Deniz Olgun: Hiç yapmadığımız şeyleri yapmalıydık (Beşiktaş Yıldız Kız)

[AdSense-B]

Kastamonu’da düzenlenen Yıldız Kızlar Türkiye Şampiyonası’nda mutlu sona ulaşan Beşiktaş’ın antrenörü Deniz Olgun, altyapibasket.com’a açıklamalarda bulundu.

İstanbul istedikleri kadar iyi basketbol oynayamadıklarını söyleyen Olgun, turnuva öncesindeki süreci iyi değerlendirdiklerini ve takım olarak mutlu sona ulaştıklarını belirtti.

-Turnuvayla ilgili düşüncelerinizi öğrenebilir miyim? Rakiplerinize maç başına ortalama 25.5 sayı fark attınız. Bu konsantrasyonu nasıl sağladınız?

İstanbul’da belki çoğu maçtan iyi sonuçla ayrıldık ama istediğimiz basketbolu çok sahaya yansıtamadık. Kastamonu’ya gelene kadar süreci iyi antrenman yaparak geçirdik ve sakatlıklardan arındık. İstanbul’da çok sakatlık ve hastalık yaşadık. Belki de ilk defa tam kadro çıktık ve eksiksiz tamamladık. Final maçına gelinceye kadar her gün aynı konsantrasyonla oynamak zorundaydık. Neticede final gibi bir hayalimiz varsa kayıp vermemek zorundaydık. Final maçına gelince İstanbul’da hiç yenemediğimiz rakibimiz karşısında hiç yapmadığımız şeyleri yapmalıydık. Bunu da savunma ile yapabilirdik. Çünkü Fenerbahçe’nin skor gücü çok yüksek, ikinci atış oranları çok iyi ve bu konuda biraz fizik olarak iyi olmalarından dolayı ekstra bir çaba göstermemiz gerekiyordu. Bunu da yaptık. Bize karşı daha uzun ve rotasyonu geniş bir takımdan daha fazla ribaund aldık. Belki daha fazla sahada kalıp yorulduk. Ama yorgunluğumuzu savunmada hiç yansıtmadık. Hücumda tempoyu düşürdüğümüz ya da yükselttiğimiz zamanlar oldu. Bir takım olmanın başarısıyla, bütün rotasyonun bir şekilde katkı vermesiyle böyle bir başarı elde ettik.

-Turnuvada beğendiğiniz takımlar ya da oyuncular kimlerdi?

Çok sıralamaya bakmazsak ben Bandırma takımındaki birçok oyuncuyu gerçekten çok beğendim. Fizik olarak gerçekten iyiler sadece çok antrenmana ihtiyaçları var. İstanbul takımları zaten imkanlar ve fazla maç yapma avantajı neticesinde daha üst düzey kaldılar. Açık konuşmak gerekirse Yıldızlar seviyesini çok da kaliteli bulmadım. Bundan 5-6 sene önce daha iyi basketbol vardı. Bunda hepimizin biraz suçu var.

-A Milli Kadın Basketbol Takımı Başantrenörü ve Altyapı Kadın Milli Takımlar Teknik Koordinatörü Aziz Akkaya, bazı jenerasyonlar oyuncu sayısı konusunda sıkıntı çektiklerini söylemişti. Siz bu konu hakkında neler söylemek istersiniz? 

Katılıyorum. Gerçekten İstanbul’da olsun Anadolu’da olsun ölü jenerasyonlar var. Sadece kazanma odaklı yaşadığımız, oyuncu yetiştirmeye yönelik bir şey yapmadığımız, özel antrenman yapmadığımız veya antrenman dışında oyuncuların hayatlarıyla ilgilenmediğimiz sürece oyuncu yetiştirmek gerçekten çok zor. Bunu da alt yaş kategorilerinde milli takımların şampiyonalarda yaşadıklarıyla görüyoruz. Özel antrenman benim için çok önemli. Takım antrenmanıyla belki maç kazanırsınız, belki alan savunması çalışırsınız. 1 ya da 1.5 saatlik antrenmanlarla oyuncu kazanacağımızı düşünmüyorum.

Röportaj: Mertkan Üçüncüoğlu

Bu haberle ilgili görüşlerinizi paylaşabilirsiniz...