Temel Antrenörlük Değerleriniz Nelerdir?

ÖZEL İÇERİK | altyapibasket.com ekibi olarak çeviri çalışmalarımızda bugün kişiye özel koçluk değerlerinin nasıl olması gerektiğine yönelik bir içerikle karşınızdayız.

ABD’de Basketbolun Yönetim Organı olan “USA Basketball” tarafından 2012 yılında yayınlanan yazıda bu konuyla ilgili önemli ifadeler yer alıyor.

Not: Burada yazılanlar altyapibasket.com ekibinin görüşleri değildir. Bu bir çeviri haberdir. Haberin asıl kaynağını en sonda bulabilirsiniz. Keyifle okumanız dileğiyle!

****

Yazan: Jeff Haefner

Basketbol takımınıza olumlu etki yapmanın ve oyuncularınıza hayat derslerini öğretmenin en iyi yollarından biri, -belki de en iyisi- kendi öz değerlerinizin listesini geliştirmek olduğuna inanıyorum.

Bu yanınızda taşıdığınız bir liste. Belki de soyunma odasına asarsınız. Ama onunla ne yaparsanız yapın, bu temel değerleri ekibinizle açıkça vurgulamalısınız.

Belgelendirilmeli ve iyi düşünülmelidir.

İnanıyorum ki bu bir koç olarak yapabileceğiniz en iyi şeylerden biridir. Mesajınız netleşecek. Oyuncularınız üzerinde daha derin bir etkiye sahip olacaksınız. Size saygı duyacaklar. Daha sert oynayacaklar. Ve takımda sahip olduğunuz etki hakkında daha iyi hissedeceksiniz.

UCLA’daki büyük koç John Wooden, sekizinci sınıfını bitirdiğinde, babası ona Takip Edilecek 7 Tavsiye başlıklı bir kart vermiştir.

Tavsiyeler şunlardı:

  • Kendine dürüst ol.
  • Diğerlerine yardım et.
  • Her gününü şaheserin yap.
  • İyi kitaplara derinden bak.
  • Arkadaşlığı güzel bir sanat yap.
  • Yağmurlu günler için bir sığınak yap.
  • Her gün dua ve verilen nimetler için teşekkür et.

Wooden, kartın bir kopyasını hayatının geri kalanında cebinde sakladı ve bu felsefeleri koçlukta kullandı.

Çok basit. Temel bilgilerin günlük olarak güçlendirilmesi sizi en üst seviyeye taşıyabilir.

Kabul edelim. Oyuncularınıza yüzlerce hayat dersini öğretemezsiniz. Ancak, pratiklerinizde ve eylemlerinizde her gün küçük bir öz değerler kümesine odaklanırsanız, oyuncularınız üzerinde muazzam bir olumlu etki yaratabilirsiniz.

Tutarlılık hayatidir. Odaklanma hayatidir. Tekrarlama hayatidir.

Tüm koçların belgelenmiş ve açıkça vurgulanmış bir öz değerler listesine sahip olmaları gerektiğine inanıyorum.

Benim kendi listem var. Listemdeki bütün şeylerin özel bir anlamı var ve bana mantıklı geliyor. Onlara inanıyorum. Onları geliştirmem uzun zamanımı aldı. Sizinkini geliştirmek için çok zaman harcamak isteyebilirsiniz. Çabucak birleştirmek isteyebilirsiniz. Öyle ya da böyle, bir şeylere sahip olarak oyuncularınıza yardım etmiş olacaksınız.

Benimkiler şu şekilde: