#FIBAU16Europe | Ev Sahibi Karadağ’ı Geçen Fransa Şampiyon

Karadağ’da gerçekleştirilen 2017 U16 Yıldız Erkekler Avrupa Şampiyonası final maçında Karadağ ile Fransa karşı karşıya geldi.

19 Ağustos 2017 Cumartesi günü oynanan final mücadelesinde Karadağ’ı 75-68 yenen Fransa mutlu sona ulaşan taraf oldu. Fransa iki yıl aranın ardından bu kategoride mutlu sona ulaşırken, Karadağ bu yaş grubunda tarihini en önemli başarısını elde etti.

Karşılaşmaya 11-0’lık bir seriyle başlayan Fransa oyunda kontrolü eline aldı. Hücumda çok etkili oynayan Fransızlar son 4 dakikaya 22-2 önde girerken çeyreği de 28-14’lük skorla önde tamamladı. İkinci çeyrekte Karadağ seyircisinin de desteği ile oyunun içerisinde kalmayı başardı. Savunmada daha etkili bir görüntü çizen ev sahibi farkın açılmasına izin vermedi ve devreye Fransa’nın 45-34’lük üstünlüğü ile gidildi.

BÜYÜK ÇEKİŞME

Karşılıklı sayılarla başlayan ikinci yarı büyük bir çekişmeye sahne oldu. Üçüncü çeyreğin ortasından itibaren oyunda ağırlığını hissettiren Karadağ farkı tek haneli sayılara çekmeyi başardı. Son çeyreğe gidilirken Fransa’nın skorda 56-52’lik üstünlüğü göze çarpıyordu. Son bölümde Fransa oyunda yeniden etkili olan taraftı. Özellikle hücum ribaundlarında üstünlük kuran Fransızlar farkı kısa sürede çift haneli sayılara çekti ve son 3 dakikaya 73-58 önde girdi. Bitime 40 saniye kala Karadağ farkı 7 sayıya kadar indirse de Fransa mücadeleden 75-68’lik skorla galip ayrıldı.

Bu haberle ilgili görüşlerinizi paylaşabilirsiniz...