kocaelispor bir dönem Tamer Oyguç, Turabi, Gökhan Güneyli kadro ile mücadele etti. Ama onlar da kapandı. Bölgesel Liglerde tek tük takımlar mücadele etti. İlk defa İzmit Belediyespor bu yıl TKBL’de mücadele edecek. İyi de bir kadro kurdu. Erkekler Bölgesel Lig’de bu yıl iki takım mücadele edecek. Üst yapıda yavaş yavaş bir kıpırdanma başladı.

Kocaeli’de büyük bir destek görüyorsunuz. İnsanların size olan bu güveni işinizi kolaylaştırıyor mu? İl temsilciliği görevinize devam edecek misiniz?

Cengiz Kahraman: Ben 1967 yılından beri basketbol camiasının içindeyim. Allah kısmet ederse 2017 yılında 50. yılımı kutlayacağım. Görevim olsun olmasın ben her zaman spor salonlarında bulunan bir kişiyim. Hakem kökenliyim, antrenörlük yaptım, menajerlik yaptım. Yayınlanan yönetmelikleri, oyun kurallarını çok iyi biliyorum. Birisi bir şey sorduğunda ‘Ben bunu araştırayım’ diyen biri değilim. Sorulan sorunun anında cevabını verebilecek bir deneyime sahibim. 1992’de Turgay Demirel, Federasyon başkanı olduktan sonra hakem altyapısında görev yaptım. C Klasmanı’nın hazırlanması sürecinde görev aldım. Ama daha sonra sağlık sorunları nedeniyle bu görevi bıraktım. Talimatları, yönergeleri çok çok iyi bildiğimi söyleyebilirim. Bu konuda iddialıyım. TBF seçiminin ardından İl Temsilcisi seçimi olacak. Devam edip etmeme konusunda net kararımı vermedim.

Geçtiğimiz ay TBF, İl Temsilcileri ile bir toplantı gerçekleştirdi. Bu toplantıda ne gibi noktalara değinildi.?

Cengiz Kahraman: Toplantıya sayın Necati Güler katıldı. Statü değişikliğiyle ilgili detaylı bir şekilde aktarıldı. Kuşadası’nda yapılan toplantıda ise Federasyonun geçiş yapacağı bilgisayar sistemiyle ilgili bilgiler verildi. Altyapılardaki yönetmelik son halini alarak yürürlüğe girdi. Bölüm bölüm toplantılar yapıldı. Biz Batı grubu olarak İzmir’de yaptık. Sürekli olarak bilgilendirme yapılıyor.

Kocaeli bir sanayi şehri. Kocaeli basketbolu sanayi kuruluşlarından yeterli desteği görüyor mu?

Cengiz Kahraman: Maalesef sanayi kuruluşlarından yeterli desteği görmüyoruz. Pirelli, Ford, Otosan, Tüpraş şirketler liginde yer alıyorlar ama burada bir takıma destek olayım, üst liglere çıkartayım diye bir çaba yok. Ellerini taşın altına koymuyorlar. Bu konuda sanayicilerin destek olması gerekiyor.

Bu haberle ilgili görüşlerinizi paylaşabilirsiniz...