Ziya Uyanık: Okul-Kulüp İş Birliğini Hayata Geçirdik

ÖZEL RÖPORTAJ | İzmir basketbol altyapı liglerinde mücadele eden Öbek Boğaziçi Okulları Spor Kulübü Başantrenörü Ziya Uyanık sitemize açıklamalarda bulundu. 

Geçtiğimiz sezon Liseler Türkiye Şampiyonası’nda beşinci olan Boğaziçi Okulları, 2017-2018 sezonuyla beraber İzmir yerel lig karşılaşmalarında da boy göstermeye başladı. Oyunculuk döneminde çeşitli yaş gruplarında 80 kez milli formayı giyen ve 2000 yılından bu yana antrenörlük kariyerini sürdüren Uyanık önemli tespitlerde bulundu.

***

-İzmir’de 2017 – 2018 sezonu heyecanı devam ediyor. Çalışmalarınız ne durumda? Bu sezon için ne gibi hedefleriniz var?

Öncelikle Altyapı Basket ailesine bizlere gösterdiğiniz ilgiden dolayı teşekkür ederiz. Boğaziçi kolejindeki görevime 2016 Ağustos ayında başladım. Buraya ilk geldiğimde sayın kurucumuz Hidayet Erdoğan’la basketbol adına uzun ve donanımlı bir görüşme yaptık. Bu görüşmenin içeriği, okul takımlarımızla ilgili olarak yapacağımız  planlardı. Kendisine okul takımları ile birlikte kulüpleşme adına yaptığım plan ve programdan bahsettim. Sayın Hidayet Erdoğan’da benim ve yapacaklarımın sonuna kadar yanında olacağını belirtti.

“OKUL-KULÜP İŞ BİRLİĞİ FORMÜLÜNÜ HAYATA GEÇİRDİK”

İlk etapta okul takımlarımızın oluşumunu yaptıktan sonra, kulüpleşmedeki hamlelerimizi oluşturduk. Böylelikle 2016 Ağustos ayında Boğaziçi Spor Kulübünün temellerini atmış olduk. Tabii ki tarih olarak kulüpleşmemiz sezon başlangıcına denk geldiği için, geçen sezon sadece okul takımları olarak faaliyet gösterdik ve ilk senemizde de Boğaziçi Koleji Lise Takımı olarak Türkiye beşincisi olduk. Bu arada geçen sezon içinde de, gelecek sezonun (2017-2018) oluşumunu başlattık. Öncelikle spor okullarımızı faaliyete geçirdik, sırasıyla altyapı takımları için seçmelere başladık. Planlarımızda U11, U12, U15, U16, U18 takımlarını kurmak vardı. Bu hedefte istediğimiz oyuncuları bünyemize katarak, bu yaz başına kadar takımlarımızı kurduk.

Bunları yaparken de istediğimiz formül okul-kulüp işbirliği doğrultusundaydı. Kulübümüze gelen oyuncuların bazılarını da okulumuza kaydederek oluşumlarımızı devam ettirdik. Bu hedefler doğrultusunda kulüp ve okul takımları olarak, oluşturduğumuz kategorilerde 2017-2018 sezonuna start verdik. U18 takımımızda bu sene aynı kadroyla, büyükler AA liginde yani eski adıyla Bölgesel Lige de katıldık. Amacımız bu oyunculara daha çok maç yaptırarak maç tecrübesi kazandırmak.

-İzmir’de altyapı basketboluna yönelik olarak yapılan çalışmaları nasıl görüyorsunuz? Dikkat çeken sorunlar ve sizin önerileriniz nelerdir?

Bence İzmir’de basketbola ilgi önemli bir boyuttadır.Fakat durum öyle bir hal almış ki,yapılan çalışmalarda sadece başarı endeksleniyor.Halbuki bizim antrenör ve kulüpler olarak ilk hedefimiz oyuncu yetiştirmek ve ileride A takımlarda Ve Milli takımlarda oynayacak basketbolcular yetiştirmek olmalıdır.

-Altyapılarda genel olarak kaliteli maç sayısının azlığından şikayet ediliyor. Bu eksikliğin önüne geçmek adına ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz.

Altyapılarda gerçek bir çalışma ve oyuncu seçimi yapmayan takımlardan dolayı maalesef maçların kalitesi zaman zaman düşmektedir. O yüzden çoğu takım liglere katılmalarına rağmen,maçlara çıkmıyorlar.Bu da doğru planlamayı yapıp çalışan takımlara maç eksikliği oluyor.

“AİLELER HÜSRANA UĞRUYOR”

-İzmir’de küçük yaştaki çocukların aileleri tarafından spora yeterince teşvik edildiğini düşünüyor musunuz?

Aileler çocuklarını ne kadar spora teşvik etseler de, doğru zamanda doğru yerde olamazlarsa, maalesef aile olarak hüsrana uğruyorlar.

-Altyapılarda uygulanan statü ve kuralları göz önüne aldığınız zaman dikkat çeken yanlışlar ve doğrular nelerdir?

Altyapılarda uygulanan statü ve kurallara gelince; bu sene altyapılarda gençler ligi statüsü iyi düşünüldü. Bunun gelecek sezonlarda daha verimli hale geleceğini düşünüyorum. A takımında forma giyemeyen oyuncular buralarda maç tecrübesi kazanmaktadır. Daha altlara indiğimizde minikler kategorilerindeki kurallar bence şu anda iyi planlanmış durumda, yani screen, baskı, 3 sayı kuralı, zone müdafaa olmamasını gelişmeleri açısından olumlu olduğunu düşünüyorum.

“VELİLER ANTRENÖRLE BİRLİKTE HAREKET ETMELİ”

-Altyapılarda veliler çok önemli bir noktaya geldi. Velilerin oyuncular üzerindeki etkisi hakkında düşünceleriniz nedir? Ayrıca velilere neler tavsiye edebilirsiniz. 

Önemli bir nokta da velilerin oyuncular üzerinde gereksiz baskılar yapmalarıdır. Halbuki U11, U12 seviyesindeki çocuklar henüz yolun çok başındayken,velilerin çocuklarını tamamen antrenörlerine bırakmaları gerekir. Çünkü çocuk Antrenörüyle ailesi arasında kalıyor. Veliler çocukları için en iyisini istedikleri için antrenöre karşı değil antrenörle birlikte hareket etmeliler.

Burada önemli olan çok maç kazanmak değil, her oynanan maçta tecrübe ve oyuncu kazanmaktır. Altyapı antrenörlerine çok büyük görevler düşüyor, her oyuncu bir değerdir, farklı beceri ve kabiliyetleri vardır, bunları fark edip ortaya çıkartıp, oyunculara bireysel yaklaşıp, takım olmayı öğretmelilerdir.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Son olarak eklemek istediğim, Boğaziçi Koleji olarak tüm misyonumuz; çocuklarımızın akademik ve spor kariyerlerinde “Aydınlığa Aydın İnsan” yetiştirmektir.

Bu haberle ilgili görüşlerinizi paylaşabilirsiniz...