Kartal Özmızrak: Oynayabileceğiniz Takımları Seçin

Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi takımlarından Darüşşafaka Doğuş’un genç oyun kurucusu Kartal Özmızrak önemli açıklamalarda bulundu. 

22 yaşındaki oyuncu yaşadığı sakatlık süreci hakkında konuşurken genç oyunculara da önemli tavsiyelerde bulundu.

İşte o açıklamalardan bir bölüm;

7-8 aylık bir rehabilitasyon süreci gerektiren, hem fiziksel hem zihinsel anlamda yıpratıcı bir sakatlık geçirdin. Şu andaki durumun nedir, sahada vücuduna güvenini yeniden kazanabildin mi?

Biz sezonu Ağustos ayının üçüncü haftasında açtık. O günün üzerinden neredeyse iki ay geçti ama Koç Blatt hâlâ beni koruyor, eski günlerdeki gibi olmak için vücuduma biraz daha zaman tanımam gerektiğini söylüyor. Koçumuzun bu korumacı yaklaşımını görünce ben çok mutlu oldum açıkçası.

Sen U18 ve U20 düzeylerinde altın madalya kazanmış milli takımın oyuncularındansın. BSL’de henüz 16-17 yaşındayken çok ciddi sorumluluklar aldın ve yaşıtlarının arasından sıyrıldın. Ancak daha sonra Beşiktaş ve Darüşşafaka’da ana rotasyona girmekte zorlanacağını fark ettiğinde yeni çözümler ürettin. 18-21 yaş aralığında gelişimlerini sürdüremeyip bir tür çatlağa düşen genç arkadaşlarına bir önerin var mı?

Kendi tecrübelerimin üzerinden şöyle bir geçersem, bunun genç arkadaşlarım için yol gösterici olabileceğini düşünüyorum. 19 yaşındayken Eskişehir Basket’e gitme kararı aldım ve orada özellikle ligin ikinci devresinde 35 dakikaya yakın ortalamayla oynadım. Brad Greenberg geldikten sonra bana güvendi ve o dakikaları verdi, bunun üzerine de o yaz A milli takıma seçildim. Sonraki sezonun ortasında İstanbul BBSK’ya geçtim ve orada da maç başına 20 dakikanın üzerinde süre alırken bir maçta elim kırıldı ve sezonu kapattım. Sonraki sezona da İstanbul BBSK’da başladım ve bildiğin gibi diz dize çarpışma sonrasında yine ciddi bir sakatlık geçirdim. Şimdi 22 yaşındayım ve kulübüm Darüşşafaka Basketbol ile beraber neler yapabileceğimize bakacağız. Dolayısıyla, gençlere oynayabilecekleri takımları seçmelerini öneriyorum. İnsanlardaki önyargılara, gençlerin yeterince çalışmadığını söyleyenlere de aldırmasınlar. Gençlerin çalışmadığını düşünen varsa gelip bizim bir antrenmanımızı, öncesi ve sonrasıyla izleyebilir.

TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Etiketler:
Bu haberle ilgili görüşlerinizi paylaşabilirsiniz...