Ömür Gökçepınar: İzmir’de En Büyük Sorun Maç Sayısı

ÖZEL RÖPORTAJ | İzmir Büyükşehir Belediyesi Genç takım antrenörü Ömür Gökçe devam eden sezonla ilgili olarak sorularımızı yanıtladı. 

Ömür Gökçe, İzmir Büyükşehir Belediye Spor Kulübü’nün kısa ve uzun süreli planlarından bahsederken, altyapılarda var olan bazı sorunlarla ilgili düşüncelerini de dile getirdi.

***

-Öncelikle bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

Basketbola 13 yaşında Tuborg altyapısında başladım. 17 yaşında altyapısından yetiştiğim Tuborg Spor Kulübü’nde A takıma yükseldim. Tuborg altyapısında 1996-1997 sezonunda genç erkeklerde Efes Pilsen’e finalde kaybedip Türkiye 2. Olduk. 1997-2005 yılları arasında Tuborg A takımı formasını giydim. Bu süre zarfında FIBA Pan Europan Kupası şampiyonluğu yaşadık. Daha sonra Aliağa, Gelişim Koleji, Denizgücü, Akhisar, Adanaspor ve İzmir Büyükşehir Belediyesi formalarını giydim. Oyunculuğumu son 4 senesini kaptanlığını yaptığım İzmir Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübünde noktaladım. Şu anda İzmir Büyükşehir Belediyesi A takım yardımcı antrenörlüğü ve Erkek Genç takım antrenörlüğü yapmaktayım.

-İzmir’de 2017 – 2018 sezonu heyecanı devam ediyor. Çalışmalarınız ne durumda? Bu sezon için ne gibi hedefleriniz var?

Bu sezon İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak İzmir altyapılarında 9 takımla mücadele ediyoruz.Bunlardan Genç erkek basketbol takımımız İzmir şampiyonluğunu hedefliyor. Diğer branşlarda şampiyonası olan yaş grubunda hedeflerimiz Türkiye Şampiyonalarına katılmak. Şampiyonası olmayan yaş gruplarında ise final grubuna kadar mücadele edip iyi bir derece elde edebilmek.

-İzmir Büyükşehir Belediye olarak kısa ve uzun vadeli olarak ne gibi planlamalar yapıyorsunuz?

Kısa vadede Türkiye Şampiyonalarına katılıp derece yapmak ilk plan. Uzun vadede ise A takımlarımıza oyuncu yetiştirip oraya hazır çıkarmak en önemli hedefimiz. Şuan Erkek Basketbol A takımımızda altyapımızdan 5 oyuncumuz bulunmakta ki bunların 2’si bu sene genç takımımızda da forma giyen Hasan Özaytabak ve Emir Pişkin. Bu oyuncuların A takımımızda süre alabiliyor olması da yetiştiricilik anlamında ne kadar doğru bir yolda olduğumuzun bir göstergesi.

-İzmir’de altyapı basketboluna yönelik olarak yapılan çalışmaları nasıl görüyorsunuz? Dikkat çeken sorunlar ve sizin önerileriniz nelerdir?

Öncelikle İzmir’de altyapı basketbolunun en büyük sorununun salon yetersizliğinden kaynaklı az maç sayısı olduğunu düşünüyorum. Ancak geçen sezon ortası göreve gelen yeni il temsilciliği yetkililerinin bu sezon için iyi bir yapılanmayla beraber bu sorunun üstesinden geleceklerine inanıyoruz.

“ANTRENÖRLER KENDİLERİNİ GELİŞTİRMİYOR”

-Türk oyuncuların ve antrenörlerin kendilerini geliştirmek adına gerekli çalışmaları yaptığını düşünüyor musunuz?

Türk oyuncuların artık daha fazla çalıştığını, özellikle sezon öncesinde oyuncuların özel antrenmanlar yapıp sezona daha hazır geldiklerini gözlemliyoruz. Ancak birçok antrenör arkadaşımız için bunu söylemek zor. Bu sene doğru bir şekilde kurallaştırılan E lisansa sahip antrenörlerin takımının başında sahaya çıkamaz maddesinden yola çıkarsak, bir çok spor okulu kulübünün lisans kiralamaya kadar giden, basketbol etiğine hiç uymayan durumlarından dolayı bazı antrenörlerimizin kendini geliştirmeye yönelik hiç bir uğraş vermediğini görmek çok da zor değil.

-Basketbol Okulları altyapılar için çok önemli. Genel olarak baktığınız zaman kulüpler tarafından doğru çalışmalar yapıldığını düşünüyor musunuz?

Basketbol okulları yetenek keşfedip, oyuncu yetiştirmeye hizmet ettikten sonra sorun değil aksine faydalı olurlar. Ancak ticari planlar ve menfaatler üzerine kurulan organizasyon ve Basketbol okullarının İzmir basketboluna ciddi zarar verdiğini düşünüyorum. Yetenekli ve fizik olarak üstün altyapı oyuncularının aidat ödeyerek basketbol oynamasını aklım almıyor.

-İzmir’de küçük yaştaki çocukların aileleri tarafından spora yeterince teşvik edildiğini düşünüyor musunuz?

Kesinlikle! Bu konuda İzmir in en köklü Spor kulübünde çalıştığım için velilerin ilgisi ve teşviği yeterli diyebiliriz.

“MAÇ SAYISI ARTTIRILMALI”

-Altyapılarda uygulanan statü ve kuralları göz önüne aldığınız zaman dikkat çeken yanlışlar ve doğrular nelerdir?

En büyük yanlışlardan bir tanesinin alt lig (A) – üst lig (AA) kavramının düşünüyorum. Bazı yaş gruplarında 10-12 arası müsabaka oynanarak Türkiye Şampiyonalarına gidiliyor. Düzgün bir çalışmayla bunun düzeltilip maç sayılarının arttırılıp şampiyonalara takımlarımızın daha hazır gitmesi sağlanabilir.

-Altyapılarda veliler çok önemli bir noktaya geldi. Velilerin oyuncular üzerindeki etkisi hakkında düşünceleriniz nedir? Ayrıca velilere neler tavsiye edebilirsiniz.

Velilerin genç yaştaki oyuncuların gelişiminde çok önemli yeri olduğunun farkında olmak lazım. Ancak en büyük problemlerden birinin velilikten çıkıp tribünden bazen antrenörlüğe bazen de hakemliğe soyunması olduğunu gözlemliyorum. Bunun da en büyük sebebinin antrenör-oyuncu-veli üçgenindeki iletişim eksikliğinden kaynaklandığını söyleyebiliriz. O yüzden oyuncu ve velilerle kurulan doğru iletişimin oyuncunun gelişiminde ve disiplininde çok önemli bir rolü var.

Bu haberle ilgili görüşlerinizi paylaşabilirsiniz...