Orçun Topçu: “Yaklaşık 150 Sporcumuz ABD’den Burs Kazandı”

UBA International Genel Koordinatörü Orçun Topçu ve aynı zamanda Kamerun Milli Takımı oyuncusu olan antrenör Franck Yangue, altyapibasket.com’a yaptıkları açıklamalarda spor okulu faaliyetleri ve NCAA Onaylı Showcase ile ABD’den burs kazanma süreci hakkında bilgiler verdi.

Daha çok uluslararası turnuva vb. organizasyonları, sporculara ve öğrencilere ABD ile Avrupa’da sağladığı burs imkanları ve ABD Kolej Basketbolu seçmeleriyle tanınan UBA International, bu yıl spor okulu faaliyetlerine de başladı. Kısa bu faaliyetlerden bahsederek, bu alandaki hedeflerinizi anlatır mısınız?

UBA International olarak İstek Özel Acıbadem Okulları ve Kaşgarlı Mahmut Okulları bünyesinde bu sene başladığımız spor okulları faaliyetlerimizi yürütüyoruz. Acıbadem Okulları’nda basketbol ve kids pilates eğitimlerimiz var. Sultangazi’de bulunan Kaşgarlı Mahmut Okulları’nda ise basketbol, voleybol, jimnastik, yüzme ve kids pilates branşlarında eğitimlerimiz var. Bu faaliyetleri başlama amacımızla ilgili olarak da önce şunu belirtmek istiyorum ki bugüne kadar Türkiye’de NCAA Onaylı kolej seçmelerini düzenleyen tek organizasyonuz. Spor okullarımızda, ağırlıklı olarak ABD’ye gitmek isteyen sporcularımıza daha küçük yaşlardan ulaşarak hem basketbol veya diğer branşlardaki eğitimleri olarak, hem de akademik eğitimleri olarak önlerindeki süreçle ilgili daha fazla yardımcı olmayı hedefliyoruz. Onlara önümüzdeki yıllarda bir yol haritası çıkarıyoruz. Ayrıca okullarımızda yabancı antrenörlerle çalışıyoruz. Bunlardan bir tanesi de Franck Yangue. Kendisi Kamerun Milli Takımı oyuncusudur. Aynı zamanda Beykent Üniversitesi öğrencisidir. Onun dışında Sırbistan’dan bir antrenörümüz de var. Derslerimiz İngilizce başta olmak üzere Fransızca, İtalyanca ve Rusça dillerinde de yapılıyor. Gelen sporcular hem spor aktivitesi yapıyorlar hem de ABD’de burs kazanmakla alakalı eğitimler alıyorlar ve bu süreçle ilgili önemli bilgiler ediniyorlar. Bununla birlikte yabancı dillerini de geliştirme fırsatını buluyorlar.

Spor okulu olmanın yanı sıra lisanslı sporcular yetiştirerek resmi veya özel liglerde yer almayı da düşünüyor musunuz?

Bu sene için yarışmacı takımlar oluşturarak kulüpleşme gibi bir düşüncemiz yok. Çünkü öncelikle en azından bir sene sporcuların altyapı eğitimlerine yoğunlaşmalarını istiyoruz. Önümüzdeki yıldan itibaren başka okullarda da spor okulu açılışlarımız olacak. Dolayısıyla zamanla yarışmacı takımlarımız da olacak. Bu sene tamamen temel branş eğitimleriyle birlikte, akademik eğitim sistemine de adaptasyonun sağlanmasını hedefliyoruz.

Geride kalan sezonda İstanbul ve Ankara’da düzenlediğiniz iki tane NCAA Onaylı Kolej Seçmeleri oldu. Bu seçmelerin ardından birçok sporcu da ABD’den burs kazanmayı başardı. Geride bıraktığımız seçmeleri nasıl değerlendiriyorsunuz?

Seçmeler bu sene de güzel geçti. Hem Türkiye’den hem de Avrupa’dan birçok sporcumuzu hayallerine kavuşturmanın mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz. Showcase organizasyonlarına başladığımızdan bu yana yaklaşık 150 civarında sporcu eğitimlerine ve basketbol kariyerlerine ABD’de devam etme fırsatını yakaladı. ABD’den burs kazanma sürecini iki bölüme ayırabiliriz. Birinci bölüm olarak ABD’ye gidiş süreci ve öncesinde yapılan hazırlıklar var. Sporcuların kendilerine en uygun okulu bulabilmeleri ve kendilerini bu okullara en iyi şekilde tanıtabilmeleri çok önemli. İkinci bölüm olarak da ABD’ye gittikten sonra okulunda en iyi performansını gösterip, örneğin lisedeyse üniversiteden iyi bir burs oranı alma hedefiyle çalışmak ve daha sonra da henüz mezun olup Türkiye’ye dönen sporcularımız olmadı ama mezuniyet sonrasında Türkiye’de veya dünyada ilgili spor branşında profesyonelliğe adım atma hedefi var. Biz tüm bu süreçlerde sporcularımızla birlikte oluyoruz.

Bu çok önemli çünkü dışardan da duyuyorum. Yetkisi, belgesi olmayan, merdiven altı diye tabir edilen organizasyonlar da bu çalışmaları yapıyor ama en büyük sıkıntıyı bu organizasyonlar aracılığıyla giden arkadaşlar yaşıyorlar. Biraz insan kaçakçılığı gibi oluyor. Buradan oraya gidiyorsun ama sonrasında bir muhattap bulamıyorsun. Sana oradayken ya da döndükten sonra destek olacak kapasitede organizasyonlar olmuyor. Yani iş belki gitmeniz önemli bir artıyken, gitmeseniz daha büyük artılar kazanacağınız bir duruma geliyor.

Bahsettiğimiz gibi UBA International aracılığıyla birçok sporcu Avrupa ya da ABD’nin yolunu tuttu ancak yakın zamanda farklı bir durum oldu ve genç bir antrenörümüz Avrupa’nın önemli liglerinden biri olan Adriyatik Ligi’nde UBA aracılığıyla görev alma fırsatını yakaladı. Bu konuda neler söylemek istersiniz?

Altyapı olarak baktığınızda aslında tarihte bir ilk. Doğuş Bilgiç İzmir Tofaş Spor Kulübü’nde antrenörlük yapıyor. Kendisiyle bu yıl İstanbul Showcase, Karadağ Kampı Kosova Showcase ve Ankara Showcase’te birlikteydik. Yani yaklaşık bir altı aylık süreç geçirdik. Onunla birlikte oturup değerlendirkten sonra karşısına böyle bir fırsat da çıkarttık. Karadağ’da KK Sutomore takımının altyapı sorumlusu ve Adriyatik Ligi takımlarından KK Mornar Bar’da yardımcı antrenör oldu. Normalde bizim antrenörlerimizin yakındığı durum genelde yurt dışından, bilhassa da Sırp antrenörlerin gelip Türkiye’de çalışmalarıydı. Altyapıda ilk kez bir antrenörümüz gidip oralarda çalışma imkanı buldu. UBA International olarak biz de çok mutluyuz. Bizi orada en iyi şekilde temsil edeceğine inancımız tam.

2018’in Nisan ayında da bir showcase organizasyonunuz olacak. Bununla ilgili bilgi alabilir miyiz?

İstanbul Showcase 2018, 28-29 Nisan’da FMV Işık Okulları Ayazağa Kampüsü’nda yapılacak. Tabii her showcase organizasyonumuzda olduğu gibi birçok yabancı kolej ve lise antrenörü de bu seçmeleri izleyecek. Seçmelere gelen sürpriz isimler de olacak. Onları da zamanla UBA International’ın sosyal medya hesaplarından duyuracağız. Showcase ile ilgili tüm detaylı bilgiler internet sitemizde mevcut ve başvurular da online olarak yapılıyor.

İstanbul Showcase 2018 hakkında detaylı bilgi almak ve başvuruda bulunmak için tıklayınız…

Bu haberle ilgili görüşlerinizi paylaşabilirsiniz...