Ufuk Sarıca: Jenerasyon Değişikliğine İhtiyacımız Var

A Milli Erkek Takımımızda Başantrenör Ufuk Sarıca, EuroBasket 2017’de hazırlıkları ile ilgili olarak değerlendirmelerde bulundu.

İtalya’nın Bormio kentinde Avrupa Şampiyonası hazırlıklarını sürdüren A Milli Erkek Takımımızda Başantrenör Ufuk Sarıca, tbf.org.tr’ye açıklamalarda bulundu.

Ay Yıldızlılarımızın jenerasyon değişikliği içerisinde bulunduğunu kaydeden A Milli Takım Başantrenörü Ufuk Sarıca, süreci şu şekilde değerlendirdi: “Jenerasyon değişikliği dönem dönem her ülkenin başına geliyor. Bizim de bu değişikliğe ihtiyacımız var. Bir anda tüm değişikliği yapmak mümkün değil. Kademeli olarak bunu yapmak lazım. Birkaç genç arkadaşımız vardı, onların sayısını arttırmaya çalışıyoruz. Arkadaşlarımızın rollerini de kesinleştirmeye çalışacağız. Geniş bir kadro açıkladık. Geçiş sürecinde bir takım kadroya dahil olanlar ve kadrodan çıkabilenler de olabilir. Aynı zamanda Avrupa Şampiyonası’ndan sonra çok kısa aralıkta başlayacak Dünya Kupası elemeleri var. Orada da çok büyük belirsizlikler var. Bu bakımdan fazla sayıda genç arkadaşımızla burayı donattık. Artık bu süreci yaşamak ve olumlu kullanmak, bizim adımıza şart olan hadiselerden bir tanesi. Umarım bunu başarırız.”

“AŞAMA KAYDETMEK İSTİYORUZ”

Ev sahipliğimizdeki Avrupa Şampiyonası öncesi sistemi oturtmaya çalıştıklarının altını çizen tecrübeli basketbol adamı, “Biz yine hedef odaklıyız. Ama neye odaklandığımız ve neyi seçtiğimiz ve neyi de yukarı taşıyacağımız önemli. Hedef olmadan bir şeyi yapmak benim doğama aykırı. Hiçbir zaman hedefsiz yola çıkmadım. Bir sistemimiz var ve onu oturtmaya çalışıyoruz. Onun için belli süreler lazım. Bugünden yarına yapılacak bir şey değil. Kendi kulüplerinde başka antrenörlerle çalışan oyuncu arkadaşlarımız da var. Hedefe odaklanmamız çok önemli. Ülkemizdeki turnuvada en iyi dereceyi almak istiyoruz. Ama bununla birlikte jenerasyon değişikliğinde oyuncularımın rolünü ve genç oyuncuların takıma motivesi konusunda da aşama kaydetmek istiyoruz. Biz bütün içinde bunları değerlendirip, aynı zamanda da şampiyonadan en iyi dereceyi almaya çalışacağız” açıklamasında bulundu.

TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Bu haberle ilgili görüşlerinizi paylaşabilirsiniz...