Sosyal Medya:

Haberler

Ergin Ataman: Türk Oyuncular Kesinlikle Devşirme Olmamalıdır

Anadolu Efes Başantrenörü Ergin Ataman, Euroleague şampiyonluğunun imkansız olmadığını, önemli olanın çok çalışmak ve inanmak olduğunu söyledi.

Sezona Cumhurbaşkanlığı Kupası zaferi ile başlayan, ligde ve Euroleague’de yoluna kayıpsız devam eden Anadolu Efes, Euroleague’de oynayacağı Zalgiris Kaunas maçı öncesi hazırlıklarına devam etti.

Koç Ergin Ataman, çarşamba günü oynayacakları Zalgiris maçı öncesi Anadolu Efes’in son durumu, 5 yabancı kuralı ve hedefleri hakkında Demirören Haber Ajansı’na (DHA) özel açıklamalarda bulundu.

“ŞU ANKİ YABANCI MODELİNİN YANLIŞ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM”

Federasyon tarafından bu sezon uygulamaya konulan 5 yabancı modelinin yanlış olduğunu belirten Ergin Ataman, “Bu sene bu durum takımlarımız için ciddi bir sıkıntı. Özellikle bizim için, Euroleague’de oynayan diğer takımlarımız için ve Avrupa Kupaları’nda oynayan diğer takımlarımız için ciddi bir sorun. Bazı oyuncularımızı hafta sonu oynanan maç temposundan dolayı çıkarmak zorunda kalıyoruz. 1 ya da 2 gün ayrı idmanlar yapıyoruz. Mesela maç günü onları bireysel olarak ayrı çalıştırıyoruz. Maçtan sonraki gün oynayan oyuncular yorgun oluyorlar. Bu sefer yine hep birlikte antrenman yapamıyoruz. Bunlar ciddi anlamda Avrupa Kupası’nda oynayan takımlarımız için bir handikap. Biz kendi içimizde bir takım sistemlerle bunu çözmeye çalışacağız. Ben de Türkiye’deki yerli oyuncuların daha çok oynaması gerektiğini uzun yıllardır belirtiyorum ama federasyonun bu modelinin yanlış ve sakıncalı olduğunu düşünüyorum” dedi.

“TÜRK OYUNCULAR KESİNLİKLE DEVŞİRME OLMAMALIDIR”

Türkiye’de oynayan devşirme oyuncuların milli takıma hiç bir faydası olmadığını ve doğru modelde bir Türk oyuncunun muhakkak sahada olması gerektiğini vurgulayan tecrübeli koç, “Doğru model, sahada mutlaka oynayan bir Türk oyuncu olmalı ve bu Türk oyuncu kesinlikle devşirme oyuncu olmamalı. Bugün ülkemizde sanıyorum 6-7 tane devşirme oyuncu var fakat bunların hiç bir tanesi milli takımda oynamıyor. Çoğunun zaten artık yaşları geçti. Bunların Türk basketboluna bir faydası yok. Yani biz oyuncu sayısını düşürdük ki milli takımda daha çok oyuncu yer alsın. Bir kere bu devşirmelere de mutlaka bir formül bulmamız gerekiyor ligdeki maçlar için. Ayrıca sahada yer alacak bir tane gerçek Türk oyuncu yani milli takımda yer alabilecek bir oyuncunun 40 dakika sahada yer alması gerekiyor. O oyuncu değişir veya sahaya çıkan oyuncu sayısı da değişebilir. Bunu uzun zamandır söylüyorum, yabancı oyuncu sayısı 7 veya 8 olabilir. Yani yabancı oyuncular kendi aralarında değişirken yerli oyuncular da kendi aralarında değişir. Böylelikle takımların kadrolarında 7’nci, 6’ncı olarak Türk oyuncuları benchte oturtacaklarına rotasyonda olurlar. Gerçekten oynayacak ve milli takıma katkı sağlayacak kadrodaki oyuncular da sahada gerçekten o 40 dakikayı paylaşırlar. Rol oyuncusu olmaktan çıkıp, gerçek oyuncu sıfatına girerler. Bu teklifi federasyona yaptım, hatta Obradovic’in de röportajını izledim ‘kimse bize sordu mu ki’ dedi. Bana da sorulmadı. Ben söyledim ama pek kale alan olmadı. Bana göre yabancı oyuncu sayısının indirilmesi konusunda tamamen popülist bir yaklaşım yapıldı. Bunun ben milli takıma faydalı olamayacağı gibi Avrupa Kupası’nda bizler gibi olan kulüplere de zarar vereceğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Kaynak: dha.com.tr

Önemli Haberleri Kaçırmayın!

Aşağıdaki formla haber bültenimize kayıt olabilirsiniz!

SEÇMELER

Diğer Haberler > Haberler