Adriyatik Ligi’ndeki İlk Türk Takımı

Yıllardır bazı kulüp takımlarının, son zamanlarda ise TBF çatısı altındaki proje takımının Adriyatik Ligi’ne katılması konusu çok konuşuldu.

Bu konuda bir ilke imzasını atan İstanbul Üniversitesi, KBBL takımıyla Adriyatik Kadınlar Ligi’ne katılıyor. İstanbul Üniversitesi ilk maçını Çarşamba günü deplasmanda Karadağ temsilcisi Buuducnost ile yapacak.

Şu bir gerçek ki İstanbul Üniversitesi, Türk Kadın Basketbolu için en önemli okullardan biri. Kadın basketbolu için öncelikli teşekkür edeceğimiz birkaç kulüpten biri İstanbul Üniversitesi. Şimdi de kulübün dar olanaklarına karşın basketbolumuza yeni bir vizyon getiriyorlar.

İstanbul Üniversitesi yetkililerinin Adriyatik Ligi’ne katılma amaçları şöyle:

“Temel bakış açımız mümkün olduğu kadar çok Türk oyuncunun yetişmesi ve yerlilerin iyi oyuncu konumuna gelmesi. Oyuncu sayısı çoğalırsa hem suni paralar normal seyrini bulacak, hem daha iyi oyuncu yetişecek, hem de yabancılara astronomik rakamlar ödenmeyecek. Misyonumuz gereği yıllardır birçok oyuncu yetiştirdik, bu misyonumuza uygun olarak şimdi de Adriyatik Ligi’ne katlıyoruz. Gençleri rekabetçi ortamda oynamak için Adriyatik Ligi doğru bir arena. Gençler Ligi Türkiye’de 3-4 takım arasında oynanıyor ve oyuncular iyi sayıda fazla maç yapma olacağı bulamıyor. Adriyatik Ligi’ne katılmamız ülke için de bir tanıtım unsuru. EEWBL’ye ilk katılan takım biz olmuştuk. Lig takvimi yüzünden EEWBL uygun olmayınca Adriyatik Ligi’nde oynamayı kararlaştırdık. 1999-2000 ağırlıklı oyuncularımızla alacağımız sonucu çok önemsemiyoruz ama sezon bittiğinde onlarda gelişim sağlanmışsa hem kulübümüz, hem Türk Basketbolu adına bir kazanım olduğunu düşüneceğiz.”

Kaynak: basketfaul.com

Bu haberle ilgili görüşlerinizi paylaşabilirsiniz...