2016 Yazına Damga Vuranlar: Yiğit Arslan

Altın Jenerasyon son turnuvasında bronz madalya elde ederken takımın bu başarısında Yiğit Arslan önemli rol oynadı.

1996 doğumlu guard Spor Toto Basketbol Ligi takımlarından Tofaş’ta forma giyiyor. Son 2 yılda gösterdiği gelişimle öne çıkmaya başlayan Yiğit Arslan artık A Takım seviyesine uyum sağlamış gibi görünüyor. 2013 yılında Sakarya’daki Genç Erkekler Türkiye Şampiyonası’nda Tofaş B Takımı ile dikkatleri çeken genç oyuncu bir sonraki yıl ise Konya’da düzenlenen U18 Genç Erkekler Avrupa Şampiyonası’nda kendine yer bulma fırsatı elde etti.

Yıldız takım senesinde çok dikkat çekmeyen fakat zaman ilerledikçe kendisini her anlamda geliştiren Yiğit Arslan komple bir oyuncuya dönüştü. Altın Jenerasyona Konya’da dahil olan ve Genç Erkekler Avrupa Şampiyonası’nda üstü üste ikinci zaferi kazanan Türkiye’de 4.4 sayı 2.7 ribaund ortalamaları ile tamamlayıcı bir rol üstlenen genç oyuncu Tofaş’ta da süre almaya başladı. 2014-2015 sezonunda hem Spor Toto Basketbol Ligi hem de EuroChallenge’da oynama fırsatı yakalayan Yiğit Arslan sezon sonunda bir alt lige düşme üzüntüsü yaşarken, U19 Dünya Şampiyonası’nda boy gösterme fırsatı elde ederek bireysel anlamda gelişimini sürdürdü. Bu turnuvada da takımın -bağlayıcı- oyuncuları arasında yer alan Yiğit Arslan maç başına 18.1 dakika 5.6 sayı 2.4 ribaund ortalamalarıyla gelen bronz madalyada pay sahibi oldu.

yigitarslan1

2015-2016 sezonu başında Orhun Ene yönetiminde Spor Toto Basketbol Ligi’ne dönmek için önemli bir kadro kuran Tofaş’ta 40’tan fazla maça çıkan 1996 doğumlu oyuncu elde ettiği deneyimi en iyi şekilde Finlandiya’ya taşıdı. Helsinki’de düzenlenen 2016 U20 Ümit Erkekler Avrupa Şampiyonası’nda takımın en skorer 3. oyuncusu konumunda olan Yiğit Arslan ceza şutlarındaki başarısıyla öne çıktı. Şampiyona sonunda maç başına 23.8 dakika 9.4 sayı 4.3 ribaund 2.4 top çalma ortalamalarına ulaşan genç oyuncu aynı zamanda top çalma alanında zirvede yer aldı.

Yiğit Arslan, Helsinki’de özellikle sakin oyun yapısı ile öne çıktı. Bundaki en büyük pay olarak yaklaşık 2 sezondur Tofaş’ta aldığı süreleri gösterebiliriz. Sürekli olarak oyununun üzerine koyan ve Yıldız Takım senesinden bu yana kendisini geliştiren genç oyuncu için maçı içi konsantrasyonu ile de dikkat çekiyor. Bu konsantrasyon savunmasına da yansıyor ve top çalma konusundaki başarısı da bunun en önemli kanıtı. Maç içerisinde kritik anlarda attığı ceza şutları göze çarpıyor. Fakat şut konusunda genel olarak bir istikrara ihtiyacı var. Şut mekaniği buna oldukça müsait. Yiğit Arslan en başından beri bahsettiğim şekilde hem savunmada hem de hücumda bir takımın sahip olmak isteyeceği tamamlayıcı bir oyuncu. Oyunundaki bu gelişimi devam ettirdiği sürece üst seviyede kalmaya devam edecektir.

Bu haberle ilgili görüşlerinizi paylaşabilirsiniz...