Selçuk Ernak: Genç Oyuncu Benim İçin 20 Yaşına Kadardır

Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi’nin başarılı takımlarından Sakarya Büyükşehir Belediye’nin başantrenörü Selçuk Ernak önemli açıklamalarda bulundu. 

Basketfaul.com’dan Gençalp Kozan’a açıklamalarda bulunan Ernak, kulübün altyapı çalışmaları ve hedefleri hakkında bilgiler verdi.

İşte o röportajdan bir bölüm;

Banvit’te mükemmel sonuç veren pilot takım uygulamasını kulüp olarak Sakarya’da da denemeyi düşünüyor musunuz?

Bunun için öncelikle pilot takımı besleyecek oyuncu havuzuna sahip olmamız lazım ancak şu an bizim elimizde böyle bir oyuncu grubu yok. Geçen sene çok kısıtlı antrenörle çalışan ve bazı jenerasyonlarda yeteri kadar iyi organize olamamış bir takımdık. Bu sene ise hem altyapı antrenör kalitemizi hem de sayımızı çok arttırdık, buna ek olarak U11’den başlayarak diğer yaş gruplarına dağılan kategorilerde altyapı takımlarımızı oluşturduk. Tabii bu takımları A takım potansiyeli gösteren oyuncu sayısını arttırarak genişletmek lazım, ancak bu gerçekleştiğinde pilot takımı kurulabilir çünkü pilot takım başka takımlardan oyuncu transfer etmekle ya da A takıma ulaşamayacak oyuncuları oynatmakla bir başarıya ulaşmaz. Özellikle belli kategorilerde gençler ligi güçsüz olan şehirlerde, ki Bandırma bunlardan biriydi, pilot takım uygulaması çok başarılı oluyor. Eğer bir gün biz de o kadar oyuncu üreten bir altyapı olursak pilot takım kurabiliriz.

Sakarya’yı çalıştırmaya başladığınızdan beri yaklaşık 1 yıl geçmiş. Bu süre zarfında altyapı faaliyetleri konusunda nasıl bir gelişme gördünüz?

Geldiğim ilk döneme göre çok büyük bir fark gördüğümü söylemeliyim. Geçen sezon bittikten sonra altyapının teknik sorumluluğuna Mustafa Aksoy’u getirdik, Mustafa Aksoy hem altyapılarda hem de profesyonel liglerde çok büyük tecrübesi olan bir antrenör. Onun önderliğinde kurduğumuz antrenör kadrosu da çok çalışkan, önü açık ve enerjik bir kadro. Yine o kadronun içinde bizim oyuncu grubumuzu arttıracak bir birim oluşturduk böylece sadece Sakarya çevresinde değil, başka şehirlerde de oyuncular arıyoruz. Bunlar uzun vadeli çalışmalar ve sabırlı olunduğu takdirde meyvesini verecektir. Ben burada bulunduğum kısa süre içerisinde artan kaliteyi gözümle görebiliyorum, böyle uygulamaları bu şekilde senelerce yaparsanız sonuç alabiliyorsunuz. Buradaki yönetimde de böyle bir iştah var, çalışmalarımız umarım uzun soluklu olur.

METECAN’I GENÇ OYUNCU OLARAK GÖRMÜYORUM