2016 Yazına Damga Vuranlar: Onuralp Bitim

Türk basketbolunun yakın gelecekte önemli şeyler beklediği isimler arasında yer alan Onuralp Bitim, 2016 yazında da dikkatleri üzerinde toplamayı başardı.

Eski basketbolcu Mustafa Kemal Bitim’in oğlu olan Onuralp şu anda kendi jenerasyonunun belki de dünyada en önemli isimleri arasında yer alıyor. Kariyerine İzmir’de başlayan 1999 doğumlu oyuncu Küçük Erkeklerde 2012 yılında şampiyonluk, 2013 yılında ise üçüncülük başarısı elde etti ve sonrasında Anadolu Efes’e geçiş yaptı. 2014 yılında Bursa’da Yıldız Erkekler Türkiye Şampiyonası’nda mutlu sona ulaşan Anadolu Efes’in önemli isimleri arasında yer alan Onuralp Bitim maç başına 14.5 sayı 6.6 ribaund 1.5 top çalma ortalamaları elde etmişti.

2014 yazında kendinden büyük oyuncuların yer aldığı Letonya’da düzenlenen U16 Avrupa Basketbol Şampiyonası’nda oynama fırsatı elde eden genç oyuncu 7.7 sayı 4.4 ribaund 1.8 asist ortalamaları yakalamıştı. Türkiye o turnuvada 4. olurken, Onuralp Bitim önemli bir tecrübe elde ediyordu. 2015 yılında bu kez kendi jenerasyonuyla bir kez daha Yıldız Erkekler Türkiye Şampiyonluğu yaşayan oyuncu aynı zamanda Konya’da düzenlenen TBF Uluslararası Yıldız Erkekler Şampiyonası’nda mutlu sona ulaşan ekibin en önemli oyuncuları arasında yer alıyordu.

2015 Yıldız Erkekler Türkiye Şampiyonası: 6 Maç; 22 sayı 9.6 ribaund, 2 asist, 2.3 top çalma 1.5 blok

2015 TBF Uluslararası Yıldız Erkekler Şampiyonası: 7 Maç; 19.8 sayı, 7.8 ribaund, 1.4 asist

2015 U16 Yıldız Erkekler Avrupa Şampiyonası: 8 Maç; 22.4 sayı, 5.9 ribaund, 1.6 asist, 1.6 top çalma

2016 U17 FIBA Dünya Şampiyonası: 7 Maç; 11.3 sayı 5.7 ribaund, 1.4 asist,

2015 Jordan Brand Classic Kampının dikkat çeken isimleri arasına giren Onuralp Bitim, aynı yaz Litvanya’da düzenlenen U16 Yıldız Erkekler Avrupa Şampiyonası’nda bronz madalya kazanan ekibin parçası olurken, aynı zamanda Ahmet Can Duran ile beraber en iyi beşte yer alma fırsatı bulmuştu. 2015-2016 sezonunu ABD’nin Huntington Prep Lisesi’nde geçiren genç oyuncu 2016 Haziran ayında ilk kez katıldığımız U17 Dünya Basketbol Şampiyonası’nda gümüş madalya kazanan takımın parçası olarak karşımıza çıktı. Şampiyonaya istediği başlangıcı yapamasa da yarı finalde İspanya karşısında sergilediği 23 sayı 10 ribaund 3 top çalmalık performansla finali getiren isim olmuştu.

Bu yaz Türkiye’ye dönüş yapan Onuralp Bitim büyük ihtimalle Anadolu Efes A takımı kadrosunda yer alacak. Son olarak Basketball Without Borders kampında boy gösteren 1999 doğumlu oyuncunun skor yapabilme yeteneğiyle öne çıkıyor. Atletizmi ve kritik anlarda aldığı sorumluluk ile bulunduğu takımlara liderlik etme konusunda önemli işlere imza attı. Açık sahada durdurulması zor olan Onuralp Bitim aynı zamanda fiziksel avantajı nedeniyle savunmada da rakiplerine güçlük çıkartıyor. Ribaund konusundaki başarısı da onu farklılaştıran bir diğer nokta.

Eksik yönlerine değinecek olursak henüz doğru hücum tercihlerini yapma konusunda sıkıntı yaşıyor. Sahip olduğu yüksek özgüven onu zaman zaman yanlış şut tercihlerine yönlendirebiliyor. Dış atışlarda kritik anlarda önemli işler yapsa da yüzdesinin düşük olması da bunun gösteriyor. Top kaybı oranını da azaltması gerekecek. Oyununu geliştirmek adına sürekli çalışan Onuralp Bitim önündeki zamanı iyi değerlendirdiği takdirde NBA hayalini gerçekleştirmemesi için  bir sebep görünmüyor.