Serhan Mercan: İlk Gün Sahaya İndik ve Hep Sahada Kalacağız

İstanbul basketbol altyapısının önemli organizasyonlarından olan Tansel Urcan Basketbol Akademi kurucularından Serhan Mercan sitemizin sorularını yanıtladı.

TUBA ile Pamukspor’un geldiği nokta üzerine açıklamalarda bulunan Mercan gelecek yıl Bölgesel Lig takımı kurmayı hedeflediklerini söyledi.

***

-Merhaba öncelikle bize biraz kendinizi tanıtabilir misiniz?

Merhaba ben Serhan Mercan. 1987 İstanbul doğumluyum. 7 yaşında basketbola başladım. Beykent Ünivesitesi İşletme mezunuyum. 2005 yılında ilk antrenörlüğe adım attım. 2013 yılında kurduğumuz Tansel Urcan Basketbol Akademi kurucu ortağı ve Pamukspor Spor Kulübü 2. Başkanıyım.

-TUBA’nın temelleri 2013 yılında atıldı. Şu ana kadar geçen süreyle ilgili olarak neler söylemek istersiniz?

2013 yılından bugüne kadar iyi yerlere geldiğimizi, iyi işler çıkardığımızı düşünüyorum. Biz bu oluşumu Tansel Urcan ile birlikte kurarken öncelerinde gördüğümüz yaşadığımız hataları yanlışları yapmama konusunda çok dikkatli olmamız gerektiğini biliyorduk. Her adımımızı bu şekilde attık, en küçük detayları es geçmeden hepsinin üzerini çizerek geçtik. Eğitimimizi her geçen gün daha iyi seviyeleri getirmeye başladık. Yaptıklarımız ses getirmeye başladı. Yaptıklarımızdan olumlu sonuçlar almaya başlayınca Tansel Urcan Basketbol Akademi ismi duyulmaya başladı. Tabi ki bu süreçlerde Tansel ağabeyimin tecrübeleri bizim için önemli yere sahip. Kulüp kısmında ise ilk başladığımızda çok oyuncumuz yoktu. Geçen seneler içinde akademimizde yetiştirdiğimiz sporcularımız ile birlikte 2 kulüp altında her kategoride takımımız şuan var. Hepsi başarılı durumda. Şuan 400’e yakın sporcumuz var. Şimdiye kadar emeğimizin uğraşlarımızın karşılığını aldık ve almaya devam ediyoruz. Devam edecekte çünkü biz ismimizi kullanıp arka planda kalmıyoruz ilk gün sahaya indik ve hep sahada kalacağız.

-TUBA olarak sizi tercih eden sporcularınıza ne gibi imkanlar sunabiliyorsunuz?

TUBA olarak bizi tercih eden sporcularımıza İstanbul’un sayılı spor tesislerinden olan Pamukspor Spor Merkezi’nde antrenman yapma imkanı veriyoruz. Akademimizde başarılı olan sporcularımız AA ve A liginde forma giyme şansı var. Uzun senelerdir bu işin içinde olan ve yeterli seviyesinin üstünde donanıma sahip antrenörler ile birlikte basketbol eğitimi alma imkanının yanı sıra bu sene Mektebim Okulları ile yaptığımız anlaşma neticesinde sporcularımıza eğitim konusunda indirimler sağlıyoruz.

“BÖLGESEL LİG TAKIMI KURMA HEDEFİMİZ VAR”

-Pamukspor olarak önemli işler yapıyorsunuz. Bu sezon U13 Erkekler AA Ligi’nde mücadele ediyorsunuz. Gelecek yıllar için ne gibi hedefleriniz var?

Her sezon her takımımız için bir hedef belirleyip o hedefe ulaşmak için çalışmalar yapıyoruz. Bu sene U14 ve U13 takımlarımız AA Ligi’nde mücadele etti. 2017 – 2018 sezonunda bir de Bölgesel Lig takımı kurma hedefimiz var. Bakalım kısmet… Antrenör sayımızı arttırıyoruz. Antrenörler için belirli eğitimlerimiz olacak. Pamukspor Gelişim Spor Kulübü’nü de kurmuş bulunmaktayız. Onunla ilgili de çalışmalarımız devam ediyor.

-İstanbul belki de Avrupa’nın en geniş çaplı altyapı liglerinden birisi olarak göze çarpıyor. Böylesine büyük bir şehirde bulunmanın ne gibi artıları ya da eksileri var?

Artılarından konuşmak gerekirse daha çok takım daha çok maç daha çok imkan. Fakat eksileri de bir o kadar var.. En başlıcaları ulaşım, salonların uzaklığı, ve maç saatleri. aslında maç saatleri yeterli derecede spor salonu olsa sıkıntı olmaktan çıkar. Bu kadar çok takımı 6-7 salon ile idare etmek zor.

“STATÜ DEĞİŞİKLİĞİ YARARLI OLDU”

-Bu sezon başında bildiğiniz gibi statülerde bir takım değişiklikler oldu. Sezonun son bölümüne girerken bu statü değişiminin ne gibi doğru ya da yanlışları gözünüze çarptı?

Statü değişikliği oyuncular açısından yararlı bir değişiklik oldu. Ara sezon dediğimiz ve oyuncuların bir sene kendilerinden 1 yaş büyükler ile oynama dezavantajı kalkmış oldu. (U14 – 13 – 12 kategorilerinde). Kategorilere ve AA ve A ayrı olarak Türkiye Şampiyonaları çok iyi düşünülmüş. Teog senesi olan 2003 doğumlu sporcularımız için ara verildi gayet iyi oldu. Tabi elinde yeterli sporcusu olmayan kulüplerimiz için sıkıntılı bir değişiklik oldu.

“FERYAPI ASYA LİG’İN BULUNDUĞU KONUM BİZİ MUTLU EDİYOR”

-Özel ligler İstanbul gibi bir şehir için oldukça önemli. Siz de partnerlerinden biri olduğumuz FerYapı Asya Lig’i düzenliyorsunuz. Ligin şu anda bulunduğu konumla ilgili olarak neler söylemek istersiniz?

Biz kurulduğumuzdan bu yana etrafımızdaki organizasyonlara destek vermişizdir. Ama hep bir fazlasını istediğimiz için ve yaşadığımız yanlışları düzeltmek için her işin sonunda taşın altına elimizi soktuk. FerYapı Asya Lig’de bu şekilde başladı. Şuan 32 kulüp 90 takım ile 2016 – 2017 sezonunu kapatıyoruz. Nereden nereye.. Asya Lig’in şuanda bulunduğu konum bizi mutlu ediyor. Herkes tarafından biliniyor, takip ediliyor. Gerek veliler, gerek sporcular, gerek antrenörlerden bu konuda olumlu dönüşler alıyoruz.

-Basketbol okullarının genel olarak yanlış kişiler tarafından, ticari kaygılarla yürütüldüğü düşünülüyor. Sizin bu konu ve basketbol okulları hakkındaki genel görüşlerinizi öğrenebilir miyim?

Bu konuda düşüncelerimi nasıl dile getirsem bilemiyorum. “Ben oyuncularıma iyi şut çeksin diye potaya hep top attırıyorum” diyen ve 50 60 sporcusu oldu mu patronum ben diye geçinen insanları gördükçe nutkum tutuluyor. 3 sene önce bir antrenörlük seminerinde bizden yaşça büyük birine sordum siz nerede antrenörlük yapıyorsunuz diye sormaz olaydım. “Haftasonu 3 saat ayakta dikiliyon 700 800 gayme alıyon” demesi ile birlikte bu işte para var deyip girenler nasıl engellenir bilmiyorum. Bu iş gönül işidir. Yeri geldiğinde maneviyat ile karnını doyuracaksın. Tabi bunlar bir yana işini iyi yapan insanlarda var. Ama azınlıkta tabi. Bizim gibi bu işe emek harcayan ödün veren insanları da gördükçe içim rahatlıyor. Federasyonun bu işe el atması lazım. Yoksa basketbolun B’sini bilmeyen basketbol oynamak isteyen sporun içinde kalmak isteyen gelecek nesilleri çok kötü etkiler bekliyor.

“NCAA TERCİHİ DOĞRU FAKAT…”

-Son yıllarda oyuncular yurt dışına özellikle NCAA’e yöneliyor. Bunu neye bağlıyorsunuz ve oyuncuların bu tercihlerini doğru buluyor musunuz?

Bizim sporcularımız hem eğitimi hem sporu aynı anda yürütemiyor. Yürütmede zorluklar çekiyor. Biz spor kısmını eğitim sistemimizin izin verdiği kadar yapabiliyoruz. Ama yurt dışında durum çok farklı . Çocuklar hem eğitimini alıyor ve eğitimi ile paralel şekilde sporunu da yapabiliyor. Bu tercihleri bana göre doğru fakat neden bizim sistemimiz çocuklarımızın spor yapmasını zorlaştırmak yerine kolaylaştırmıyor?.

-Basketbolda veliler çok önemli bir faktör olmaya başladı. Velileriniz ile olan ilişkiniz nasıl?

Bizim velilerimiz candır!  Biz velilerimiz ile bir aileyiz. Her sorunumuzu sıkıntımızı paylaşırız. Sezon planlamasında onların fikirlerini önemseriz. Tamam biz eğitimi veriyoruz ama ya görünmeyen kısımlar ? Sağolsunlar bize her konuda destek veriyorlar.

-Son olarak altyapibasket.com ile ilgili düşüncelerinizi öğrenebilir miyim?

altyapibasket.com’u ilk açıldığından beri takip ederim. Bir süre kapalı kaldı o süreçte eksikliğini çok çektik. Ama yeniden açıldı ve herkesin yüzü güldü diye düşünüyorum. Altyapı basketine verdiği olumlu etkiler ve yararlı katkıları çok fazla. Bu iş emek ister, özveri ister kolay değildir. Biz sadece okuyucuyuz, eleştiririz. Bence bu işte emeği olan herkese çok çok teşekkürler.

Bu haberle ilgili görüşlerinizi paylaşabilirsiniz...