Efe Ergi Tırpancı: Obradovic Bana Hayal Kurmayı Öğretti

Basketbol Gençler Ligi’nin finalisti Fenerbahçe’nin yıldız oyuncusu Ergi Tırpancı, Hürriyet Gazetesi’nin sorularını yanıtladı.

Basketbol Arena’nın sorularını cevaplayan genç oyuncu, Fatih Saboviç ile gelecek planlarından ailesine, Obradovic’ten Stefan Zweig’a kadar birçok konuya değinerek keyifli bir sohbet gerçekleştirdi.

“SPOR PSİKOLOJİSİ OKUYACAĞIM”

* Kendini geliştirmek açısından neler yapıyorsun Ergi?

ERGİ TIRPANCI: Haliç Üniversitesi’ne bu sene yeni girdim. Psikoloji okuyacağım. Merak ettiğim bir bölümdü. Türk tarihini ele alan kitaplar da okuyorum. İngilizce dersi almaya başladım. Buradaki abilerimden de yardım alıyorum.

* Eğitiminde gelmek istediğin nokta nedir?

ERGİ TIRPANCI: Ailem bu konuda çok ısrarcı oldu. “Allah korusun bir sakatlık olur” dediler. “Her zaman kolunda bir altın bileziğin bulunsun” dediler. Ben de hep çalıştım. Geçen sene Gençler Ligi’nde oynadım, deplasmanlarda test çözüp bir şekilde açığımı kapattım. Psikoloji okumamın sebebi de, aslında spor psikolojisi yüksek lisans yapabilmek… Sporun içinde kalmak istiyorum profesyonel kariyerimi bitirdikten sonra… 35’inde emekli olursan, ne yapacaksın?

“OBRADOVIC BANA HAYAL ETMEYİ ÖĞRETTİ”

* İlerleyen yıllarda nerelerde görüyorsun kendini?

ERGİ TIRPANCI: Bu takımla beraber EuroLeague kupasını kaldırmak istiyorum. Bunu hayal ediyorum şu anda… Bir EuroLeague oyuncusu olmak istiyorum. Obradoviç bana hayal etmeyi öğretti. Ben de Bogdan Bogdanoviç gibi bir EuroLeague yıldızı olmayı amaçlıyorum.

* Kendine kimi örnek alıyorsun? Bunun sebebi nedir?

ERGİ TIRPANCI: Bogdan Bogdanoviç… Onun gibi bir EuroLeague oyuncusu olmak isterim. Kendisini 4 senedir inanılmaz geliştirdi. Pick & roll oynayışı… Özellikle her pick & roll sonrası istediğini alışı… Oyun görüşü ve kararlılığı…

“FAVORİ KİTABIM: STEFAN ZWEIG’DAN SATRANÇ”

* Seni bugüne dek yaşamında hangi kitap en çok etkiledi?

ERGİ TIRPANCI: Stefan Zweig’ın Satranç kitabı çok etkilemiş ve ilgimi çekmişti.

RÖPORTAJIN TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ