Ertuğrul Aşık: “Hayallerinizin Peşini Bırakmayın”

Ertuğrul Aşık UBA International

ÖZEL RÖPORTAJ | Bu yaz kazandığı bursla kariyerine ve eğitimine ABD’de devam eden genç basketbolcu Ertuğrul Aşık, altyapibasket.com’un sorularını yanıtladı.

Geçen yıl UBA International’ın düzenlediği Antalya VIP Kamp, İstanbul Showcase 2017 ve Orlando Kampı’na katıldıktan sonra yaz aylarında ABD hayallerini gerçekleştiren Ertuğrul Aşık’ın sorularımıza verdiği yanıtlar şöyle:

Merhaba öncelikle bize biraz kendini tanıtmanı istiyoruz. Basketbola nasıl başladın?

Merhaba, ben Mehmet Ertuğrul Aşık. Boyum 1.88 metre, 1999 Diyarbakır doğumluyum. Aslında küçükken futbolcu olmak istiyordum ve stoper pozisyonunda futbol oynuyordum. Birkaç yıl çeşitli kulüplerde futbol oynadıktan sonra Ankaragücü’nün altyapısına girdim. 4. ve 5. sınıfta Ankaragücü’nün altyapısında oynadıktan sonra beden eğitimi öğretmenim basketbolda yeteneğim olduğunu ve iyi yerlere gelebileceğimi söyledi. Başlarda sıcak bakmıyordum ama daha sonrasında basketbol benim de ilgimi çekmeye başladı. Futbol antrenörüm futbolu bırakmamam için benimle çok konuşmuştu ama ben kafamda çoktan basketbol oynamaya başlama kararı almıştım. Sonrasında da 6. sınıfta basketbola başladım ve her yıl daha çok çalışarak kendimi daha çok geliştirdim. Bulgaristan’da, Romanya’da, Gürcistan’da, Sırbistan’da, Bosna Hersek’te çeşitli turnuva ve kamplara katıldım ve önemli tecrübeler edindim. Gittiğim her yerde bakış açım daha fazla değişti ve yeni şeyler öğrendim, yeteneklerimin daha fazla farkına vardım.

Türkiye’de her zaman için genç sporcuların ikilemde kaldığı bir konudur. Basketbol kariyeri mi eğitim hayat mı daha önemli? Aslında asıl hedef ikisini bir arada götürebilmektir. Sen bu konuda neler düşünüyorsun? İkisi bir arada başarılı bir şekilde yürüyebiliyor mu?

Sizin de dediğiniz gibi asıl hedef ikisini bir arada götürebilmek. Bana göre basketbol kadar eğitim de aynı derecede önemli. Açıkçası ben ikisini birlikte götürmekte zorlanıyordum ve basketbola biraz daha ağırlık veriyordum ama tabi ki disiplinli ve planlı olunursa ikisi bir arada götürülebiliyor. Okul sınavları ve üniversite sınavı öncesi çoğu kişi daha fazla çalışmak ve sınavda daha yüksek not/puan alabilmek için eğitim veya basketbol arasında seçim yaparak ikisinden birini kaybediyor. Çünkü antrenmanlar, maçlar ve sınavlar çakıştığı zaman gerçekten odak sorunu oluyor. İkisini bir arada götürme zorluğu anlaşılıyor.

Sana ABD’de basketbol bursu alma kararı aldıran en önemli faktör neydi?

İlk olarak Amerika’nın basketbol ve eğitim birlikteliği için iyi bir sisteme sahip olduğunu öğrendim. Eğer Türkiye’de kalsaydım eğitimi boşlayıp basketbola daha fazla ağırlık vereceğimi düşündüm. Dolayısıyla Amerika’nın benim için doğru adres olabileceğini düşündüm. Hem basketbol hem de eğitim açısından burada daha fazla odakta kalıp daha fazla gelişebileceğimi, daha çok şey öğrenebileceğimi ve kendimi bir üst seviyeye taşıyabileceğimi düşündüğüm için Amerika’ya gelme kararı aldım.

“AMERİKA’YA GİDİŞ SÜRECİNİN EN BAŞINDA UZUN SÜRELİ BİR PLANLAMA YAPTIK”

ABD’ye gidiş sürecinden biraz bahsedebilir misin? Adım adım kısaca neler yaşandı?

Amerika’ya gelme isteğim lise 3. sınıftayken başladı. Bu kararı aldığım ilk andan beri ailem her zaman arkamda durdu ve her zaman bana destek oldu. İlk başta antrenörüm Burak Turgut’la konuştum ve bana Orçun abiyle iletişime geçmemde yardımcı oldu. Sonrasında Showcase, Orlando Amerika Kampı, ve Antalya VIP Kamp’a katıldım. Buralarda zaten Adin abi, Orçun abi ve diğer antrenörlerle her zaman iletişim halindeydik ve yapmamız gerekenleri konuşup öğreniyorduk. Daha sonrasında eksiklerim ve yapmam gerekenlerle ilgili uzun süreli bir planlama yaptık. Bu planlama doğrultusunda hem psikolojik, hem basketbol, hem de dil olarak kendimi geliştirip daha hazır olmaya çalıştım. Bu süreçte ailem, arkadaşlarım, antrenörüm Burak Turgut ve UBA ailesi her zaman destek oldu. Başta annem, babam ve ablalarım olmak üzere Burak abiye, Adin abiye ve Orçun abiye çok teşekkür ederim.

ABD’den burs kazanma aşamasının öncesinde UBA International’ın düzenlediği Antalya VIP Kamp, NCAA Onaylı İstanbul Showcase 2017 ve Orlando Kampı’na katıldın. Sence seçmelerin burs kazanmanda önemli bir etkisi oldu mu? Burs alma sürecinde UBA’dan ne gibi destekler aldın?

Öncelikle showcase ve kamplarda hem maçlar yapıp hem de eksiklerimizi görüp konuşuyoruz. Aynı zamanda performansımız videoya kaydediliyor ve internete yükleniyor. Başta Adin Adinovic ve Orçun Topçu’dan olmak üzere deneyimli isimlerden önemli yardımlar aldım. Ayrıca yaptığım çalışmaları ve planlamaları onların yardımlarıyla şekillendirdim. İkisine de yardımlarından dolayı teşekkür ederim.

ABD’de spor ve yaşam kültürünün Türkiye ve Avrupa’ya göre çok farklı olduğu hep söylenir. Uyum sağlayabildin mi ve bu süreç nasıl geçti?

Aslında basketbol ve yaşam kültürü açısından çok sıkıntı çektiğimi söyleyemem. sadece başta dil sıkıntısı çekiyordum ama o sıkıntı da daha çok konuştukça ve zamanla geçti.

Ertuğrul Aşık olarak kendini analiz etmeni istersek basketbolda hangi şeyleri iyi yapıyorsun ve hangi becerilerini geliştirmen gerektiğini düşünüyorsun?

Güçlü olduğumu ve biraz da atletik olduğumu söyleyebilirim. İyi penetre ederim ve iyi ribaund alırım. Daha çok hızlanmam ve agresif savunma yapmam gerektiğini, şutumun ve oyun görüşümün üzerine daha fazla çalışıp geliştirmem gerektiğini düşünüyorum.