#FIBAU20Europe | Sürpriz: İsrail Finale Yükseldi

Girit’te düzenlenmekte olan U20 Ümit Erkekler Avrupa Şampiyonası’nda finale yükselen ilk takım Fransa’yı geçen İsrail oldu.

22 Temmuz Cumartesi günü oynanan yarı final müsabakasında Fransa’yı 74-52 gibi farklı bir skorla geçen İsrail finale yükselmeyi başardı. Litvanya, Letonya ve Ukrayna’nın yer aldığı C Grubu’nda oynadığı 3 maçı da kazanan İsrail, TOP 16’da İtalya engelini aşmıştı. Çeyrek finalde İzlanda’yı 74-54 ile geçen İsrail finale kalarak önemli bir sürprize imza attı.

Samsun’da düzenlenen 2016 U18 Genç Erkekler Avrupa Şampiyonası’nda mutlu sona ulaşan takımda yer alan oyuncuların temelini oluşturduğu Fransa turnuvanın favorileri arasında yer alıyordu. Milli takımımızın da yer aldığı B Grubu’nu ilk sırada tamamlayan Fransa, TOP 16 turunda Çek Cumhuriyeti’ni çeyrek finalde ise Sırbistan’ı mağlup etmişti.

Karşılaşmaya hızlı başlayan İsrail ilk çeyreği 21-11 önde tamamlarken soyunma odasına ise 36-26’ık skorla önde girdi. İkinci yarıda oyundaki kontrol tamamen eline alan İsrail üçüncü çeyreği 54-39 önde geçerken, mücadeleyi de 74-52 kazanmayı başardı.

İsrail’de 27 sayı 9 ribaund ile oynayan Daniel Koperberg, 15 sayı 4 ribaund ile oynayan Netanel Artzi, 12 sayı ile oynayan Roi Huber ve 10 sayı 14 asist 4 ribaund ile oynayan Tamir Blatt galibiyet getiren isimler oldu.

Fransa’da Gauthier Denis 13 sayı ile çift haneli sayılara ulaşan tek isim olurken, Amine Noua 8 sayı 2 ribaund 2 asist, Elie-Franck Okobo 6 sayı 5 ribaund 5 asist ve Lucas Hergott 7 sayı ile oynadı.

Bu haberle ilgili görüşlerinizi paylaşabilirsiniz...