Drazen Petrovic’leri, Magic Johnson’ları Görmüş Büyük Bir Çınar: Albert Schweitzer!

Yazar: Ömür ÖZCAN | Mart ayının sonları ve Nisan ayının başları her zaman altyapı basketbolu için çok önemli olmuştur. Yaz döneminin yavaş yavaş yaklaşmasından ötürü ülkeler, jenerasyonlarını bu dönemde tanımaya özen gösterirler. Özellikle 2018 gibi, sonu çift sayı ile biten yıllarda da Almanya’nın Mannheim kentinde çok önemli bir turnuva düzenlenir. İki yılda bir düzenlenen bu organizasyonun adı da Albert Schweitzer. Belki de altyapı basketbolunun en prestijli hazırlık turnuvası. Bu yıl 29.su düzenlenecek ve her zamanki gibi Genç Milli Takımımız da orada olacak. Bu etabın en köklü ülkelerinden biriyiz ve başarılarımız da fazlasıyla göze çarpıyor. Ama öncelikle organizasyonun tarihçesine biraz değinmek istiyorum.

Mannheim’ın ev sahipliğindeki bu özel turnuva ilk kez 1958 yılında düzenlenmiş ve sekiz takım ile oynanmış. Organizasyonun ilk şampiyonu da Belçika olmuş. Ayrıca Belçika bununla da yetinmeyip iki sene sonra tekrar kürsünün en üst basamağındaki yerini almış. Fakat daha sonrasında organizasyona altı yıllık bir ara veriliyor. 1966 yılında tekrar başlayan turnuvada bu kez Amerika Birleşik Devletleri’nin hegemonyası başlıyor. 1973-1996 yılları arasında düzenlenen 12 turnuvada, tam 10 kez kürsünün en üst basamağına çıktı Birleşik Devletler. Fakat o tarihler arasında bir Yugoslavya şampiyonluğu da var. Tahminlerim doğruysa; Yugoslavların efsanevi oyuncusu, Sibenik’in altın çocuğu Drazen Petrovic ile gelen bir şampiyonluk bu. Yanlış hatırlıyorsam da lütfen düzeltin.

1996 yılı sonrasına ve Milli Takımlarımızın Mannheim’daki maceralarına göz atmadan önce biraz orada yer alan eski efsanelere değinmek istiyorum. Zira liste hayli kabarık. 🙂 Kuşkusuz ilk göze çarpan isim Earvin Magic Johnson. Los Angeles Lakers efsanesi, 1992 Rüya Takım’ın en önemli oyun kurucusu olan Magic Johnson.  Earvin haricinde Vince Carter, Kevin Garnett, Baron Davis gibi çok önemli Amerikalı oyuncular da bu organizasyonda boy gösterme şansı yakalamış.

Bu haberle ilgili görüşlerinizi paylaşabilirsiniz...