İyi Bir Lider Olmak İçin 5 Önemli Adım

ÖZEL İÇERİK | altyapibasket.com ekibi olarak bugün lider oyuncu olma noktasında izlemeniz gereken adımlar üzerine bir çeviri ile karşınızdayız.

ABD’de Basketbolun Yönetim Organı olan “USA Basketball” tarafından 2010 yılında Alan Stein imzalı olarak yayınlanan yazıda liderlik için 5 önemli adıma değiniliyor.

Not: Burada yazılanlar altyapibasket.com ekibinin görüşleri değildir. Bu bir çeviri haberdir. Haberin asıl kaynağını en sonda bulabilirsiniz. Keyifle okumanız dileğiyle!

***

İster koç olun ister yardımcı antrenör, ister pivot ister oyun kurucu.. Lider olma beceriniz sizin başarınız kadar takımın da becerisinde rol oynayacaktır.

İşte daha iyi/efektif bir lider olmak için gerekli olan bazı nitelikler.

HATALARINDAN DERS ÇIKAR

İyi bir lider olmak için bazı riskleri göze almalısın, tabii ki hata yapabilirsin. Bu hatalar sınıf ortamında veya sahada olabilir, bunu kabul etmeli ve hatalarından ders çıkarmalısın, hatalarını tekrarlamamalısın!

”Başarı doğru kararlardan.. Doğru kararlar tecrübeden.. Tecrübe ise yanlış verilen kararlardan gelir.”

ÖRNEK OL

Önce insanlara örnek olmalısın, ”Dediğimi yap, yaptığımı yapma” ile efektif bir lider olamazsın. Çevrenin senden liderlik beklemesi için önce kendini lider olarak görmelisin. Başkalarının sorumluluğunu almadan önce kendi sorumluluğunun farkında olmalısın. Takım arkadaşlarının ya da oyuncularının dakik olmasını istiyorsan sen dakik olmak zorundasın. Aklındaki her oyunu bilmelerini istiyorsan sen de onları bilmek zorundasın. Gerçekten liderlik yapmak istediğinde insanlar bunu fark edecektir.

”Ne gerekiyorsa yap, ne zaman yapılması gerekiyorsa yap, elinden gelenin en iyisini yap. Her zaman bu yolda ilerle..”

BAŞKALARININ İHTİYAÇLARINA ÖNCELİK VER