Hasan Serbest: Milli Takım Seviyesindeki Sporcuları Kazandırdık

ÖZEL RÖPORTAJ – Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi takımlarından Galatasaray Odeabank’ın Altyapı Sorumlusu Hasan Serbest ile Florya Metin Oktay Tesisleri’nde bir araya geldik.

Geçtiğimiz sezon başında daha önce 8 yıl antrenör olarak görev yaptığı Galatasaray’a Altyapı Sorumlusu olarak dönüş yapan Hasan Serbest yeni sezon öncesi sorularımızı yanıtladı. Başarılı basketbol adamı kulüp olarak hedeflerinden bahsederken, altyapılarla ilgili olarak önemli tespit ve değerlendirmelerde bulundu.

***

Merhaba hocam, öncelikle sizi tanımayanlar ya da daha iyi tanımak isteyenler için biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

Hasan Serbest: 2005 yılında Galatasaray Spor Kulübü’nde altyapıda antrenörlüğe başladım. 2013 yılına kadar Galatasaray altyapısında -küçük ve minik takımlarda- görev aldım. Burada jenerasyonlar kurduk. 92 jenerasyonundan başlayıp 99 jenerasyonuna kadar altyapıda küçük takımda jenerasyonlar oluşturdum. Onları da üst tarafa verdik. Bu esnada 2009 yılında milli takım maceram başladı. Federasyonumuz beni “altın jenerasyonda” yardımcı antrenörlük görevine getirdi. 2009-2015 yılları arasında milli takımda görev aldım. Çok büyük başarılar yakalandı. Biz de o ekibin içerisindeydik. 2013 yılında Galatasaray’dan Darüşşafaka Doğuş projesi nedeniyle ayrılma kararı aldım. İbrahim Kutluay ve Levent Topsakal’ın önderliğinde bu proje bana çok sıcak gelmişti. Orada hem genç takım antrenörlüğü yaptım, hem de altyapıyı kurma projesindeki insanlardan biriydim. Üç yıl güzel başarılara imza attık. 2016 yılında Basketbol Şube Sorumlumuz Can Topsakal vasıtasıyla hem kadın, hem de erkek altyapılarının başına getirildim. Şu anda basketbol altyapısındaki bütün takımların sorumluluğu bende. Üç yıl içinde elit bir altyapı kurma projemiz vardı. Bunun ilk yılını atlattık. Adım adım gidiyoruz. Hemen her şey olmuyor. Ama her şey planladığımız ve istediğimiz gibi gidiyor.

Etiketler:,
Bu haberle ilgili görüşlerinizi paylaşabilirsiniz...