Serdar Vatansever: Psikolojik Destek Sporcuların Oyunlarına Katkı Sağlıyor

AltyapıBasket ÖZEL | Spor Psikolojisi üzerine çalışmalar yapan Klinik Psikolog Serdar Vatansever, Türkiye’deki çalışmalarıyla ilgili olarak altyapibasket.com’a açıklamalarda bulundu.

Sporcuların psikolojik destek almalarının oyunlarına sağladığı etkiden bahseden Vatansever ayrıca altyapı sorumluların bu konuya açık olmaları gerektiğini belirtti. Serdar Vatansever hem bireysel hem de takımlara yönelik çalışmalar yaptığını ve Türkiye’de bu durumun yeni yeni kabul gördüğünü söyledi.

Röportaj: Mertkan Üçüncüoğlu

Kulüplerle yaptığı çalışmalara değinen Vatansever “8 yıl Anadolu Efes’te, 2 yıl da Galatasaray’da basketbol oynadım. Altyapı Basket dergi zamanında da ayın oyuncu bölümlerinde de yer aldım. Çok keyifli zamanlardı. Şu anda Klinik Psikolog olarak Türkiye’de hem bireysel anlamda sporcularla hem de takımlarla çalışıyorum. Yurt dışına giden oyuncularla çalışmalarıma devam ediyorum. Milli takımda çalıştığım isimler var. Anadolu Efes, Galatasaray, Darüşşafaka Doğuş gibi üst düzey kulüplerde yavaş yavaş işin içine girmeye başladık. Sporcuların maç içerisinde kullanabileceği psikolojik dayanıklılıklarını yükseltmek ya da kaygı yönetimlerini sağlamak için belirli taktikler sağlıyorum. Mental bir düzenleme gibi oluyor aslında. Eğer kaygı oyuncuya oyununu ve hayatını etkileyerek zarar veriyorsa o kaygının düşürülmesiyle çalışıyoruz. Fakat kaygıyı yok sayarsak belki de çocuk maç saatinde formasını getirmeyecek. O kadar rahat olacak. Bu tarz dengeleri testlerle belirliyorum ve üzerinde çalışacağımız konular üzerinden devam ediyoruz. Bu destekle sadece maçta takımı gerideyken değil hayatında geriye düştüğü veya içinden çıkamadığını düşündüğü konularda kendi kendini tanıyıp kendine yetebilmesini hedefliyoruz çünkü günümüzde spor bile sadece fiziksel gelişimin ötesine geçmiş durumda…” şeklinde konuştu.

serdarvatansever1

Yeni sezon öncesinde takım içi kaynaşmayı sağladıklarını belirten Serdar Vatansever “Türkiye’de daha yeni yeni istenilen şeyler ama kulüplerle iletişime geçtiğimiz zaman genelde benim çalıştığım oyuncuların performansına aşina oldukları için onların performansıyla birlikte kendi takımlarına da bunu talep etmeye başladılar. Grup dinamikleriyle alakalı şeyler yapıyoruz. Sezon yeni başladı, oyuncuların belli bir oryantasyona ihtiyacı var. Takımı antrenmanlarda ve maçlarda gözleyip, eksikleri gerek bireysel gerek takım olarak psikolojik çalışmalarla gidermeye çalışıyoruz. Çocuklar da çok keyif alıyorlar. “ dedi.

Bu konuda daha geniş kapsamlı bir proje yapmayı planlayan Vatansever “Sonuç olarak Anadolu Efes, Galatasaray, Darüşşafaka Doğuş gibi 3-4 büyük kulüple çalışıyorum. Şu anda TBF ile bir görüşme yapmayı planlıyorum. Onlar psikologları sürece dahil etmek istiyorlar. Benim bu konuda belli projelerim var. Bu desteği kamplara taşıyalım istiyorum. Ben hala A Takımda olan ve şut atarken kenardaki velisine bakan insan biliyorum. Senelerce konuşulan ama hiç el atılmamış bir nokta. Maçlarda neler yapılması gerektiğini videolarla göstererek minik takım velisine kadar bu çalışmaları götürüyoruz. Sporcuların psikolojik destek almalarının oyunlarına olan katkılarını belirtmek istiyorum.” ifadelerini kullandı.

serdarvatanseverefes

Üst kademedeki yabancı oyuncu sayısının genç oyuncular üzerindeki etkisine de değinen Vatansever “Yabancı oyuncu psikolojisinin dışında sosyal bir algılanış var. NCAA ya da yurt dışına bir oyuncu gittiği zaman Avrupalı oyuncuya da kapalı kutu olarak bakıyorlar. Bizlerde de yabancı oyuncuya böyle bir sürpriz olarak bakma eğilimi var. Bunu kıracak olan oyuncuların kendisidir. Oyuncuların bu anlamda destek almaları bir olayla baş etme özelliklerini yükseltmekten geçiyor. Rekabetle baş edebilme özelliklerini yukarıya çekmemiz gerek. Oyuncuların genel hayatını da düzenliyoruz. Tam olarak oyuncunun psikolojik seviyesindeki o ayrıntının neden olduğuyla ilgili saptamayı yapıp bu gerek yabancı oyuncu kuralı olur gerek aldığı maaşlar ve bunun kullanımı olur ya da ailenin bu konuda tutumu gibi şeyler üzerine çalışıyoruz. Çocuklarda ‘Hawthorne Etkisi’ var. Ben yabancı oyuncuyla ilgilenirken, bir yandan başka oyuncuyla ilgilensem yani takımla ilgilenirsem o zaman ilgilenmenin iyileştirici gücü ortaya çıkıyor. Birçok şekilde bu konudan faydalanabiliriz. Altyapı sorumluları bu konuda daha fazla desteğe açık olmalılar. Bunu da yavaş yavaş kabul ettiriyoruz. “ şeklinde konuştu.

Bu haberle ilgili görüşlerinizi paylaşabilirsiniz...