Çocukların Yeni İlham Kaynağı: Cedi Osman

A Milli Erkek Basketbol Takımımız, EuroBasket 2017’de şu ana kadar herkesin takdirini kazanırken, kuşkusuz en dikkat çeken isim Cedi Osman oldu.

Rusya maçıyla harika bir başlangıç yapan genç yıldız sonrasında sürekliliği de sağlayarak takımın en önemli kozlarından biri haline geldi. Cedi’nin ilk günden bu yana Türk basketbolundaki varlığı zaten onun değerini ortaya koyuyordu. Fakat açıkçası bu beş maçlık süreç onu ülke basketbolu adına farklı bir noktaya getirdi.

Kerem Tunçeri, Hidayet Türkoğlu, Mirsad Türkcan, İbrahim Kutluay, Mehmet Okur gibi yakın geçmişteki çocuklar ve gençler (şimdinin gençleri ve orta yaşlıları) üzerinde iz bırakan isimlerin ardından Türk basketbolu milli takım performansı açısından bir arayış sürecine girmiş gibi görünüyordu. 12 Dev Adam’ı herhangi bir karşılaşmada izlerken insanlara heyecan verecek, çocukların sokakta kendisini taklit edeceği bir yıldıza ihtiyacımız vardı. Sergilediği performansa baktığımızda o yıldızı bulmuş olduğumuzu düşünüyorum! Cedi Osman bugünlerin sinyalini 2015 Eylül ayında Berlin’de Nowitzki’nin son turnuvasında Almanya’yı mağlup ettiğimiz mücadelede vermişti. O karşılaşmanın son çeyreğinde aldığı sorumluluk bugünlerde yaptığının sadece küçük bir bölümüydü.

DOĞRU ROL MODELLER

Belki de bu turnuva bittiğinde Türkiye ev sahibi olduğu 2001 Avrupa Basketbol Şampiyonası ve 2010 Dünya Basketbol Şampiyonası gibi dillere destan bir zafere imza atamayacak. Fakat gelecek adına “yalancı” madalyalardan daha büyük bir kazanımı olacak gibi görünüyor. Bu savaşçı milli takım beraberinde çocukların sokakta topu eline aldıklarında olmak isteyecekleri yıldızı getirdi. Cedi Osman, Anadolu Efes ve milli takımlar göz önüne alındığında uzun zamandır üst seviye basketbol oynuyor. Yakın zamanda NBA’de son 3 finalde yer alan ve 1 kez şampiyonluğa ulaşan Cleveland Cavaliers’ın formasını giyecek. Kendisinin zaten uzun süredir önemli bir rol model olduğunu söyleyebilirsiniz. Buna katılmamak elde değil. Ancak artık kendisinin etki kapasitesi tümüyle ulusal ve potansiyelini düşünürsek yakın gelecekte tamamen uluslararası bir duruma gelecek. Türk basketbolunun hayal ettiğimiz yerlere ulaşması açısından doğru rol modellerin sayısının artması gerekiyor. Cedi Osman hem kişiliği, hem de saha için performansı ile bu bayrağı taşıyacak en doğru kişiydi. Zaten şu an A Milli Erkek Basketbol Takımı kadrosunda yer alan Kenan Sipahi ve Furkan Korkmaz kendisini çok fazla yalnız bırakmayacak, hatta sağlayacakları rekabetle birbirlerini daha da yukarıya çekeceklerini düşünüyorum.

ÇOCUKLARIN YENİ İLHAM KAYNAĞI

Uluslararası anlamda 2013’de Riga’da U18 Avrupa Şampiyonluğu, 2014’de Yunanistan’da U20 Avrupa Şampiyonluğu yaşayan 1995 doğumlu oyuncu 2014 yazında A Milli Erkek Basketbol Takımı ile Dünya Basketbol Şampiyonası’nda oynadı. 2015’te EuroBasket ile bir kez daha milli takım forması giyen genç oyuncu an itibariyle ülke basketbolunun en önemli isimleri arasında yer alıyor. Henüz 22 yaşında olan Cedi Osman uzun yıllar boyunca çok fazla çocuğa ilham vereceğe benziyor! Onun vereceği ilhamın çok daha fazla şeyi beraberinde getirmesini umuyorum.

Mertkan Üçüncüoğlu

Bu haberle ilgili görüşlerinizi paylaşabilirsiniz...