Mert Yaman: Spor Yapan Çocuklarımızı Kendi Hırslarımıza Kurban Etmeyelim

ÖZEL RÖPORTAJ | İstanbul basketbol altyapı liglerinde başarıyla mücadele eden FESA’nın başantrenörü Mert Yaman sitemizin sorularını yanıtladı. 

Kulübün çalışmalarından ve hedeflerinden bahseden Yaman aynı zamanda altyapılardaki temel sorunlar hakkında görüşlerini dile getirdi.

***

-Öncelikle sizi daha yakından tanımak isteyenler için bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

Mert Yaman: 10 Mayıs 1990, İstanbul doğumluyum. Basketbola 7 yaşında Geleceğin Yıldızları Spor Kulübünde başladım. 9 yılımı bu kulüpte geçirdikten sonra 16 yaşındayken Fesa Spor Kulübüne geldim. Fehmi Sadıkoğlu’nun çalıştırdığı genç takımda 2 yıl oynama fırsatı bulduktan sonra, Fesa’da antrenörlüğe başladım. 2008’den 2010’a kadar Fesa’da çalıştıktan sonra 6 aylık kısa bir Pamukspor macerası, sonra tekrar Fehmi Ağabeyle yollarımız kesişti. Bu sezon antrenörlükteki 10. yılımı tamamlayacağım. Fesa Spor Kulübü bünyesinde spor okulu ve altyapı bünyesinde her kategoride antrenörlük yapma şansım oldu. Son 2 sezondur da Baş Antrenör olarak Fesa’da antrenörlük hayatıma devam ediyorum.

“FEHMİ SADIKOĞLU BİZİM İÇİN BÜYÜK ŞANS”

-Sezonun büyük bir bölümü geride kaldı. Sezon bittiğinde neleri başarmış olmak istiyorsunuz? Çalışmalarınız ne durumda?

Mert Yaman: Bu sezon Fesa ve Haydarpaşa Lisesi kulüpleri bünyesinde toplam 12 kategoride lige katıldık. Altyapı ve spor okulu çalışmalarımız koordineli bir şekilde tüm hızıyla devam ediyor. Spor okulunda yetiştirdiğimiz sporcularla liglerde mücadele etmek, onların her sezon gösterdiği kişisel gelişimi görmek bizim için çok değerli. Takımlarımızın durumu hakkında kısa bir bilgi vermek isterim. FESA U 18 – HPL U 18 – FESA U 16 ve FESA U 13 takımlarımız A+ Final Grubuna yükseldiler. HPL U 16 A +, FESA U 15 AA Klasman Liginde maçlarına devam edecek. FESA U 14 AA Ligi B grubunda; FESA U 12 – HPL U 12 ve FESA U 11 takımlarımız da A+ liginde maçlarını sürdürüyor. HPL U 14 ve U 13 takımlarımı da A liginde kulübümüzü temsil ediyor.

Bunların yanında Pupa İstanbul Gelişim Ligi – Feryapı Asya Lig – Uni Altyapı Ligi ve Avrasya Liginde de takımlarımız maçlarını sürdürüyor. Görmüş olduğunuz gibi oldukça yoğun bir tempo içinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Kulüp, Antrenörler, Sporcular ve Veliler büyük fedakarlık gösteriyor. Her takımımız haftada en az 4 antrenman yapıyor. Kısacası çok emek veriyoruz, haliyle bu tempoda çok da yoruluyoruz. 12 tane takımımız var, her birinin ulaşılabilir gerçekçi hedefleri var. Umarım en güzel şekilde sezonu tamamlayacağız.

-Fehmi Sadıkoğlu Türk basketbolu için önemli bir isim. Onunla beraber çalışmanın ne gibi artıları var?

Mert Yaman: Dediğiniz gibi Türk Basketbolu için çok önemli bir isim Fehmi Sadıkoğlu. Basketboldaki 55. yılına girmiş bir isimden bahsediyoruz. Kariyeri tartışılmaz. Yetiştirdiği oyuncular, antrenörler saymakla bitmez. 12 yıldır beraber çalışıyoruz. 12 yıldır basketbolu konuşmadığımız tek bir gün yok. Benim için çok büyük bir şans. Fehmi Ağabey’in A Takım seviyesinde antrenörlüğü bırakıp Altyapıya yönelmesi bence çok değerli. Antrenörlüğümün ilk yıllarında bana : “ Biz burada sadece basketbolcu yetiştirmiyoruz, insan yetiştiriyoruz. Geleceğin yöneticilerini, iş adamlarını, doktorlarını, avukatlarını hayata hazırlıyoruz.” demişti. Kişisel gelişime çok önem veriyor, o yüzden eğer Fehmi Ağabey ile çalışmak istiyorsanız sadece basketbol konusunda bilgili olmanız yeterli değil. Oyunculara davranış biçimimize, onlarla olan diyaloğumuza çok dikkat ediyor. Onun bilgi ve tecrübelerinden faydalanabildiğimiz için çok şanslıyız.

-Şu anda kulüp olarak hem bireysel oyuncu gelişimi, hem de antrenör gelişimi anlamında ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz? 

Bu haberle ilgili görüşlerinizi paylaşabilirsiniz...