Başarılı Bir Altyapı Antrenörünün 5 Karakteristik Özelliği

altyapibasket.com olarak yabancı kaynaklardan yaptığımız bilgi paylaşımlarında bugün antrenörlere yönelik bir içerik yer alıyor.

ABD Basketbol Gençlik Geliştirme Kılavuzu’nda yer alan Coaching The Game (Maç Koçluğu) bölümünde altyapı antrenörlerinin sahip olması gereken bir takım özellikler bulunmaktadır.

İşte o bölüm

Bir kişinin basketbol antrenörlüğü yapmaya karar vermesinin pek çok nedeni var. Bazılarımız oyuna bir şeyler geri vermek ya da oyunun içinde kalmak isteyen eski oyuncularız. Bazılarımızın basketbol oynayan çocukları var ve biz onların takımına koçluk yapmak için gönüllü olarak bu işe soyunduk. Diğerleri ise topluluklarının ihtiyaçlarını doldurmak için koçluk yapmaktadır. Ayrıca, genellikle eğitmen olarak anılan, sezon dışında oyuncularla çalışan ama maç içinde onlara koçluk yapmayan antrenörler de vardır. Sebebiniz ne olursa olsun, genç oyunculara koçluk yapmak, üst düzeyde sorumluluk ve olgunluk gerektirir.

Genç oyunculara antrenörlük yapmak heyecanlı, faydalı ve eğlenceli olmayı gerektirir. Kendinizi hazırlamak, başarılı bir gençlik/altyapı antrenörü olmak için aşağıdaki özellikleri dikkate alın:

SABIR: Çocuklar için koçluk yaptığınızı hatırlayın. Genç oyuncuların öğrenmenin yanı sıra aynı zamanda hata yapma fırsatı ve özgürlüğüne de ihtiyaçları vardır. Koç olarak sizin rolünüz öğretmek ve oyuncularınızın hatalarından ders çıkarmasına yardım etmektir. Oyuncularınızın kusursuz bir şekilde oynamasını beklemek yerine, hata yapmalarına olanak tanıyın. Bu yaklaşım oldukça sabır gerektirir ama uzun vadede oyuncu ve takımın gelişimini en üst seviyeye çıkarır.

DUYGUSAL OLGUNLUK: Temel seviyelerde bile, basketbol karşılaşmalarının tansiyonu yüksek olabilir.. Sizin göreviniz her koşulda sorumlu bir yetişkin gibi davranmaktır. Bu haklı olduğunuzu bildiğiniz belirli durumlarda bile öfkenizi kontrol etme anlamına gelir. Bir lider olarak sizin oyuncularla, görevlilerle, ailelerle, hakemlerle ve diğerleriyle olan ilişkiniz gözetim altındadır ve bu her durumda baskıyı yönetmenizi gerektirir.

BASKETBOL BİLGİSİ: Bir ekibin, grubun veya bireyin antrenörü olarak, çalıştığınız düzeyle ilgili olarak fundamental, kurallar ve çeşitli stratejiler hakkında bir anlayış geliştirmeniz gerekecek. Başlangıç düzeyleri yalnızca temel eğitim gerektirir ancak aynı zamanda yeni başlayanların ilgisinin devam etmesini sağlama konusunda etkinizi anlamanızı da sağlar. İleri seviye, daha derin basketbol eğitimi ve koçluk için daha felsefi bir yaklaşım gerektirir.

Bu haberle ilgili görüşlerinizi paylaşabilirsiniz...