Zorlu Ailelerle Başa Çıkmanın 7 Aşaması

ÖZEL İÇERİK | altyapibasket.com ekibi olarak bugün koçların zorlu ailelerle iletişimi üzerine bir çeviri ile karşınızdayız.

Basketball for Coaches sitesi tarafından yayınlanan yazıda bu konuya ilişkin 7 aşamaya yer verilmiş.

Not: Burada yazılanlar altyapibasket.com ekibinin görüşleri değildir. Bu bir çeviri haberdir. Haberin asıl kaynağını en sonda bulabilirsiniz. Keyifle okumanız dileğiyle!

1. Asla size bağırmakta olan biriyle konuşmayın

İlk önce ve en önemlisi, size bağırıyorlarsa asla biriyle konuşmayın. Çocuklarına yardım etmek için zaman ayırıyorsunuz ve bundan daha fazla saygı hak ediyorsunuz.

Neyse ki, bu zaten sık sık gerçekleşmez… Ama ebeveynlerin sahaya inerek koça bağırdığını ve koçun kararlarını savunmaya çalıştığını gördüm. Bu hayal edebileceğiniz gibi, hızlı bir şekilde antrenör ve ebeveyn arasındaki bir atışmaya dönüşür.

Daha doğrusu, eğer bir ebeveyn size hayal kırıklığına uğramış ve bağırarak gelirse, sakin bir sesle, sakinleştiklerinde endişeleri ne olursa olsun tartışmaktan mutluluk duyacağınızı bildirin.

2. Sorunlarını daha sonra tartışın

Eğer bir ebeveyn maç sırasında size kızar, yürür ve emir verirse onlarla hemen konuşun (maç sırasında), bu konuda onlarla konuşmaktan mutluluk duyduğunuzu kibarca belirtin. Maçtan sonra yalnız başına konuşabilirsiniz. Bunu beklemeliler.

Maçtan sonra onlarla konuşmak için zamanınız yoksa, onlarla bir toplantı planlayın.

Bir sonraki gün veya daha sonra bir toplantı planlamak benim tercihimdir. Bu, öfkelendiklerinde aklına ne gelirse söylemek yerine, toplantıya başlamadan önce görüşme ve konuşma hakkında düşünmek için hem kendinize hem de ebeveyninize zaman kazandırır.

Ancak çoğu zaman ebeveynler, maçtan sonra kendileriyle konuşana kadar mekanı terk etmemekte ısrar edecektir.

3. Toplantıya başka birinin girmesini sağlayın

Özel toplantılara her zaman yardımcı antrenörümle girerim.

Bu birçok yönden yararlı olabilir:

a. Toplantı sırasında ortaya çıkabilecek gerçekleri açıklamak.

b. Bir tanık, bir şey olduğunda bunu örter.

c. Gerekirse toplantıda yapılan yorumları daha sonra hatırlamak.

4. Onları Dinleyin