#FIBAU17 Grup Kuraları Çekildi, U17 Milliler Büyük Sınava A Grubu’nda Başlayacak!

Albert Schweitzer Turnuvası ile birlikte bu yılın yoğun takvimini açıyoruz. Genç Milli Takımımız, Ömer Uğurata yönetiminde ay sonunda Mannheim’da olacak ve Gençler Avrupa Şampiyonası öncesinde harikulade bir sınav vereceğiz.  Daha sonrasında bizleri Yıldız Milli Takımımızın katılacağı bir Bellegarde Turnuvası bekliyor. Sonrasında da Yıldız Türkiye Şampiyonası ve BGL Finalleri ile normal sezonu noktalayacağız. Haziran ayı ile birlikte de daha yoğun bir takvimimiz var. İlk olarak da U17 Dünya Şampiyonası heyecanı bizleri bekliyor. İki yıl önce düzenlenen son şampiyonanın finalistiydik. Fatih Elbaş yönetiminde gittiğimiz Zaragoza’dan büyük bir başarı ile dönmüştük. Bu yıl ise U17 Dünya Şampiyonası’na 2001 jenerasyonu ile gideceğiz. Turnuvanın da ev sahibi Arjantin. Açıkçası bu tercih bizim adımıza pek de iyi olmadı. Çünkü maç saatleri ile ilgili sıkıntılar yaşayabileceğimizi düşünüyorum. Organizasyona, Rosario ve Santa Fe şehirleri ev sahipliği yapacak.

Gece 01:00 itibariyle de U17 Dünya Şampiyonası’nın grup kuraları çekildi. Grup kuralarına değinmeden önce hangi ülkelerin Arjantin’de olacağına değinelim. Avrupa kıtası ile başlamak istiyorum. U17 Millilerimiz Rosario’ya Avrupa beşincisi olarak gidiyor. Geçtiğimiz yaz Podgorica’da düzenlenen Yıldızlar Avrupa Şampiyonası’nda çeyrek finalde Fransa’ya mağlup olmuştuk ve U17 Dünya Şampiyonası için tek bir şansımız vardı. Biz de o şansı iyi kullandık ve beşincilik maçında Litvanya’yı mağlup ederek Arjantin biletini kaptık. Podgorica’da ilk dört sırada yer alan Fransa, Karadağ, Sırbistan ve Hırvatistan da U17 Dünya Şampiyonası’na katılmaya hak kazandılar.

Amerika kıtasından da beş ülke bu önemli organizasyonda boy gösterecek. Turnuvanın ev sahibi olan Arjantin, Porto Riko, Dominik Cumhuriyeti, Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri Amerika kıtasını U17 Dünya Şampiyonası’nda temsil eden ülkeler. Afrika’dan Mali ve Mısır, Haziran ayının sonunda Arjantin’de olacakken, Asya kıtasından da dört ülke U17 Dünya Şampiyonası’na katılacak. Fakat hangi ülkelerin turnuvada olacağı henüz belli değil. U16 Asya Şampiyonası 8 Nisan’da sona eriyor. Orada ilk dörde giren ülkeler de Arjantin biletlerini ceplerine koyacaklar. Kura çekimi öncesinde torbalar da belli olmuştu. U17 Milli Takımımız ikinci torbadan kura çekimine katıldı. Millilerimiz ile aynı torbada olan ülkeler Kanada, Sırbistan ve Hırvatistan’dı. Birinci torbada ise Fransa, Karadağ, son şampiyon Amerika Birleşik Devletleri ve Asya Şampiyonası’nın birinci yer alıyordu. Üçüncü torbada ise göze çarpan ilk ülke Arjantin. Arjantin’in yanı sıra da Porto Riko ve Asya Şampiyonası’ndan gelecek olan iki takım bu torbada yer aldı. Son torbada ise Asya Şampiyonası dördüncüsü, Mali, Mısır ve Dominik Cumhuriyeti vardı.

Kura çekimine birbirinden önemli isimlerin katıldığını belirtelim. Arjantin Milli Takımı’nın başantrenörü Sergio Santos Hernandez de kura çekiminde bir konuşma yaptı. Ayrıca Arjantin altın jenerasyonunun en önemli üyelerinden olan, ülke kahramanlarından biri olarak nitelendirilen Andres Nocioni de organizasyona katıldı. Sonuç olarak da Milliler turnuvanın A Grubu’nda yer alacak.

İşte U17 Dünya Şampiyonası grupları;

A GRUBU | Türkiye, Porto Riko, Dominik Cumhuriyeti, U16 Asya Şampiyonu

B GRUBU | Mali, U16 Asya İkincisi, Amerika Birleşik Devletleri, Sırbistan

C GRUBU | Kanada, Mısır, Karadağ, U16 Asya Üçüncüsü

D GRUBU | Hırvatistan, Fransa, Arjantin, U16 Asya Dördüncüsü

U17 Millilerin çektiği kuradan biraz da bahsedelim. Açıkçası kağıt üzerinde çok iyi bir kura olarak görünüyor. Ben de kura çekimi öncesinde ABD ve Fransa’dan uzak durmamız gerektiğini söylemiştim. Fakat biraz daha derinden bakınca Arjantin etabı beklediğimizden çok daha zorlu geçecek. İlk olarak gruptaki üç takım da tam anlamıyla kapalı kutu. Oyun tarzlarını, geleneklerini ve oyuncu kalitelerini maalesef ki bilmiyoruz. Ayrıca ABD ve Fransa gibi ülkelerle ilk turda karşılaşmak çok daha iyi olabilirdi. Çünkü ilk günlerde oynayacağımız maçları bir şekilde telafi edebiliriz. 2016 yılını hatırlayın lütfen. Son U17 Dünya Şampiyonası’nda Amerika Birleşik Devletleri ile aynı grupta yer aldık. Evet, bizi çok rahat bir şekilde mağlup ettiler ama daha sonrasında finale kadar karşımıza çıkmadılar. Bu yıl ise avantajı elimize geçirmek istiyorsak mutlaka grubu lider tamamlamalıyız.

Ayrıca henüz U17 Milli Takımımızın teknik kadrosu da belli değil. Koç değişikliği yaşanacak sanırım. Sene başında bu görev için en uygun aday Yakup Sekizkök’tü ve Yakup Koç o sıralar Darüşşafaka Genç Takımı’nı çalıştırıyordu. Fakat Ergin Ataman, Anadolu Efes’in başına geçince Yakup Sekizkök de Daçka’dan ayrıldı ve Anadolu Efes teknik kadrosuna katıldı. Dolayısıyla da U17 başantrenörlüğüne kimin getirileceği hala merak konusu. Ayrıca nasıl bir oyuncu kadrosu ile Arjantin’e gideceğimiz de bir diğer önemli detay. Podgorica’da fiziksel olarak undersize bir ekibimiz vardı. Atletik takımlara karşı da çok zorlandık ve turnuvayı ilk dört içerisinde kapatamadık. Bakalım Arjantin’e nasıl bir oyun grubu ile gideceğiz. Şampiyona 30 Haziran tarihinde başlayacak ve 8 Temmuz’da oynanacak final maçıyla birlikte sona erecek. Umarız Arjantin’den hem madalya ile döneriz hem de oyuncularımızın performanslarını bir tık daha yukarı çıkartırız.

 

Bu haberle ilgili görüşlerinizi paylaşabilirsiniz...