Şut Mekaniğinizi Geliştirmenize Yardımcı Olacak 7 İpucu

Daha iyi şut atmak istiyorsanız başarılı antrenör Jeff Haefner sizin için oldukça değerli olacak 7 önemli ipucu öneriyor.

İşte Jeff Haefner’ın 7 önerisi;

1. Gözlerini Hedeften Ayrıma : Çoğu oyuncu topun havada süzülmesine odaklanır, sen yapma! Hedefini olabildiğince erken belirle ve gözünü hedeften ayırma.

2. Dengene ve Duruşuna Dikkat Et : Dizler hafif bükülmeli ve ayaklar omuz genişliğinde açık. Daha geniş bir temel duruşta şut ayağı önde olsun destek arkada olsun. Daha dar bir duruşta ise iki ayakta çembere bakmalıdır.

3. Topu Doğru Kavra : Top sektirdiğiniz elinizin parmakları topu tutabilecek açıklıkta olmalı ve top parmak uçlarınıza oturmalı, diğer el sadece topa destek vermeli ve topla avuç içinin arasındaki mesafeye dikkat edilmeli.

4. Kusursuz Atış : Şut atarken topun hareketlenmesi yukarı doğru başlamalı, bileklerimiz topun hemen altında ve şut attığımız elimiz çemberle aynı doğrultuda olmalı.

Şuta kalkarken topu mümkün olduğunca önümüzde tutmalıyız, başımızın arkalarına doğru getirmemeliyiz. Vücudunuzu serbest bırakın; harekete başladıktan itibaren ayaklarımız, gövdemiz ve ellerimiz zarif bir koordine içinde olmalı. Dirsek ve bilek düz bir çizgide açılmalıdır.

5. Daha Sağlam Zıpla : Sıçrayabildiğimiz en üst noktaya gelmeden topun elimizden çıkmasına izin vermeliyiz. Bacakların sana gerekli olan sıçrama kuvvetini verecektir, kullan onu! Ve her zaman sıçradığın yere iniş yapmaya çalışmalısın.

6. Gözlemle ve Geliştir : Şutu çıkardıktan sonra parmaklarınız çembere bakmalı ve bileklerin son derece rahat olmalı. Top çembere gidene kadar ellerinizin pozisyonunu değiştirmeyin ve şutu çıkardıktan sonra parmaklarınızın uç noktasından çemberi görebiliyor olmalısın.

7. Yaptıklarının Her Zaman Sağlamasını Yap : Kötü alışkanlıklar çabuk kazanılır ve kötü alışkanlıklara ne kadar kapılırsanız mekaniğinizi etkiler. Tekniğinde hatalar olduğunu mu düşünüyorsun? O zaman derhal hatalarını düzeltmek için çalışmaya başla. Hatalarını kötü bir alışkanlık haline getirmemenin tek yolu bu.

Kaynak: usab.com

Bu haberle ilgili görüşlerinizi paylaşabilirsiniz...