Adem Hayrioğlu: Marmara Basketbol Ligi Her Sene Üstüne Koyuyor

Marmara Basketbol Ligi’nin yeni takımlarından biri olan Pendikgücü Spor Kulübü’nün kurucularından Adem Hayrioğlu marmaralig.com’a açıklamalarda bulundu.Marmara Basketbol Ligi’nin her geçen yıl üstüne koyarak devam ettiğini belirten Hayrioğlu ayrıca Türk basketbolunun öne çıkan sorunlarıyla ilgili de değerlendirmelerde bulundu.

***

-Merhaba öncelikle bize biraz kendinizi tanıtabilir misiniz?

1982 İstanbul doğumluyum. Aslen Boşnak göçmeniyim. Marmara Üniversitesi BESYO, Beden Eğitimi Öğretmenliği mezunuyum. 2001 yılından itibaren tüm altyapı kategorilerinde ve A takımlarda görev aldım. 16 senedir basketbol antrenörü olarak faal çalışmaktayım.

-Basketbolla nasıl tanıştınız ve antrenörlüğe başlamanız nasıl oldu?

Basketbolla tanışmam 1990 senesinde yakın arkadaşımın antrenmanını seyretmeye gittiğim Pamukspor kulübünde oldu. Bir sene Pamukspor’da basketbol oynadıktan sonra Tekelspor altyapısında 9 sene oynadım. 2000 yılında sakatlık geçirerek ve üniversite eğitimi için basketbolu üzülerek bırakmak zorunda kaldım. Antrenörlüğe başlamamda basketbolu çok sevmem ve üniversite tercihim BESYO olması etkili oldu. Basketbolun içinde tekrar yer alabilmek için antrenörlüğe 2001 yılında başladım. Antrenörlüğe başlamamda bana ön ayak olan takım ve çocukluk arkadaşım Tayfun Doruk Güneş’e ve hem antrenörlüğümü yapmış hem de onunla aynı kulüpte çalışma fırsatını yaşadığım Ferdi Avşaroğlu’na sizin aracılığınızla tekrar teşekkürlerimi sunuyorum.

-Kulüp olarak şu an hangi branş ve yaş gruplarında mücadele ediyorsunuz?

U 9 U 11 U 12 U 15 ve W 14 olarak mücadele ediyoruz.

“MBL HER SENE ÜSTÜNE KOYUYOR”

-Marmara Basketbol Ligi’nde heyecan devam ediyor. Ligde şu ana kadar geçen süreyle ilgili neler söylemek istersiniz?

Her sene üstüne daha çok koyarak yoluna devam eden bir lig ve beklentileri her anlamda veli, oyuncu, kulüp ve antrenörler olarak karşıladığını düşünüyorum.

-Basketbol okulları sizce altyapılar için ne kadar önemli? Çalışmaların ne kadar verimli olduğunu düşünüyorsunuz? Ayrıca sizin bu konudaki çalışmalarınızdan bahsedebilir misiniz?

Basketbol okulları bence Türk basketbol altyapılarının oyuncu fabrikaları olduğunu düşünüyorum. Birçok oyuncu
bu basketbol okullarından yetişerek Türk basketboluna kazanıldığını biliyoruz. Çalışmaların yeterince verimli olduğunu düşünüyorum çünkü basketbola kazandırılan sporculardan bunu görebiliyoruz. Pendikgücü Spor Kulübü olarak U-9 dan itibaren başlayarak U-18 yaş kategorisine kadar sporculara hizmet vermekteyiz. U-9 dan başlayarak U-18 kadar tüm sporcularımızın haftada en az 3 idman yaptırarak gelişimlerini takip etmekteyiz. Öncelikle basketbolu sevdirmek ve bu oyunun bir parçası olmalarını sağlamaktayız.

-Özel liglerin oyuncu gelişimi açısından önemli bir yeri var. Bu bağlamda Marmara Basketbol Ligi’nin yerini nasıl görüyorsunuz?

Marmara Basketbol Ligi’nin her şeyden önce basketbolun dışında tüm sporculara fair-playı öğrettikleri için ve spor kültürünü bu oyunun bir parçası olan velilerimize de kazandırdıkları için bence özel ligler arasında en üst sıraları hak ettiğini düşünüyorum.

“EN BÜYÜK SORUN EĞİTİM SİSTEMİ”

-Sizce Türk basketbolunda altyapıların yaşadığı en büyük sıkıntı nedir? Sizin sunabileceğiniz çözüm önerileri nelerdir?

Okul-Eğitim sistemi. Eğitim sistemimizin yarışmacı bir sistem olmasından dolayı sadece Türk basketbolu değil tüm spor branşlarını etkilediğini düşünüyorum.  Bence bu sorunun çözümleri yazmakla bitmez ama şunu unutmayalım ki çocuklarımız yarış atı değil sadece bunu söyleyebilirim.

-Altyapı statüleri ile ilgili düşünceleriniz neler? Eksik ya da hatalı noktalar sizce neler?

TBF’nin düzenlemiş olduğu bir sistem biz kulüplerde bu statülere uymaya çalışıyoruz umarım ilerde tekrar statüler değişmez. TBF bu statü düzenlemelerini yaparken sadece belli başlı kulüpleri dikkate alarak değil tüm kulüpleri düşünerek düzenlenmesini temenni ediyorum.

-Genelde oyuncuların kendilerini geliştirmedikleri söylenir. Fakat siz bir antrenör olarak Türkiye’deki antrenörlerin de kendilerine yeterli yatırımı yaptığını düşünüyor musunuz? Antrenörler kendilerini geliştirmek adına neler yapmalı?

Antrenörlerin kendilerine gerekli yatırım yaptıklarını düşünüyorum ama bunun kazandıkları maddiyat kadar yapabildiklerini görüyorum. Hayatta değişmeyen tek şey değişimdir diye bir söz var o yüzden antrenörlerin kendini geliştirmeleri için her zaman değişimleri takip etmek zorundalar. Bilim, eğitim, kültür, beslenme, spor, sanat, psikoloji vb. bir çok alana hakim olup bu değişimleri takip edip antrenörlük gelişimlerine katkı sağlayacak gelişmeleri uygulamaya çalışmalarıdır.

-Son olarak söylemek istediğiniz bir şey var mı?

2017-2018 MBL sezonunda tüm kulüplerimize başarılar diliyorum.

Kaynak: marmaralig.com

Bu haberle ilgili görüşlerinizi paylaşabilirsiniz...