Erdal Erdinç: Bireysel Antrenmanlar Olmazsa Olmaz

ÖZEL RÖPORTAJ | CSKA Türkiye Basketbol Genel Koordinatörü Erdal Erdinç birçok konuda sitemize önemli açıklamalarda bulundu. 

CSKA Türkiye’nin yapılanmasına değinen tecrübeli basketbol adamı aynı zamanda gerçekleştirdiği bireysel antrenman çalışmaları hakkında da açıklamalarda bulundu.

**

-Öncelikle sizi tanımayanlar için bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

Erdal Erdinç: 20 yaşında oyunculuğu bırakarak antrenörlük yapmaya başladım. Marmara Üniversitesi’ndeki hocam Önder Seden vasıtasıyla Fenerbahçe altyapısında asistan olarak ilk yılımı geçirdim. Ardından Beşiktaş altyapısında ve Çetin Yılmaz hocamın asistanı olarak A takımda görev aldım. Bir sonraki sene genç Takım ve yine A takımda Ahmet Kandemir’le birlikte çalıştım.

Askerlik sonrası Fenerbahçe ve Işık Spor altyapılarında çok kıymetli oyuncularla beraber oldum. Kulüp takımlarının yanında Doğa Koleji ile uzun süredir devam eden bir birlikteliğimiz var, bu birliktelikte çok kıymetli iki Dünya Şampiyonluğu yaşadık. Şu anda da CSKA Türkiye bünyesinde Basketbol Genel Koordinatörü olarak görev almaktayım ve birçok oyuncuya da bireysel koçluk yapıyorum.

– CSKA Türkiye organizasyonunda görev yapıyorsunuz. Kulüpteki kısa ve uzun vadede hedefleriniz nelerdir?

Erdal Erdinç: CSKA Türkiye organizasyonu tamamen farklı bir konsept. Başkanımız Sinan Bingör ve Genel Koordinatörümüz Güven Öner ile masaya oturduğumuzda, İstanbul genelinde büyük bir yatırımın içinde buldum kendimi. Çalışan ekibin kolay kolay bir araya gelmesi mümkün değil. Güven Öner, Onur Çetin, Sinan Ömeroğlu, Gökhan Üçoklar yıllarını basketbola vermiş büyük emekçiler. Şimdi hepimiz aynı çatı altında Türkiye’de çok nadir görülecek bir dayanışmayla çalışıyoruz.

Kulübün idari ve saha içi en önemli manifestosu “kimse başkası hakkında (kulüp içi veya dışı) negatif yorumda bulunmayacak”. Aynı Sırplar gibi! Birbirini sevmeyebilirsin ama asla kötü yorum yapma! Aramıza katılan yeni antrenörlere de bu şekilde öğütler veriyoruz. Altını kazarak yukarı çıkma, dinle, öğren, faydalan, kendini geliştir ve yolun açık olsun. Altyapı takımlarımızı oluşturduk, daha henüz emekleme aşamasındayız. Genç takımımızı Güven Öner, Yıldız Takımımızı Tulga Erdem, Küçük Takımımızı Onur Çetin, Minik Takımlarımızı da Yusuf Yılmaz çalıştırıyor. Tabii ki bir A takım kurma hayalimiz de var. Hayırlısı diyorum.

“BİREYSEL ANTRENMANLAR OLMAZSA OLMAZ”

– Oyuncuların üst seviyeye geçiş sırasında ekstra çalışmalar yapmaları gerekiyor. Bireysel antrenmanların sporcuların gelişimindeki yeri nedir?

Erdal Erdinç: Bence bireysel gelişim idmanları her yaş için olmazsa olmaz çalışmalardır. Sadece kulüpte yapılan takım idmanları hiç kimse için yeterli değildir. Kim uykusundan, özel hayatından, ailesinden, kız veya erkek arkadaşından fedakarlık edip salona gelecek, işte o 10 sene sonra salonda kalmaya devam edecek, diğerleri de onları seyretmeye gidecek.

– Siz çalıştığınız sporcularla bireysel antrenmanlar esnasında nelere dikkat ediyorsunuz?

Erdal Erdinç: Öncelikle tecrübeyle sabit ayrıntılar var. Uyarısı takım idmanlarında yapılmayan daha doğrusu yapılamayan; duruş, bakış, görüş, hareket şekli gibi ince ince çalışılması, düzeltilmesi gereken konular var. Bu konularda Hurşit Baytok gibi bir duayenle çalışmış olmak bana çok şey katmıştır. Kendisine de buradan teşekkür ederim. Çalışmalarımı görmek veya katılmak isteyenler instagram hesabımdan bana ulaşabilirler (coacherdalerdinc)

– Yurt dışında bireysel antrenman anlamında yapılan çalışmaları takip ediyor musunuz? Kendiniz bir antrenör olarak nasıl güncel tutuyorsunuz?

Erdal Erdinç: Yurtdışında takip ettiğim birkaç bireysel antrenör var. Drill konusunda ufak tefek yardımlarını da alıyorum. Konu başlıkları aynı fakat uygulama şekli değişik pek çok çalışmayı takip ederek kendi drill’lerimle birleştiriyorum. Uzun yıllar üst düzey kulüplerin A takım oyuncularını takip etmiş olmanın da büyük faydasını görüyorum.

“GETİRİLEN KRİTERLERİ FAYDALI GÖRÜYORUM”

– Uzun yıllardır altyapılarda çalışan bir antrenör olarak hem oyuncuların hem de antrenörlerin kendilerine uzun vadeli olarak gerekli yatırımları yaptığını düşünüyor musunuz?

Erdal Erdinç: Şu anki altyapı antrenörlerinin benim başladığım yıllardaki halimden çok daha iyi olduğunu açık yüreklilikle söyleyebilirim. Artık internet ortamında ufkunuz çok geniş bir açıya sahip. Her türlü drill, çalışma, bilgi fazlasıyla mevcut. Asıl önemli olan bu genç arkadaşların hedeflerine ulaşmak için çalışırken, önlerine çıkan engelleri aşmalarına kimler ne kadar yardımcı olacak. Bu hem oyuncular hem de antrenörler için geçerli. Federasyon, idareciler, kulüpler yaptıkları projelerle onlara ne kadar destek olacaklar.

– Son dönemde ülkemizde antrenörler için bazı kriterler getirildi. Aynı zamanda yabancı sayısında da değişikliğe gidildi. Bu gelişmeleri nasıl değerlendiriyorsunuz?

Erdal Erdinç: Getirilen kriterleri ve çalışmaları çok faydalı görüyorum. Gelecek yılların, bu ekonomik şartlarda, Türk antrenör ve oyuncularının olacağını düşünüyorum. Süper Lig’de 3 + 2 kuralından yanayım. En fazla iki sene sallanırız. Sonrasında hem milli takım için hem de kulüplerimiz için çok keyifli olacağını düşünüyorum.

– Genel olarak Türkiye’deki basketbol yapılanması hakkında neler söylemek istersiniz? İstanbul ve diğer iller ayrı tutmak gerekiyor diye düşünüyorum. Sizce yapılan doğrular ve yanlışlar nelerdir?

Erdal Erdinç: Genel olarak yeni federasyonla beraber basketbol yapılanmasında, doğru hamleler yapıldığını düşünüyorum. Tabii ki her değişikliğin hataları ve doğruları olacaktır, zaman içerisinde en doğrusu hayata geçirilecektir. BGL’nin devamlılığını çok önemsiyorum. Gerçekten çok parlak bir proje. Belki şampiyonalar daha uzun ve daha sağlıklı hale getirilebilir. Geleceğimiz dediğimiz çocuklarımızı sıkıştırılmış programdan çıkartmalıyız.

– Son olarak söylemek istediğini bir şey var mı?

Erdal Erdinç: Son olarak şunu söyleyebilirim; Altyapı olmazsa olmaz! Her sene bu bütçeler olamaz, zaten olmamalı da! Kendi antrenörümüze, kendi oyuncumuza daha çok değer verdiğimiz, güzel ve başarılı yıllar diliyorum. Altyapı Basket ailesine de yıllardır basketbol altyapısına verdikleri değer için teşekkür ediyorum.

TEŞEKKÜRLER