Sessiz Sedasız Gelen, 5 Yıldır Kimlik Bekleyen Bir Potansiyel: Erxhan Osmani

Yazar: Ömür ÖZCAN – Banvit altyapısı mı desek, yoksa Banvit oyuncu fabrikası mı desek, bilemedim. Sanırım bu iki tanım da aynı yola çıkıyor.

Son yıllarda Türk basketboluna birçok önemli isim kazandırdı Banvit. 1996 jenerasyonundan Tolga Geçim gibi bir yeteneği üst seviyeye çıkarttılar. Bu yıl ile birlikte de Rıdvan Öncel (’97), Şehmus Hazer (’99) ve Erkin Şenel (’99) üçlüsü A Takım çatısı altında. Bu çatı altında da her geçen gün sorumlulukları artıyor. Son oynanan Darüşşafaka maçında da Koç Filipovski onlara şans verdi ve özellikle Rıdvan Öncel yine üzerine düşen görevi fazlasıyla yaptı. Banvit altyapısı da çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor. Türkiye’nin her yerini didik didik ediyorlar ve önemli yetenekleri Banvit bünyesine katıyorlar. İşte bu çatı altında, bu ufacık ilçede bir harika potansiyel daha var. O da 4 Ağustos 1998 doğumlu Erxhan Osmani.

Erxhan Osmani, bu yıl Bandırma Kırmızı formasıyla 23 maça çıktı. 2.10 boyundaki power forvet, 14.0 sayı-8.6 ribaund-1.4 asist-1.4 top çalma ortalamalarıyla takımının en kilit oyuncusu konumunda. Bandırma Kırmızı da şu an play-off potasındaysa bunda Erxhan Osmani’nin payı epey büyük. Peki madem bu kadar iyiydi, neden Rıdvan-Erkin-Şehmus üçlüsü ile birlikte A Takım’da yer almadı? İşte bu sorunun cevabını verebilmek için Erxhan Osmani’nin hikayesine göz atmamız gerekiyor. Aslında ben de kendisi hakkında çok fazla bilgiye sahip değilim. Ancak duyduklarımı ve gördüklerimi birleştirince ortaya enteresan bir hikaye çıkıyor. Erxhan, Arnavut kökenli bir oyuncu ve Arnavutluk’ta dünyaya gelmiş. Daha sonrasında eğitimi için Kosova’ya giden Osmani, orada dört yıl kalmış. Hemen ardından da rotasını Türkiye’ye çevirmiş ve ilk olarak Anadolu Efes’in kapısını çalmış. Fakat Anadolu Efes tarafından kabul edilmeyen Erxhan Osmani, ikinci bir şans için Bandırma’nın yolunu tutmuş. Seçmelerde de antrenörlerin gözüne giren Erxhan Osmani için Banvit macerası işte bu şekilde başlamış. Geldikten sonra Türk pasaportu alabilmek için de başvuruda bulunmuş genç oyuncu. Fakat aradan beş yıl geçmesine rağmen hala kimliğini ve pasaportunu alamadı. Bandırma Kırmızı çatısı altında da yabancı oyuncu olarak forma giyiyor. İşte bu sebepten ötürü bir türlü Banvit A Takımı’nda yer alamadı. Siz de takdir edersiniz ki kulüpler, genç bir oyuncu için yabancı kontenjanlarından kolay kolay fedakarlık yapmazlar.

İLK ŞAMPİYONASI 2016’DA

Erxhan, 15 yaşından beri Banvit bünyesi altında ve çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor. Ayrıca onun çok üzücü bir hikayesi daha var. Babası yaşanan bir iş kazası sonucunda gözlerini kaybetmiş. Böyle hüzünlü olaylarla karşı karşıya kalmış Erxhan Osmani‘yi de ilk olarak 2015 yılının Eylül ayında çıplak gözle izledim. Metecan Birsen (’95), Kartal Özmızrak (’95), Erkan Yılmaz (’97) gibi genç oyuncuları izleyebilmek için gittiğim Bandırma’da karşıma Erxhan Osmani (’98) çıktı. İncecik fiziği olan, uzun kollarıyla top sektiren, 2.09 boyundaki Erxhan Osmani. O gün süre alamamıştı belki ama onda enteresan bir şeyler olduğunu hissetmiştim. Bir sene sonra da Gençler Türkiye Şampiyonası için İzmir’in yolunu tuttu. Altyapı basketbolunda yabancı bir genç oyuncuyu yalnızca bir şampiyonada oynatabiliyorsunuz. Banvit de 2016 yılına kadar Erxhan Osmani’yi hiçbir altyapı şampiyonasına götürmedi. Katıldığı ilk Türkiye Şampiyonası’nda da iyi işlere imza attı ve 6 maçta 12.3 sayı-12.1 ribaund ortalamaları yakaladı. Maç tecrübesi konusunda epey sıkıntı yaşadı, faul problemi girdi ve pozisyonlarda zaman zaman aksadı. Fakat ilk macerası için hiç de fena iş çıkarmadı.

Erxhan Osmani bir sonraki yıl ise Bandırma Kırmızı formasıyla TBL’de mücadele etmeye başladı. O sezonun başında da Bandırma Kırmızı dışarıdan sadece bir yabancı oyuncu getirdi. İkinci yabancı olarak da Erxhan Osmani’yi kullandılar ve pota altını ona emanet ettiler. Erxhan da maç eksikliğinin vermiş olduğu sıkıntı ile istikrarsız bir sezon geçirdi. Fakat yine de takımına önemli katkılarda bulundu ve 25 maçta 8.4 sayı-5.4 ribaund-0.6 blok ortalamaları yakaladı.

Beklenen patlamayı ise bu sene ile birlikte yaptı 1998 doğumlu oyuncu. Daha tecrübeli ve daha formda bir şekilde sezona giren Osmani, Türk Telekom karşısındaki 16 sayı-8 ribaundluk performansıyla da henüz ilk maçtan dikkatleri üzerine çekti. Daha sonrasında ise ligde oynadığı 13 maçın 12’sini çift haneli sayılarla noktaladı. İşte bu harika serinin içerisinde bulunan Mamak Ankara DSİ mücadelesini de Ankara’da takip etmiştim. Yürüye yürüye maçı double-double ile tamamladı. 🙂 Ligdeki son maçını 24 Şubat’ta Düzce karşısında oynayan Erxhan Osmani, daha sonrasında ayak bileğinden sakatlandı. Yaklaşık iki aydır da forma giyemiyor. Ancak takımla antrenmanlara başlamış ve gelecek hafta ile birlikte sahalara dönmesini bekliyorum. Playofflarda da takımının ona çok ihtiyacı var. Çünkü kağıt üzerinde takımın en kilit oyuncusu!

ENDER ARSLAN’DAN ÖVGÜ DOLU SÖZLER

Peki Erxhan Osmani neleri çok iyi yapar? Hücum ribaundlarını çok iyi takip eder diyerek başlayalım. TBL’de çıktığı her maçta yaklaşık 3 hücum ribaundu aldı. Uzun kollarının avantajını çok iyi kullanmakla beraber çok da iyi pozisyon alıyor. Ayrıca oyun planlarına da çok sadık. Düzen dışına neredeyse hiç çıkmıyor. Zaten bunu yüzdelerine bakarak da anlayabilirsiniz. Pozisyon neyi gerektiriyorsa onu oynuyor Erxhan, dolayısıyla da iki sayılık atışlardaki yüzdesi %60. Pick and roll oyunlarında hızlı ve doğru devriliyor. Dış şut tehdidi de var aslında. Fakat çok da istikrarlı bir dış şutu olduğunu söyleyemeyiz. Genellikle orta mesafeleri daha çok kullanıyor. Maç başına hemen hemen 2 üçlük deniyor ve şu ana kadar bunları %31 ile soktu. Pas yetenekleri de hiç fena değil ve 1.4 asist ortalaması var. Post-up oynamayı ise pek sevmiyor sanırım. Genelde post’ta aldığı topları yüzü dönük bitirmeye çalışıyor. Eğer iyi bir dört numara olmak istiyorsa mutlaka sırtı dönük oyununu geliştirmeli.

”Erxhan Osmani son zamanlarda gördüğüm en iyi oyunculardan biri. Uzun süredir izlerken bu kadar heyecanlandığım bir isim olmamıştı.” – Ender Arslan

Savunmada ise fiziği ona çok yardımcı. Kanatlarıyla adeta karartıyor pota altını. Yardım savunmasındaki zamanlamaları hiç fena değil ve rakiplerini tuzağa düşürebiliyor.  Fakat zaman zaman da oyundan koptuğuna şahit oldum. Savunma farkındalığı çok da iyi durumda değil. Oyunu daha iyi takip etmeli. Face to face savunmada avantajı var ve rakibinin karşısında rahat bir şekilde kalabiliyor. Çok nadir de olsa onu üç numarada izlediğimiz anlar oldu. Ancak üç numara pozisyonunda oynayabileceğini pek düşünmüyorum. Bacakları çok kuvvetli değil ve üst seviyedeki yüksek tempoyu kaldıramaz. Onun için en iyi pozisyon uzun forvet olacak, bu çok belli.

Velhasıl kelam ülke sınırları içerisindeki en underrated isim olabilir Erxhan Osmani. Aynı zamanda da bana göre ülkedeki en potansiyelli oyuncu. Onu izlemek gerçekten büyük bir keyif. Gelişime açık fiziği insanı heyecanlandırmıyor değil. Kimlik problemi yaşamıyor olsaydı muhtemelen tüm gözlemcilerin gözü şimdi onun üzerindeydi. Dün itibariyle de 2018 NBA Draft’ına ismini yazdırdı. Stilinin Avrupa basketbolu için daha uygun olacağı kanaatindeyim. Ancak ismini yazdırmasına da çok sevindim. Seçilip seçilememesi ayrı bir konu. Bana göre de ilerleyen zamanlarda ismini listeden sildirecek. Asıl önemli olan şey ise artık Erxhan Osmani isminin duyulması. Yani Türkiye Basketbol Federasyonu da artık elini taşın altına koymalı. Çünkü Erxhan beş yıldır kimlik bekliyor. Eğer Haziran ayı öncesinde kimliği gelmezse onu U20 Avrupa Şampiyonası’nda da izleyemeyeceğiz. Kendisi de Milli formayı giymek istediğini defalarca kez söyledi. Umarım bu sıkıntı yakın zamanda çözülür. Çünkü hem Türk basketbolunun Erxhan’a, hem de Erxhan’ın Türk basketboluna çok ihtiyacı var…

Bu haberle ilgili görüşlerinizi paylaşabilirsiniz...