Takımın İlgisini Canlı Tutmanın 4 Yolu

ÖZEL İÇERİK | altyapibasket.com ekibi olarak bugün takımın ilgisini canlı tutma önerileri üzerine bir çeviri ile karşınızdayız.

Breakthrough Basketball sitesi tarafından Joe Haefner imzalı yayınlanan yazıda bu konuya ilişkin 4 tavsiye yer alıyor.

Not: Burada yazılanlar altyapibasket.com ekibinin görüşleri değildir. Bu bir çeviri haberdir. Haberin asıl kaynağını en sonda bulabilirsiniz. Keyifle okumanız dileğiyle!

Oyuncunuzun dikkatini çekmek veya antrenmanda veya kampta büyük çocuk gruplarının üstesinden gelmek için yararlı bir yol bulmak ister misiniz? Antrenmanda oyalanan çocuklarla problem mi yaşıyorsunuz? Aşağıdaki ipuçlarına göz atın.

Birçok antrenör oyuncuların dikkatini -özellikle de gençlik seviyesinde- canlı tutmaya çalışmaktadır, çünkü gerçekten çok kısa ilgi süresine sahipler ve genç oyuncuların beyinleri aslında istemedikleri halde heyecanlı ve hiper olacak şekilde tasarlanmıştır. Gerçekten yardımcı olamazlar, bu yüzden onları cezalandırmak kötü bir fikirdir.

Dikkatlerini korumanın ve antrenmanın sorunsuzca akmasını sağlamanın bazı yolları:

1. Dersleri kısa tutun (2 dakika veya daha az). Bundan daha uzun ders verirseniz, çoğu çocuk o zamana kadar “laylaylom” topraklarında olacak. Ve çocuklar tüm antrenman boyunca konuştuğunuzu duymak için gelmiyor, eğlenmek için geliyor.

2. Talimleri kısa ve eğlenceli tutun (yarı saha – 5 dakika veya daha az, tam saha – 10 dakika veya daha az). Bir talimde uzun süre kalırsanız, monoton olur ve çocuklar ilgilerini kaybeder.

3. Alkış Yöntemi – Çocuklara, ilk antrenmanınızın en başında, her ne zaman alkışlarsanız, aynı sayıda alkış duyacağınızı söyleyin. İki kez alkışlarsanız, onlar da iki kez alkışlayacak. Ayrıca onlara bunun dinleme vakti olduğunu belirtin.

Genellikle herkesin dikkatini 2 – 3 dizi alkıştan sonra çekebilirsiniz ve bu normalde sadece 3 ile 5 saniye sürmektedir. Çok fazla bağırıp ertesi gün konuşamamaktan çok daha iyi.

4. Çizgi Metodu – Ne zaman düdük çalınırsa ya da “çizgi” diye bağırırsanız, çocuklar belirlenen bir çizgide yarışırlar ve otururlar. Grubunuzun boyutuna bağlı olarak 5 veya 6 satırlık çizginiz olabilir. Çizgide toplanan ve ilk oturan takım kazanır. Onları çeşitli övgülerle, coşkuyla tebrik edin.

Bu yöntemlerin her ikisinin de küçük antrenmanlarda ve devasa gruplarda çalıştığını gördüm.

Kaynak: breakthroughbasketball.com