Yeni Jenerasyonlar, Yeni Umutlar #1: Mert Akay

Darüşşafaka, Türk basketbolunun en önemli lokomotiflerinden. Sadece üst yapı için bunu söylemiyorum. Altyapı için de bu tanım geçerli. Özellikle son yıllarda yaptıkları yatırımlarla, üst seviyeye taşıdıkları oyuncularla bunu kanıtladılar. İşte bu önemli kulübün yeni gözdelerinden biri Mert Akay.

2000 jenerasyonunda her ne kadar kısıtlı bir kadromuz olsa da önemli potansiyellere sahip olduğumuzu söyleyebilirim. Mert Akay’ın yanı sıra Eray Akyüz, Mert Konuk ve eğitimini Amerika Birleşik Devletleri’nde sürdüren Yavuz Gültekin gibi önemli yeteneklere, önemli potansiyellere sahibiz. Ayrıca Mert Konuk ve Eray Akyüz ikilisi de çok sıkı bir şekilde çalışmalarına devam ediyorlar. Nitekim dün oynanan Bakırköy Basket-Bandırma Kırmızı mücadelesinde de 2000 doğumlu Eray Akyüz çok önemli sorumluluklar aldı ve galibiyeti getiren isim oldu. Aslında bu konuyu daha sonra da konuşabiliriz. Şimdi dilerseniz esas konumuz olan Mert Akay’a gelelim.

Mert Akay 12 Temmuz 2000 doğumlu, 1.95 boyunda bir oyun kurucu. Yaklaşık 4 yıldır da kendisini yakından takip etmeye çalışıyorum. İlk olarak saha dışındaki Mert Akay’ı sizlere anlatalım. Alman Lisesi’nde eğitimine devam eden Akay, çok akıllı ve çok çalışkan bir öğrenci. Eğitimine önem veriyor. Bu konu aslında çok önemli. Çünkü hemen hemen çoğu genç oyuncumuz hayatlarını basketbola endeksledikleri için kişisel eğitimlerini maalesef ki bir kenara bırakıyorlar. Halbuki bu işin böyle olmaması gerekiyor. Mert Akay da okul ve basketbolu aynı anda götürebilen nadir öğrencilerden. Bir sene hazırlık okuduğu için şu an lise üçüncü sınıfta. Saha dışında soğukkanlı ve cool bir yapısı var. Arkadaşlarıyla olan diyaloğu oldukça iyidir ve dostlarına çok önem verir. Ayrıca aklında eğitimini Amerika’da sürdürmek gibi bir düşünce de var. Bu konuya da daha sonra değineceğiz. Şimdi isterseniz saha içindeki Mert Akay’a geçelim. Ancak öncesinde takım arkadaşı olan Doruk Dora’nın onun hakkındaki düşüncelerini sizlerle paylaşmak istiyorum. Doruk Dora da 1999 jenerasyonunun önemli görev adamlarından. Ayrıca çok da iyi bir şütör. Sözü Doruk’a bırakalım;

‘’Mert Akay ile yıllardır beraber oynuyoruz. Saha dışında da çok yakın arkadaşız. Saha içinde onunla beraber oynarken kendimi çok rahat hissediyorum. Çünkü pozisyonun içerisinde en doğru kararı vereceğinden eminim. Jest ve mimiklerimiz ile de parkede çok iyi anlaşıyoruz. O da bana gerekli pozisyonları her zaman hazırlıyor. Takımın özelliklerine çok hakim, arkadaşlarıyla çok iyi geçinen bir insan. Onun için saha içindeki komutanımız yorumunu yapabilirim.’’

Mert Akay’ı ilk olarak 2015 yılında Kocaeli’nde düzenlenen Yıldızlar Türkiye Şampiyonası’nda yakın takibe aldım. O turnuvaya Darüşşafaka genel olarak bir yaş küçük oyuncularla gitmişti. Tufan Sabah yönetiminde çeyrek final görmeleri de onlar adına iyi bir başarı olmuştu. Turnuva boyunca da önemli sorumluluklar alan Mert Akay, Kocaeli’nde maç başına 24 dakika sahada kaldı ve 9.1 sayı-2.5 ribaund-3.5 asist ortalamaları tutturdu.

Bu haberle ilgili görüşlerinizi paylaşabilirsiniz...