Basketbol Yerel Ligler Talimatı Yayınlandı

Yerel Liglerin yönetimi konusunda uygulanacak esas ve usulleri belirlemek amacıyla oluşturulan “Yerel Ligler Talimatı” yayınlandı. 

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlükleri tarafından düzenlenecek basketbol müsabakaları ile bu müsabakalara hazırlık amacıyla düzenlenen faaliyetlerin organizasyonu, müsabaka sonuçlarının tescili ve bu faaliyetler sonucunda hak eden takımların Federasyon Yurtiçi Faaliyetlerine katılması ile bütün bu faaliyetlerin uluslararası kural ve usullere uygun olarak yönetimi konusunda uygulanacak esas ve usulleri belirlemek amacıyla oluşturulan yerel ligler talimatı yayınlandı.

Öne çıkan noktalar;

YAŞ GRUPLARI

U11 Minikler : 11 yaş ve altı grubu basketbolcular,
U12 Minikler : 12 yaş grubu basketbolcular,
U13 Küçükler : 13 yaş grubu basketbolcular,
U14 Küçükler : 14 yaş grubu basketbolcular,
U15 Yıldızlar : 15 yaş grubu basketbolcular,
U16 Yıldızlar : 16 yaş grubu basketbolcular,
Gençler : 17 ve 18 yaş grubu basketbolcular,
Ümitler : 19, 20 ve 21 yaş grubu basketbolcular,
Büyükler : 22 ve daha büyük yaş grubu basketbolcular.

ANTRENÖRLER

(1) Yerel Lig faaliyetlerine katılacak takımlarda en az bir antrenörün görev yapması gereklidir. Sahada yer alan takımların birinin veya her ikisinin başında en az bir görevli antrenör bulunmaması halinde müsabaka başlatılmaz ve antrenör bulunmayan takım veya takımların aleyhine müsabaka tatil edilir.

(2) Yerel Lig faaliyetlerinde antrenör ve yardımcı antrenör olarak görev yapacak kişilerin TBF Antrenör Talimatına uygun olarak antrenör belgesine sahip ve o sezon için vizesini yaptırmış olmaları ve ilgili talimatlarda belirtilen şartları yerine getirmesi zorunludur.

(3) Antrenörler, görev yaptığı kulüp ile ilişiğini kesip sahaya çıkış belgesini iptal etmediği müddetçe yerel liglerde okul faaliyetleri dışında sadece tek bir kulüpte görev yapabilirler

YEREL LİG TALİMATLARINA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Kaynak: tbf.org.tr/istanbul

Bu haberle ilgili görüşlerinizi paylaşabilirsiniz...