2016 Yazına Damga Vuranlar: Marko Pecarski

Yugoslavya ekolü takımlarından olan ve son dönemde yetiştirdiği yıldızlarla öne çıkan Sırbistan’da sıradaki isim Marko Pecarski olarak göze çarpıyor.

2000 doğumlu Marko Pecarski, 2014 yılındaki Euroleague Next Generation Turnuvasından bu yana Avrupa basketbolunun pür dikkat izlediği ve izlemeye devam edeceği oyuncular arasında yer alıyor. Mega Leks takımında forma giyen 16 yaşındaki oyuncu geçtiğimiz yaz Litvanya’da düzenlenen U16 Avrupa Basketbol Şampiyonası’nda Sırbistan’ın dikkat çeken isimleri arasında yer aldı. Sırbistan’ın 8. olarak tamamladığı turnuvada 9 karşılaşmada forma giyen Pecarski maç başına 22.6 dakika 12 sayı 8.9 ribaund 1.7 blok ortalamaları ile oynadı.

Daha sonra sezon içerisinde Adidas Next Generation’ın ilk ayağı olan Roma’da Mega Leks ile şampiyonluk sevinci yaşayan Marko Pecarski yine takımının en önemli silahları arasında yer alıyordu. Mega Leks, Berlin’deki büyük finalde beklentilerin altında kalmasına rağmen Marko Pecarski turnuva boyunca çıktığı 7 maçta 13 sayı 7.1 ribaund ortalamalarıyla kendisinden yaşça büyük rakiplerine karşı verdiği mücadeleden oldukça iyi bir performansla ayrılıyordu. Şubat ayında Samsun’da düzenlenen TBF Uluslararası Yıldız Erkekler Şampiyonası’nda final oynama başarısı gösteren Sırbistan’da pota altında Filip Petrusev ile iyi bir uyum sağlayan Pecarski rakiplerine ezici bir üstünlük sağladı. Maç başına 27.1 sayı 12.7 ribaund 1.7 asist ortalamaları yakalayan Marko Pecarski yaz dönemine ne kadar hazır olduğunu gösterdi.

Polonya’daki 2016 Yıldız Erkekler Avrupa Şampiyonası’na Estonya karşısında aldığı galibiyetle başlayan Sırbistan, Filip Petrusev’in sakatlığıyla önemli güç kaybı yaşadı. Pecarski-Petrusev ikilisiyle turnuvaya ağırlığını koymayı planlayan Sırbistan denge şaşınca beklentilerin altında kaldı ve turnuvayı 10. sırada tamamladı. Marko Pecarski sezon boyunca olduğu gibi yine pota altında rakip tanımadı. Takım içerisindeki rollerden kaynaklı olsa da maç başına 26.6 sayı 15.9 ribaund ortalamaları yakalayan 2000 doğumlu pota altı oyuncusu turnuvanın en iyi beşinde kendisine yer bulmayı başardı. Polonya karşısında sergilediği 45 sayı 19 ribaund içeren performansı da görülmeye değerdi.

Bu yıl aynı zamanda Jordan Brand Classic kampında da boy gösteren Marko Pecarski kendi jenerasyonunun en önemli oyuncuları arasında yer alıyor. Oyun bilgisi ve çabuk ayaklarıyla pota altında rakiplerine üstünlük kuran genç oyuncu bunların yanına takipçiliğini de eklediğinde hem sayı hem de ribaund anlamında durdurulamaz oluyor. Ayak oyunlarını üst düzey bir oyuncu gibi yapabilen Pecarski aynı zamanda hassas bileklere sahip. Dış şut ve faul atışlarındaki becerisi de onu oldukça öne çıkarıyor. Fiziği şu an için yeterli olmasına rağmen A Takım seviyesine yaklaştıkça güçlenmesi gerekiyor. Avrupalı birçok uzunda olduğu gibi atletik özelliklerini geliştirmesi gerekecek. Önünde kendisini geliştirmek adına uzunca bir zaman bulunuyor. Onun bu gelişimini takip etmek keyifli olacak.

Bu haberle ilgili görüşlerinizi paylaşabilirsiniz...