Sosyal Medya:

Haberler

Özgür Kaya: Üç Yıl İçinde Kadın A Takımı da Kurmayı Hedefliyoruz

ÖZEL – İstanbul Kağıthane Gençlik Spor Kulübü antrenörlerinden Özgür Kaya yeni sezon öncesinde sitemizin sorularını yanıtladı. 

İlk sezonunda üç kupa kazanarak iyi bir performans ortaya koyan İstanbul Kağıthane Gençlik Spor Kulübü yeni sezonda performansını geliştirmek istiyor. Antrenör Özgür Kaya ilerleyen yıllarda Kadın A Takımı kurmak istediklerini dile getirdi.

***

-Öncelikle sizi daha yakından tanımak isteyenler için bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

Öncelikle bana sizinle röportaj yapma şansı tanıdığınız için size çok teşekkür ederim. Ben 2013 yılında basketbola ilk adımımı attım. Oyun tipi olarak atlet bir oyuncu olmayı tercih ettim bunu başarabilsem de bir yerden sonra çok ciddi sakatlıklar geçirdim ve bunların üstesinden kısmen gelsem de oyuncu olarak çok iyi bir yerlere gelemeyeceğimi anlayarak oyunculuk yaptığım kulüpte ilk önce asistan daha sonrasında da baş antrenörlerimizin teklifi üzerine altyapı takımlarında baş antrenörlük yapmaya başladım.

Bu kısımda oyunculuk kariyerimden daha başarılı olabileceğimi hissettim ve hislerim doğrultusunda ilk antrenörlük kariyerime erken yaşta başladım. İlk senelerimde de hislerimin doğru çıktığını kısmen de olsa anlamış oldum. Her zaman özellikle internet ortamında diğer koçları izleyerek hatta yurt dışında koçlarla mail yolu ile iletişim kurarak onlardan zaman zaman bilgi alıp kendimi elimden geldiği kadar geliştirmeye bakıyorum.

-İstanbul Kağıthane Gençlik ikinci sezonuna hazırlanıyor. Kulübün ilk yılı nasıl geçti? Hedeflerinize ulaşabildiniz mi?

Kulübün ilk yılı maddi açıdan oldukça sıkıntılı geçse de başarı açısından beklediklerimizin üstünde geçti. İlk sezonumuzda Büyük Erkekler A Ligi Şampiyonluğu, Best Akademi 3.Lig Üçüncülüğü, Best Akademi Ligi Genç Erkekler kategorisinde ikincilik elde ettik. Bu başarılarla ilk sezonumuzda üç kupa kaldırmayı başardık. Hedeflerimizin üstünde bir sezon geçirdik sezona tek kupa idealleri ile girerken sezonu üç kupa ile bitirebilmek bütün ailemizi oldukça mutlu etti.

“SPORCULARIMIZ OYUNA VE BAŞARIYA AÇLAR”

-2018 – 2019 sezonunun başlamasına kısa bir süre kaldı. Sezon öncesinde hazırlıklarınız ne durumda? Ayrıca hedefleriniz nelerdir?

Hazırlıklarımız yoğun bir şekilde devam ediyor. Sporcularımız ise ellerinden gelen çabayı göstermeye gayret ediyor ve bunun meyvelerini yavaş yavaş almaya başlıyoruz. Oyuncularımız bu sezon mücadele edecekleri liglerde başarılı olabilmek uğruna zamanlarından fedakarlık yapıyor. Oyuna ve başarıya fazlasıyla açlar. Yeri geliyor haftanı belirli günlerinde çift idmanları olsa dahi bununla bile yetinmeyip bireysel idman yapmak istiyorlar ve biz de oyuncularımıza imkanlarımızı önlerine seriyoruz.

Hedef olarak U18 Erkek C liginde ilk olarak bulunduğumuz grubu ilk sıralarda bitirip daha sonrasında maç maç hedef koymayı planlıyoruz. Tabi bununla beraber oyuncularımız bu sezon kupa kaldırmayı fazlasıyla istiyor. Aynı zamanda çoğu 2003 doğumlulardan kurulmuş olan U18 Kız takımımız ise B liginden girmiş bulunmakta. Ama yaş ortalamamız düşük olmasına rağmen yine de kız takımımız ile de bu sezon kupa kaldırmayı hedefliyoruz.

-Geçtiğimiz sezon A Takım seviyesinde A Ligi şampiyonluğu yaşadınız. Bu sezon aynı başarıyı yakalayabileceğinizi düşünüyor musunuz? İlerleyen yıllarda A Takım ile daha üst liglerde mücadele etmeyi planlıyor musunuz?

A takımımız şu anda yapılanma içerisinde şampiyonluk yaşayan kadromuzdan bazı oyuncularımı 2.Lig ve Bölgesel Lig’de bazı takımlar ile anlaştı. Yapılanma doğrultusunda yine A Ligi’nden girip ilk 2 sıraya çıkıp Bölgesel Lig elemelerine katılıp o alanda mücadele etmeyi planlıyoruz. İlerleyen yıllar için de planladığımız başarıları yakalayıp ve finansal anlamda da yardımcı olabilecek sponsor bulmamız dahilinde üst liglerde yer almayı planlıyoruz. Bu durum sadece erkek takımı için değil önümüzdeki 3 senelik süreçten sonra Kadın A takımı da kurmayı düşünmekteyiz ve bunu kendi yetiştirdiğimiz oyuncular ile yapmayı planlıyoruz.

-Sizce altyapı ile A takım seviyesine geçiş sırasında yaşanan en temel sorunlar nelerdir?

Bunun için aslında federasyonumuz Ümitler Ligini kurmuştu ancak daha sonra zannediyorum ki takımların az katılım yapmasından dolayı da ligi kapatma kararı almışlardı. Şahsi olarak Ümitler Liginin çok gerekli olduğunu düşünüyorum. Çünkü burada oyuncularımız kendilerinden 2-3 yaş kadar büyük oyuncular ile mücadele ederek en azından zihinsel açıdan bu duruma hazırlanıyorlar. Bu geçiş döneminde ki en büyük sorun bence zihinsel hazırlık. Çünkü zihinsel olarak hazır olamayan bir oyuncu kendi gelişimi için adımlarını duraksayarak atmaya başlar ve bu geçiş döneminde ümitler ligi gibi bir lig olmayınca yeterince hazırlık yapamadıklarından dolayı bir süre basketbolun dışında kalıyorlar.

“BU OYUN FEDAKARLIK İSTİYOR”

Görüşlerinizi Paylaşın
1 of 2
Haberin devamını ← → (ok) tuşlarıyla görüntüleyebilirsiniz

Önemli Haberleri Kaçırmayın!

Aşağıdaki formla haber bültenimize kayıt olabilirsiniz!

SEÇMELER

Diğer Haberler > Haberler