İstanbul Basketbol Altyapı Ligleri Erkek Müsabakalarının Statüleri

İstanbul basketbol altyapı liglerinde 2017 – 2018 sezonu öncesinde statüler İl Basketbol Temsilciliği tarafından açıklandı.

İl Basketbol Temsilciliği tarafından yapılan açıklama şu şekilde;

İstanbul Mahalli Lig maçları 2017 – 2018 Sezonu aşağıdaki statüler doğrultusunda uygulanacaktır.

AA U16 ERKEKLER LİGİ

AA U16 Erkekler Ligi 20 takım ile oynanır. Takımlar, Avrupa ve Asya olmak üzere 2 ayrı bölgeye ayrılır. Avrupa A Grubunu. Asya B Grubunu oluşturur. Maçlar tek devreli lig usulüne göre oynanır. Gruplarında ilk 5 (beş) sırayı alan takımlar Final Grubunu oluşturur. Diğer takımlar ise Klasman Grubunu oluştururlar. Final ve Klasman Gruplarında karşılaşmalar tek devreli lig usulüne göre oynanır. Final Grubunda ilk 3 sırayı alan takımlar İstanbul’un ilk 3 (üç) derecesini oluştururlar. İstanbul’u Türkiye Şampiyonası’nda temsil edecek 5 (beş) takım ise Eleminasyon Maçları sonrasında belirlenir. Karşılaşmalar iki maçlı eleme sistemine göre oynanır. Eşleşmelerde Final Grubunu daha üst sırada bitiren takım ilk maçı deplasmanda, ikinci maçı kendi sahasında oynar. Klasman Grubunda son 2 (iki) sırayı alan takımlar AA U16 Erkekler Ligi’nden düşerler. Klasman Grubunda sondan 3. ve 4. sırayı alan takımlar ile A Ligi’nde 3. ve 4. sırayı alan takımlar ile tek devreli lig usulü karşılaşmalar oynarlar. Bu karşılaşmalar sonrasında ilk 2 sırada yer alan takımlar gelecek sezon AA Ligi’nde oynamaya hak kazanır.

AA U15 ERKEKLER LİGİ

AA U15 Erkekler Ligi 20 takım ile oynanır. Takımlar, Avrupa ve Asya olmak üzere 2 ayrı bölgeye ayrılır. Avrupa A Grubunu. Asya B Grubunu oluşturur. Maçlar tek devreli lig usulüne göre oynanır. Gruplarında ilk 5 (beş) sırayı alan takımlar Final Grubunu oluşturur. Diğer takımlar ise Klasman Grubunu oluştururlar. Final ve Klasman Gruplarında karşılaşmalar tek devreli lig usulüne göre oynanır. Final Grubunda ilk 3 sırayı alan takımlar İstanbul’un ilk 3 (üç) derecesini oluştururlar. İstanbul’u Türkiye Şampiyonası’nda temsil edecek 5 (beş) takım ise Eleminasyon Maçları sonrasında belirlenir. Karşılaşmalar iki maçlı eleme sistemine göre oynanır. Eşleşmelerde Final Grubunu daha üst sırada bitiren takım ilk maçı deplasmanda, ikinci maçı kendi sahasında oynar. Klasman Grubunda son 2 (iki) sırayı alan takımlar AA U15 Erkekler Ligi’nden düşerler. Klasman Grubunda sondan 3. ve 4. sırayı alan takımlar ile A Ligi’nde 3. ve 4. sırayı alan takımlar ile tek devreli lig usulü karşılaşmalar oynarlar. Bu karşılaşmalar sonrasında ilk 2 sırada yer alan takımlar gelecek sezon AA Ligi’nde oynamaya hak kazanır.

AA U14 ERKEKLER LİGİ

AA U14 Erkekler Ligi 20 takım ile oynanır. Takımlar, Avrupa ve Asya olmak üzere 2 ayrı bölgeye ayrılır. Avrupa A ve B Grubunu. Asya C ve D Grubunu oluşturur. Maçlar tek devreli lig usulüne göre oynanır. Gruplarında ilk 2 (iki) sırayı alan takımlar ve en iyi 3. Olan 2 (iki) takım (toplam 10 takım) Final Grubunu oluştururlar. Diğer takımlar ise Klasman Grubunu oluştururlar. Final ve Klasman Gruplarında karşılaşmalar tek devreli lig usulüne göre oynanır. Final Grubunda ilk 3 sırayı alan takımlar İstanbul’un ilk 3 (üç) derecesini oluştururlar. AA U14 Erkekler Ligi’ne TEOG sınavları öncesinde 1’er aylık ara verilir. Karşılaşmalarda TBF’nin açıkladığı U14, U13, U12 ve U11 kuralları uygulanır. Klasman Grubunda son 2 (iki) sırayı alan takımlar AA U14 Erkekler Ligi’nden düşerler. Klasman Grubunda sondan 3. ve 4. sırayı alan takımlar ile A Ligi’nde 3. ve 4. sırayı alan takımlar ile tek devreli lig usulü karşılaşmalar oynarlar. Bu karşılaşmalar sonrasında ilk 2 sırada yer alan takımlar gelecek sezon AA Ligi’nde oynamaya hak kazanır.

AA U13 ERKEKLER LİGİ

AA U13 Erkekler Ligi 16 takım ile oynanır. Takımlar, Avrupa ve Asya olmak üzere 2 ayrı bölgeye ayrılır. Avrupa A ve B Grubunu. Asya C ve D Grubunu oluşturur. Maçlar tek devreli lig usulüne göre oynanır. Gruplarında ilk 2 (iki) sırayı alan takımlar Final Grubunu oluşturur. Diğer takımlar ise Klasman Grubunu oluştururlar. Final ve Klasman Gruplarında karşılaşmalar tek devreli lig usulüne göre oynanır. Final Grubunda ilk 3 sırayı alan takımlar İstanbul’un ilk 3 (üç) derecesini oluştururlar. Karşılaşmalarda TBF’nin açıkladığı U14, U13, U12 ve U11 kuralları uygulanır. Klasman Grubunda son 2 (iki) sırayı alan takımlar AA U13 Erkekler Ligi’nden düşerler. Klasman Grubunda sondan 3. ve 4. sırayı alan takımlar ile A Ligi’nde 3. ve 4. sırayı alan takımlar ile tek devreli lig usulü karşılaşmalar oynarlar. Bu karşılaşmalar sonrasında ilk 2 sırada yer alan takımlar gelecek sezon AA Ligi’nde oynamaya hak kazanır.

AA U12 ERKEKLER LİGİ

2016-2017 sezonunda AU12 Ligi’nde ilk 8 (sekiz) sırayı alan takımlar AA U12 Erkekler Ligi’ni oluştururlar (Galatasaray, Darüşşafaka, Fenerbahçe, Anadolu Efes, Pamukspor, Selimiye, Teşvikiye, Beşiktaş). Maçlar tek devreli lig usulüne göre oynanır. Gruplarında ilk 4 (dört) sırayı alan takımlar Final Grubunu oluşturur. Diğer takımlar ise Klasman Grubunu oluştururlar. Final ve Klasman Gruplarında karşılaşmalar tek devreli lig usulüne göre oynanır. Final Grubunda ilk 3 sırayı alan takımlar İstanbul’un ilk 3 (üç) derecesini oluştururlar. Karşılaşmalarda TBF’nin açıkladığı U14, U13, U12 ve U11 kuralları uygulanır. Klasman Grubunda son 2 (iki) sırayı alan takımlar AA U12 Erkekler Ligi’nden düşerler. Klasman Grubunda sondan 3. ve 4. sırayı alan takımlar ile A Ligi’nde 3. ve 4. sırayı alan takımlar ile tek devreli lig usulü karşılaşmalar oynarlar. Bu karşılaşmalar sonrasında ilk 2 sırada yer alan takımlar gelecek sezon AA Ligi’nde oynamaya hak kazanır.

Bu haberle ilgili görüşlerinizi paylaşabilirsiniz...