Sosyal Medya:

İstanbul Gelişim

Cengiz Altınbalık: “Birinci Hedefimiz Doğru İnsan Yetiştirmek”

Cengiz Altınbalık

Mimarsinan – Büyükçekmece’de faaliyet gösteren İstanbul Gelişim Spor Kulübü’nün kurucusu, deneyimli antrenör Cengiz Altınbalık altyapibasket.com’un sorularını yanıtladı.

Merhabalar. Öncelikle bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

Öncelikle hoş geldiniz diyorum. Ben Cengiz Altınbalık, 1966 İstanbul doğumluyum. Yıldız Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği mezunuyum. 25 senelik bir çalışma hayatım oldu. Emekli oldum ancak çalışmaya devam ediyorum. Basketbolla birlikte ikisini yürütmeye gayret ediyorum. 35 senedir de basketbolun içindeyim. Bunun 21 senesi antrenörlük dönemini içeriyor. Kulüplerde amatör olarak oynadım fakat sonrasında antrenörlüğü seçtim. İş hayatım devam ettiğinden dolayı , antrenörlüğü profesyonel olarak   hiç düşünmedim,  hep altyapılarda bulundum.

İstanbul Gelişim, Büyükçekmece Mimar Sinan’da bulunuyor. Kulübünüz ne kadar süredir faaliyet gösteriyor ve hedefleriniz nelerdir?

Önce Beylikdüzü’nde, sonrasında da Büyükçekmece’de 10 yılı aşkın bir süre antrenör olarak bulundum. Büyükçekmece profesyonel basketbol takımının da kuruluşu öncesinde ve sonrasında, bu sezonun başına kadar bütün süreçlerinin içindeydim.  Bu sezon başı  itibariyle de var olan kendi kulübümü tekrar canlandırıp buradan devam etmek istedim. İstanbul Gelişim aslında 2015 yılında kurulmuş bir kulüp. Büyükçekmece Basketbol’a  pilot bir kulüp olması hedefiyle kurdum. Liglerde lisanslı olarak oynamak isteyen çok fazla oyuncu vardı. Benim de böyle bir niyetim vardı ve dolayısıyla bu kulübü ortaya çıkardım. Dediğim gibi sezon başında Büyükçekmece Basketbol ile yollarımızı ayırdıktan sonra kendi kulübüm İstanbul Gelişim ile yola devam etmeyi tercih ettim.

Birinci hedefim  tabii ki doğru insan yetiştirmek. Farklı  bir iş hayatım da olduğundan  biraz basketbolun içinden , birazda  dışından  bakıyorum  olaylara . Doğru insan ve doğru sporsever yetiştirmek öncelikli   hedefim. Bu çocuklar kötülüklerden uzak durduğunda ülkeye de hizmet vermiş oluyoruz. Basketbol anlamında ise, tabii ki iyi bir basketbol programımız var.Özellikle oyuncularımızın doğru fundamental alması ve bireysel seviyelerinin gelişmesi çok önemli.Bireysel seviyeleri gelişmiş  oyuncuları takım dizaynına oturtmak ikinci konumuz.Ve tabii ki yetiştireceğimiz  yetenekli çocuklarımızın liglerde oynayan, milli takımlar görmüş çocuklar olmasını arzu ediyorum. Fakat  tekrar ediyorum, birinci önceliğim sağlıklı, doğru düşünen, kendine güvenen, ülkeye hizmet verecek doğru bireyler yetişmesi.

“BASKETBOLUN, ÇOCUKLARIN RUH SAĞLIĞINA DA ÇOK CİDDİ KATKISI VAR”

Kulübünüzde hangi yaş gruplarındaki çocuklar basketbol eğitimi alıyor? Bu çocuklar İstanbul Gelişim’e geldiğinde ne gibi imkanlara sahip oluyorlar?

Kulübümüzde 7 ila 16 yaş arasında oyuncularımız var. Bu sene daha yolun başındayız. Genç takım kurmadan başladık. Bir tane U16 yıldız takımımız , iki tane de U14 takımımız var ve geri kalan çocuklar da spor okulumuzu oluşturuyor. Burada tabi çocuklara vermeye çalıştığımız  en önemli şey,  maç skorları veya  kazanıp-kaybetmekten öte, doğru bir fundamental eğitimi. Buraya gelen çocukların iyi bir altyapı eğitimi alması bizim için çok önemli .

Doğru birey yetiştirmek de önemli elbette. Bazı aileler  ve çocuklar  basketbolu,bazıları eğitimi ön plana alarak hareket ediyorlar. Biz burada ,iyi bir basketbol eğitiminin yanında , doğru mesleki eğitimininde gerekliliğini sürekli  vurguluyoruz.

Spor okulları tüm yıl boyunca faal olabiliyor. Sizin kulüp olarak yaz ve kış dönemlerinde hangi faaliyetleriniz oluyor?

Biz kulüp olarak yeni faaliyete başladık diyebilirim. Kış dönemine denk geldi. Öncelikle TBF liglerine katıldık. Bazı takımlarımızla Gelişim Ligi gibi özel liglere ve özel turnuvalara da katıldık. Daha çok maç oynamalarını istiyoruz. Yaz döneminde de tabii ki yaz kampı ve yaz çalışmalarımız olacak. Eğer planlarımı gerçekleştirebilirsem ABD ile olan bağlantılarımı kullanarak yaz döneminde ABD’li antrenörleri buraya getirerek çocukların gelişimine farklı yönden katkıda bulunmak istiyorum. Sırf basketbol değil, kondisyon üzerine de bir takım çalışmalar planlıyorum. Sömestr döneminde ise çocuklarla salonumuzda yapacağımız yoğun programlı çalışmaların şu an için kış kampından daha faydalı olacağını düşünüyorum. Yaz için oldukça fazla ciddi projelerim  var.

“SPORUN VE SANATIN İÇERİSİNDE OLAN BİREYLER DAHA BAŞARILI OLACAKTIR”

Günümüzde aileler daha duyarlı hale gelmiş olsa da hala daha ebeveynlerin kafalarında “Çocuğum basketbol oynarsa eğitimine olumsuz etki eder mi?” sorusu var. Bu konudaki görüşleriniz nelerdir?

Aslında aileyi de işin içine koyduğumuzda bu spor ve eğitim olayı  başlı başına uzun bir tartışma konusu. Bir kere çok enteresan bir eğitim sistemimiz var. Ben üniversite hazırlığındaki  oğlumdan biliyorum. Bu eğitim sisteminde maalesef yetenekli çocukların profesyonel anlamda yetişip spor yapmaları çok zor. Tabii ki hem profesyonel anlamda spor yapıp hem de eğitimini de başarılı bir şekilde yürüten çocuklar var. Bu tarz öğrenciler bizde de var .Ama bu çok ciddi bir çocuk,aile ve kulüp işbirliği ,ayrıca iyi bir planlama gerektiriyor. Çocuk ‘Ben profesyonel olacağım, en üst seviyeye çıkacağım’ diyorsa maalesef şu anki eğitim sistemiyle bunu yapmaları gerçekten çok zor .

Sporu şöyle düşünmekte fayda var. Çok ağır bir eğitim sisteminin içinde çocuğun yaptığı spor en fazla çocuğun psikolojisini nötralize edebilir. Sadece spor değil buna sanatı da katabiliriz. Çocuğu rahatlatan bir unsur olarak konuşabiliriz. Eğitim sistemi hakikaten çok ağır. Benim başka bir korkum var. Yeni nesilde yetişen çocuklar çok iyi puanlarla liselere, üniversitelere giriyor ama ruh sağlığında büyük sıkıntı yaşayan bir nesil geldiğini düşünüyorum. Bu tamamen benim gözlemim. Çocuklar üzerinde bu kadar baskının doğru olmadığını düşünüyorum. Çocuğun sınavlarda aldığı puanların hayat başarısını getirmediğini düşünüyorum. Sanatın ve sporun içerisinde olan bireylerin daha başarılı olacakları inancındayım. İnşallah bu şartlar daha sistematik bir hale gelir ve insanlar iyi eğitimli  ama aynı zamanda özgürce spor yapabilen çocuklar yetiştirebilirler.

1 of 2
Haberin devamını ← → (ok) tuşlarıyla görüntüleyebilirsiniz

ALTYAPIBASKET.COM ÜYESİ KULÜPLER

Önemli Haberleri Kaçırmayın!

Aşağıdaki formla haber bültenimize kayıt olabilirsiniz!

SEÇMELER

Diğer Haberler > İstanbul Gelişim