2016 Yazına Damga Vuranlar: Jaylen Hoard

Fransız Jaylen Hoard, 2016 U17 Dünya Basketbol Şampiyonası’ndaki performansıyla hafızalarda bir kez daha yer etmeyi başardı.

İspanya’nın Zaragoza kentinde düzenlenen şampiyonada Fransa altıncı olarak hedeflerinin biraz olsun gerisinde kalırken 1999 doğumlu forvet kalitesini göstermeyi başarmıştı. 17 yaşındaki Hoard şu anda ABD’nin Wesleyan Christian Lisesi’nde hem eğitim hem de basketbol hayatını devam ettiriyor.  Genç oyuncu öncelikle Nisan 2015’te Jordan Brand Classic’te gösterdiği performansla kendisine yönelik olan beklentileri yükseltmeyi başardı.

Kampta takımının elde ettiği galibiyette 16 sayı 7 ribaund 5 top çalma ile göz kamaştıran Hoard “Amacım sert oynamak ve kazanmaktı. Sonrasında sayılar ve top çalma. Sayılar agresifliğimden kaynaklanıyor” ifadelerini kullanmıştı. Fakat o gün takımı yöneten Herman Harried “Bugün yaptıklarının hiçbirini antrenmanlarda yapmamıştı. ‘Kim bu sahadaki?’ diye düşünüyordum. Onun biraz tembel olduğunu düşünüyorum ama sahada gerçekten farklıydı.” diyerek şaşkınlığını gizleyememişti. 2015 yazında Litvanya’daki U16 Avrupa Basketbol Şampiyonası’nda beşinci sırayı elde eden Fransa’da 7.7 sayı 4 ribaund 1 asist ortalamalarıyla takımın önemli isimleri arasında yer almıştı.

2015-2016 sezonunda ilk olarak Albert Schweitzer Turnuvasında oynama fırsatı elde eden Jaylen Hoard, Haziran ayındaki FIBA U17 Dünya Şampiyonası’nda ise harika bir başlangıç yaptı. İlk maçında 41 sayı atan Hoard şampiyona rekorunu ele geçirse de Dzanan Musa kısa bir süre sonra bu rekoru 50 sayı ile geliştirecekti. Rekor kırmasına rağmen takımının turnuvaya yenilgiyle başlamasına engel olamayan genç oyuncu şampiyona sonunda maç başına 28.9 dakika 22.4 sayı 5.7 ribaund 3.1 asist 1.7 top çalma ortalamaları yakalamayı başardı. Ağustos ayı sonunda Under Armour Elit 24 kampında bir kez daha kendisini gösteren Hoard oldukça verimli bir yaz sezonu geçirdi.

Mart ayında 16 yaşını tamamlayan Jaylen Hoard şut konusundaki yetenekleri ile öne çıkıyor. Skor bulma konusunda sıkıntı yaşamayan genç oyuncu fiziksel özelliklerini de etkili bir şekilde kullanıyor. Hücumda ve savunmada rakiplerine atletik özelliklerinin yanı sıra kulaç boyuyla da üstünlük sağlıyor. Şu anda kendi yaş grubunun dikkat çeken isimleri arasında yer almasına rağmen liderlik etme konusunda problemler yaşıyor. Zaman zaman bencil bir oyun ortaya koyan Hoard ilerleyen süreçte beklenen gelişimi sağlaması halinde A Takım seviyesinde önemli yerlerde görebileceğimiz bir oyuncu olarak göze çarpıyor.

Bu haberle ilgili görüşlerinizi paylaşabilirsiniz...