Aile Rehberi: Velilerin Yapmaması Gereken 5 Şey

ÖZEL İÇERİK | altyapibasket.com ekibi olarak çeviri çalışmalarımızda bugün velilerin oyunculara yönelik davranışlarıyla ilgili bir içerikle karşınızdayız.

Not: Burada yazılanlar altyapibasket.com ekibinin görüşleri değildir. Bu bir çeviri haberdir. Haberin asıl kaynağını en sonda bulabilirsiniz. Keyifle okumanız dileğiyle!

Genç bir basketbolcunun ebeveyni olarak çocuğunuz için olumlu bir ortam yaratmak sizin işinizdir. Bu da sizin disiplinli olmanızı gerektirir. İşte size yardımcı olacak temel bir kontrol listesi;

1) M.S.A’dan Kaçının (M.S.A= Maç Sonu Analizi)

Karşılaşma sonrasında genelde sporcular eve aileleriyle dönerler. Arabada veliler genellikle çocuklarına maç sırasında neleri iyi, neleri kötü yaptıklarını anlatır.

-Neden boşken daha fazla şut atmadın?

-Hücumda daha hareketli olman lazım. Böyle yaparsan takım arkadaşların topu sana verecektir.

-Bugün pek savunmayı zorlamadın. Yorgun muydun?

Velilerin bakış açısına göre bu gözlemler konuyu tartışmak adına geçerli noktalar gibi görünüyor. “Ayrıca maç henüz yeni bitmişken çocuğumun karşılaşmada yaptıklarının üzerine gitmek önemlidir” diyor ilgili veli.

Sorun şu ki M.S.A genç bir oyuncunun oyundan aldığı zevki kaçırabilir. Sonuçta parkede ayrıldıktan sonra kim analiz edilmek ister ki ? (Özellikle arabada arkadaşları varsa bu daha moral bozucu olabilir). Bu antrenörün işidir. Anne ve baba olarak çocuğunuza soluklanması için bir fırsat verin ve “Yapıcı Eleştirilerinizi” sonraki günlere, karşılıklı olacak şekilde saklayın. Maç sonrası pozitif ve kısa süreli konuşmalar önemlidir.

2) Kendinizi “Mükemmel Örnek” Olarak Göstermeyin

“Hadi sana nasıl oynadığımı göstereyim” Çocuğunuza hiç böyle şeyler söylediniz mi? Söylediyseniz çocuğunuzun tepkisini fark ettiniz mi? “Yine başlıyoruz”

Sakin olun. Çoğu ebeveyn gibi çocuklarınıza temel bilgileri kendi deneyimleriniz aracılığıyla öğretmek istersiniz. Çocukların zihninde temel becerileri öğretmek ile göstermek arasında ince bir çizgi var. Her zaman kızınız ya da oğlunuz için orada bulunduğunuzu unutmayın. Başka bir seçenek yok. Çocuğunuz size gelip yardım isteyene kadar bekleyin. Bu en etkili yaklaşım olacaktır.

3) Maçlarda Kenarda Bağırıp, Çığlık Atmaktan Kaçının