16 Yaşında 2.18 m boyunda: Chol Marial

ABD’de Cheshire Academy bünyesinde bulunan 1999 doğumlu Chol Marial şimdiden uzun boyuyla dikkatleri üzerine çekmeye başladı.

Gelecek ay 16 yaşını tamamlayacak olan Sudanlı Marial şu anda 2.18 m boyunda ve hala gelişimini sürdürüyor. 2.41 m’lik kulaç boyu ve 96.5 cm’lik zıplama mesafesi ile NBA oyuncularına bile fark atan genç oyuncu basketbolla normalden daha geç tanışmış. Basketbola 2013 yılında başlayan Chol Marial konuyla ilgili olarak “Beş yaşından bu yana futbol oynuyordum. Sudan’da en popüler spor futbol. Basketbol oynamayı pek sevmiyorlar. Çok sayıda uzun insan var ama onlar futbol oynamaktan hoşlanıyorlar.” ifadelerini kullanmıştı.

FLORİDA STATE KOÇUNU ETKİLEDİ

Uzun boyuna rağmen dış atış konusunda da kendisini geliştirmeyi başaran Sudanlı oyuncu hakkında Cheshire Academy antrenörü Kevin Kehoe ise “Onu ilk olarak izlediğimde kimle karşılaştıracağımı düşündüm. Bu zamana kadar 2 metrenin üzerinde birçok oyuncu gördüm. Aklıma gelen tek isim hareketliliği nedeniyle Ralf Sampson oldu. Fakat Florida State koçu Leonard Hamilton ile yaptığımız görüşmede bana Chol’un daha iyi olduğunu söyledi” şeklinde konuştu.

Sudanlı Chol Marial’in fiziksel özelliklerinin yanı sıra mental anlamda da yaşıtlarından ileride olduğu belirtilirken, antrenörleri tarafından kendisinin 2019 ya da 2020 Draftı’nda boy göstermesi bekleniyor.

Alıntı: myrecordjournal.com