Gruplarda Verdiğimiz Mesaj Gayet Net, Şimdi Rakip Gürcistan! #FIBAU16Europe

Yazar: Ömür ÖZCAN | Yıldızlar Avrupa Şampiyonası’nda ilk tur gruplarını tamamladık. Haziran başından beri grup liderliğinin ne kadar değerli, ne kadar önemli olduğundan bahsediyorum. Ancak bir türlü bunu diğer turnuvalarda başaramamıştık. Özellikle U17 Dünya Şampiyonası’nda gruptan lider çıkabilseydik; ilk dört şansımız çok ama çok yüksekti. Ama maalesef olmadı. U16 Avrupa Şampiyonası’nda ise isteğimiz, beklentimiz gerçekleşti. Novi Sad’da Yıldız Milliler, C Grubu’nu lider tamamlayarak herkese net bir mesaj verdi.

Turnuvanın ilk gününde Hırvatistan ile kozlarımızı paylaştık. Roko Prkacin, Ivan Perasovic ve Boris Tisma’lı kadrosuyla turnuvanın önemli ekiplerinden olan Hırvatlar, ilk üç çeyrekte oyunu kontrol eden taraf oldular. Fakat final periyoduyla birlikte öyle bir moda bağladık ki; Hırvatlar karşımızda duramadı. Alperen Şengün ve Tibet Deniz Görener’in yanına üçüncü bir skoreri, yani Batın Tuna’yı ekledik.

2003 doğumlu guard, tamamı son çeyrekte olmak üzere rakip potaya 12 sayı bıraktı. Ben Batın’dan bu performansı geçtiğimiz yıldan beri bekliyordum. Ancak Hırvatların ondan haberi bile yoktu. İşte Batın’ın bu ekstra katkısı ile Hırvatların fişini son çeyrekte çektik ve sahadan 75-70’lik galibiyet ile ayrıldık. Ayrıca Alperen Şengün ve Tibet Deniz Görener’in performanslarına değinmeden de geçmeyelim. Özellikle Alperen, boyalı bölgeyi inanılmaz bir şekilde işledi ve bizi çok rahatlattı.

İkinci günde ise rakip Yunanistan’dı. Yunanlar ilk gün Panzerlerin karşısına çıkmış, sahadan da kıl payı galip ayrılmışlardı. Tehlikeli bir maç bizleri bekliyordu. İşi ciddiye alıp vitesi asla düşürmemeliydik. Maça da istediğimiz gibi başladık. Fakat ikinci çeyrek bir hayli kötüydü. Potamızda tam 32 sayı gördük ve savunmamız alarm veriyordu. Devre arasında Koç Gökhan Güney gerekli hamleleri yapmış, belli. İlk yarıda potasında 53 sayı gören Yıldız Millliler, ikinci yarıda ise savunmada adeta beton gibiydi.

Hele hele son çeyrekte sadece 8 sayı yedik. Hırvatistan maçında olduğu gibi final dakikalarını harika oynadık ve sahadan 79-74 galip ayrıldık. Bu galibiyet ile birlikte de grup liderliğini garantiledik ve rahat bir nefes aldık. Ayrıca bu maç özelinde sevindirici bir diğer nokta daha vardı. Can Maxim Mutaf’ın kardeşi olan David Sarper Mutaf’ın rakip potaya bıraktığı 22 sayı çok önemliydi. Çünkü takımın en önemli skorerlerinden biri Sarper. Eğer ondan istikrarlı katkılar almaya devam edersek, yarından itibaren işimiz daha da kolaylaşacak.

AS OYUNCULARIMIZI DİNLENDİRDİK