Yıldız Milliler Novi Sad’da Sahne Alıyor! #FIBAU16Europe

Yazar: Ömür ÖZCAN | Yaz döneminin sonuna doğru gelirken sıra Yıldızlar Avrupa Şampiyonası’nda. Evet, yılın son turnuvası bugün itibariyle başlıyor.

U17 Dünya Şampiyonası ile sezonu açan Türkiye, Arjantin’den beşincilik ile ayrılmıştı. Daha sonrasında gittiğimiz U20 Avrupa Şampiyonası’nda da yine beşinci olduk. Son olarak Riga’da düzenlenen Gençler Avrupa Şampiyonası ise bizim adımıza fiyaskoydu. Zor bir yolumuzun olduğunu biliyordum ama şampiyonayı on ikincilikle tamamlayacağımızı da tahmin etmemiştim.

Şimdi ise sıra son şampiyonada. Kötü geçirdiğimiz yaz dönemini telafi edebilmek için önümüzde bir şans daha var ve adres Novi Sad. Bir şampiyona bundan daha güzel bir şehirde düzenlenemezdi herhalde. Basketbolun kalbi olarak nitelendirilen Balkanlarda bir harika turnuva bizleri bekliyor. Özellikle bu turnuvanın yıldızlar kategorisinde olması da insanı daha çok heyecanlandırıyor. Yeni jenerasyonlar görmek, yeni yetenekler keşfetmek için bundan daha iyi bir fırsat olamaz.

Bu yılki şampiyonada 2002-2003 jenerasyonları boy gösterecek. Millilerimiz ise C Grubu’nda yer alıyor. Rakipler de oldukça sert. Bugün açılışı Hırvatistan yapıyoruz. Takımımız Çarşamba sabahı Novi Sad’a uçmuştu. Dün de fotoğraflar çekildi, artık her şey hazır!

2 aylık bir kamp döneminin ardından nihayet şampiyonaya ulaştık. Hazırlık maçlarını pek takip edemedim. Dolayısıyla da oyun tarzımıza pek hakim değilim. Fakat kadro tercihimiz oldukça dikkat çekici. Sakarya’da düzenlenen TBF Uluslararası U16 Turnuvası bizim adımıza oldukça kötü geçmişti. İşte o turnuvada önemli süreler alan tam dört oyuncu, bugün başlayacak şampiyonada olmayacak. Galatasaray forması giyen Umut Şener (’02), sakatlığından ötürü son anda kadrodan çıkartıldı ki onun yokluğu bizi fazlasıyla etkileyecektir. Oldukça potansiyelli bir isim ve özellikle 3 numarada bize çok şey katmasını bekliyordum. Novi Sad macerasını kaçırmasına da bir hayli üzüldüm.

Diğer bir sakatımız da Ozan Koşı. Haziran ayındaki ilk etapta ciddi bir sakatlık yaşayan Ozan Koşı, önemli bir operasyon geçirdi. Dolayısıyla o da şampiyonada olmayacak. Diğer bir Galatasaray oyuncusu olan Emir Oflaz (’02) ise staff kararı ile kadroda yok. Son olarak Ömer Onan’ın oğlu olan Yiğit Onan da TBF U16 Turnuvası’nda önemli sorumluluklar almıştı. Ancak o da teknik kadromuzun tercihi ile Novi Sad’a götürülmedi.

Peki şampiyonada bizim adımıza kimler ön plana çıkar? Öncelikle tabii ki Alperen Şengün (’02). Banvit oyuncusu olan Alperen Şengün, U17 Dünya Şampiyonası’nda harika işlere imza attı. Arjantin’de, Rosario’da takımın skor yükünü içeriden çok iyi çekti. Özellikle ikinci turla birlikte inanılmaz bir seviyeye çıkan Alperen, etabı 15.9 sayı-12.3 ribaund ortalamalarıyla yurda döndü. Novi Sad’da da en önemli silahlarımızdan biri olacak. Onun post up’tan kuracağı oyunlara, zekasına ve parmak hassasiyetine çok ihtiyacımız var. Koç Gökhan Güney’in de Alperen’in üzerinden önemli düzenler kurduğunu düşünüyorum. Tempolu oyun Alperen’in asla işine gelmez. Çünkü hala ayakları çok hızlı değil ve açık sahada zorlanıyor. Bu nedenden ötürü de sete sette tempoyu olabildiğince düşüreceğiz. Kısaların da Alperen’in post oyunları sırasında iyi pozisyon alması gerekiyor. Eğer spacingi iyi oturtabilirsek, Alperen Şengün’ün üzerinden çok ekmek yeriz.

Pota altındaki diğer bir kozumuz ise Furkan Haltalı. O da tıpkı Alperen Şengün gibi U17 Dünya Şampiyonası’nda mücadele etti ve önemli süreler aldı. Kısacası 2001 yaş grubunda yaşadığımız uzun sıkıntısı hem Alperen’e hem de Furkan’a yaradı. Furkan fizikli bir pivot ve çok güçlü. Eski tip bir center. Atletik değil fakat çok iyi yer kaplıyor ve ribaundlarda efektif. O da Arjantin’de çift haneli ortalamalar yakaladı. 11.1sayı-7.7 ribaund ile içeriden bize çok destek oldu. Bu turnuvada daha da etkili olmasını bekliyorum. Uzun vadede işinin zor olduğunu düşünsem de bu şampiyonada kesinlikle fark yaratacaktır. Onun yakalayacağı ritim bizim adımıza önemli olacak. Ritim yakalayabilmesi için de tempoyu olabildiğince düşürmeliyiz.

ADEM BONA İYİ SİNYALLER VERDİ